Якщо ви іноді (або частіше, ніж іноді) випиваєте, то, ймовірно, хоча б раз замислювалися про невелику перерву від алкоголю. Можливо, ваш лікар рекомендував вам утриматися через здоров’я, або ви помітили, що щотижневі вечірки виснажують ваш банківський рахунок. Люди, які беруть тайм-аут, зазвичай стверджують, що стали виглядати і відчувати себе краще, але чи так це насправді?

У той час як вживання алкоголю в помірних кількостях (зазвичай визначаються як один напій в день для жінок і два – для чоловіків), як правило, вважається нормальним для вашого здоров’я, надмірне вживання завдає незаперечної шкоди. Перевищити допустиму норму дуже легко, якщо алкоголь є невід’ємною складовою суспільного життя. Зрештою, люди зазвичай випивають набагато більше, ніж келих пива, келих вина чи 50 грамів міцного алкоголю, особливо у вихідні дні або свята.

Алкоголь, безумовно, дуже підступний напій: невелика його кількість особливо не вплине на організм, в той час як надто багато алкоголю може викликати серйозні проблеми.

Незалежно від того, чи п’єте ви багато чи завжди дотримуєтеся рекомендованої норми, якщо ваші друзі продовжують випивати, відмовитися від алкоголю буде досить важко. Ми поділимося з вами думкою експертів про те, що відбувається з вашим організмом після відмови від алкоголю. Можливо, це допоможе вам прийняти правильне рішення.

Зменшується кількість споживаних калорій

відмова від алкоголю

Можливо ви не знали, але алкоголь – досить калорійний продукт, а в деяких напоях калорій, мабуть, занадто багато. Наприклад, у пиві може бути близько 150 калорій, в келиху Піно-нуар буде близько 120 калорій, а в крижаній Маргариті може бути близько 220 калорій. Якщо ви регулярно випиваєте, відмова від цього заняття допоможе скоротити кількість споживаних калорій.

Джеймс Дж. Галліган, доктор філософії, професор фармакології та токсикології та директор програми з нейробіології в Мічиганському державному університеті, стверджує, що деякі люди можуть втратити кілька кілограмів ваги, просто відмовившись від алкоголю.

Мова йде не тільки про те, щоб «випивати» зайві калорії: алкоголь може зняти всі заборони і привести до пізніх нічних перекусів, від яких ви, швидше за все, відмовилися б у тверезому стані. Як швидко ви скинете зайві кілограми, буде залежати від того, скільки ви випивали раніше. Нью-йоркський дієтолог Джессіка Кордінг заявляє, що той, хто випивав один алкогольний напій в день, може побачити втрату ваги вже через тиждень, якщо не буде замінювати «алкогольні» калорії інший калорійною їжею або напоями.

Робота імунної системи поліпшується

Джордж Ф. Кооб, доктор філософії, директор Національного інституту по боротьбі зі зловживанням і алкоголізмом говорить, що алкоголь слабшає імунну систему, робить вас більш болючими. Алкоголь не викликає різні віруси, але може зробити вас більш уразливими до них. Таким чином, можна сказати, що тверезе життя забезпечить вам надпотужну імунну систему – вона просто поверне вас до базового станом здоров’я, тобто до імунної системи, яка була у вас до того, як ви почали пити. Якщо ви здорова людина, доктор Галліган каже, що через декілька тижнів після відмови від алкоголю ваша імунна система прийде в норму.

Метаболізм прискорюється

шкода алкоголю

Якщо ви не пили занадто багато, перш ніж повністю відмовитися від алкоголю, малоймовірно, що ви помітите велику різницю, але цей пункт все ж варто згадати. Хоча вживання алкоголю в помірних кількостях може поліпшити чутливість до інсуліну (що призводить до поліпшення метаболізму), надмірне вживання алкоголю ускладнює роботу печінки та підшлункової залози, які беруть активну участь в метаболізмі. Тому, якщо ви пили достатньо, щоб пригнічувати ці процеси, ваш метаболізм почне працювати більш ефективно протягом декількох тижнів після початку тверезого життя.

Печінка починає функціонувати більш ефективно

Алкоголь не тільки є прямим токсином для вашої печінки, а також виробляє побічні продукти метаболізму, які повинні бути виведені з організму знову-таки з допомогою печінки. В результаті печінка повинна працювати старанніше і довше, щоб оговтатися від наслідків вживання алкоголю. Крім того, алкоголь може викликати запалення в печінці, яке перешкоджає нормальній роботі щодо позбавлення від токсинів і перетворення жиру в енергію для вашого організму.

Якщо ви зловживаєте алкоголем, це може відбитися на роботі печінки з жиром, що може призвести до жирової дистрофії печінки. На щастя, цьому захворюванню можна запобігти, і відмова від алкоголю повинна допомогти вашій печінці функціонувати краще. Але функція печінки не поліпшується так швидко, як, скажімо, робота імунної системи: повне відновлення печінки, навіть якщо у вас немає жирового гепатозу, може зайняти кілька місяців.

Нормалізується сон

сон і алкоголь

Алкоголь – розслаблюючий засіб, тому вам може здаватися, що він допоможе вам краще спати. На жаль, це не так. Алкоголь дійсно допомагає заснути, але він пригнічує швидку фазу сну, відновну частину циклу сну. Ось чому сон після вживання такий переривчастий. Алкоголь також є сечогінним засобом, тому ви частіше ходите в туалет, що також може позначитися на якості сну. Відмова від алкоголю усуває всі ці фактори, роблячи сон більш спокійним і глибоким.

Повернення до старої звички може призвести до надмірного вживання алкоголю

зловживання алкоголем

Якщо ви вирішили відмовитися від алкоголю на час, будьте обережні, коли знову почнете пити. Навіть ті, хто пив алкоголь в помірних кількостях, після паузи тривалістю два місяці, схильні зловживати алкоголем. Точна причина такої поведінки невідома, але, схоже, це якась сверхкомпенсация втраченого часу. Можливо, ваші звички вживання алкоголю прийдуть в норму після того, як ностальгія святкування місяця або двох тверезості залишиться в минулому, але доктор Кооб каже, що важливо тримати цей процес під контролем, щоб уникнути алкогольної інтоксикації.

Тому, якщо ви роздумуєте про перерві від алкоголю, врахуйте деякі з перерахованих вище переваг. І майте на увазі, що утримання від алкоголю може бути ще більш корисним для людей з певними проблемами зі здоров’ям, такими як захворювання печінки, діабет, ВІЛ і проблеми з шлунково-кишковим трактом.

Автор: Анна Капранова