Зір і пам’ять стануть міцнішими, а настрій — вище. Але у корисного винограду є і темна сторона.

Чверть денної норми вітаміну С, майже третина денної норми вітаміну К, а ще чималі дози вітамінів групи В, клітковини, калію, міді — ось що ви отримаєте, з’ївши 15-20 виноградинок (приблизно 150 г). Але це далеко не вся користь, яку приносять організму соковиті ягоди.

У чому користь винограду

1. Допомагає зберігати молодість

У винограді є величезна кількість флавоноїдів та інших антиоксидантів. За деякими даними, їх понад 1 500 найменувань!

Основна робота всіх цих корисних речовин — боротьба з вільними радикалами, які пошкоджують молекули органів і тканин, викликаючи мутації і прискорене старіння. Тобто, коли їсте виноград, ви допомагаєте організму довше залишатися молодим.

Щоб отримати максимум антиоксидантів, їжте виноград з шкіркою і кісточками. І віддавайте перевагу сортам чорного і червоного кольорів.

2. Виноград знижує ризик хронічних захворювань

Окислювальний стрес часто стає спусковим гачком для розвитку таких хвороб, як діабет, серцево‑судинні порушення або дисфункції мозку. Антиоксиданти зменшують число вільних радикалів і допомагають відновити пошкоджені ними клітини. А значить, вживання винограду – хороша профілактика багатьох небезпечних захворювань.

3. Він захищає від раку

Доведено, що антиоксидант ресвератрол, який міститься у винограді, блокує ріст і поширення ракових клітин в організмі. Особливо це стосується онкології:

 • товстої кишки;
 • простати;
 • молочної залози;
 • легень;
 • шкіри.

Як показують деякі дослідження, щоб отримати очевидний протираковий ефект, досить з’їдати 150-450 г винограду в день.

4. Знижує рівень «поганого» холестерину

Цей ефект встановлений при вживанні ягід червоних і чорних сортів.

5. Виноград може знизити рівень цукру в крові

Звучить дещо парадоксально, адже всі знають, що виноград — солодкий продукт, який буквально розривається від глюкози. Але кількість цукру в ягодах не основний показник. Куди більш значущий глікемічний індекс (ГІ).

Він показує, наскільки сильно той чи інший продукт підвищує рівень цукру в крові. Так ось, у винограду глікемічний індекс навіть нижче, ніж у відвареного рису, картоплі в мундирі або вівсяного печива.

Більш того, за рахунок сполук, які містяться в ньому виноград знижує кількість глюкози в крові. Наприклад, все той же антиоксидант ресвератрол підвищує чутливість організму до інсуліну, тобто допомагає клітинам активніше поглинати цукор.

Тому виноград — хороший спосіб захисту від високого рівня цукру в крові.

6. Зміцнює зір

Існують дослідження, які доводять, що виноград здатний знизити ризик таких захворювань, як:

 • глаукома;
 • катаракта;
 • порушення зору, викликані діабетом.

Крім того, є дані, що вживання солодких ягід зменшує пошкодження сітківки ультрафіолетом. Тому виноград категорично варто включати в раціон в періоди, коли сонце особливо агресивне.

7. Він може поліпшити пам’ять, увагу і настрій

Наукових даних на цю тему замало, але ті, що є, здаються перспективними.

Так, в одному дослідженні 20 молодих людей здавали тести на уважність і розповідали вченим про свій настрій. Потім випивали склянку (230 мл) червоного виноградного соку і знову проходили випробування. Результат: сік цих ягід значно поліпшував пам’ять і здібності до концентрації. А бонусом заспокоював і підвищував настрій.

Цікавими виглядають і експерименти на щурах. Тварин, правда, годували не ягодами, а «виноградним» антиоксидантом ресвератролом. Через чотири тижні після початку дослідження виявилося, що в мозку щурів значно покращився кровообіг, а самі хвостаті стали більш уважними.

Передбачається, що ресвератрол, котрий міститься у винограді може захищати від вікових змін мозку: деменції і, зокрема, хвороби Альцгеймера. Але щоб стверджувати це, поки не вистачає досліджень на людях.

8. Виноград продовжує життя

Головний тут знову ресвератрол. Крім іншого, цей антиоксидант стимулює виробництво в організмі білків сіртуїнів, які вчені пов’язують з довголіттям.

Коли і кому виноград шкідливий

В цілому виноград не тільки корисний, але і безпечний. Практично для всіх — за рідкісним винятком.

Медики все ж рекомендують не вживати ягоди або обмежити їх кількість:

 • Дітям молодше 5 років. Це пов’язано з тим, що дитина може проковтнути ягоду і задихнутися.
 • Вагітним жінкам і годуючим мамам. Даних, що виноград може нашкодити дитині, немає. Але вчені в даному випадку вважають за краще перестрахуватися.
 • Людям, які готуються до хірургічних операцій. Виноград може уповільнити згортання крові, а значить, підвищує ризик кровотеч. Краще відмовитися від цих ягід за пару тижнів до операції.

Наукові джерела:

 • Grapes, red or green (European type, such as Thompson seedless), raw, source
 • Grape, source
 • Grapes and human health: a perspective, source
 • The occurrence of resveratrol in foodstuffs and its potential for supporting cancer prevention and treatment. A review, source
 • Effects of a grape‑supplemented diet on proliferation and Wnt signaling in the colonic mucosa are greatest for those over age 50 and with high arginine consumption, source
 • Resveratrol and Ophthalmic Diseases, source