Якщо сеча потемніла — це знак: неприємності на підході.

Камінням називають тверді відкладення солей, що утворюються всередині нирок. Ці відкладення вимиваються з організму з сечею і, якщо досить великі, здатні доставити купу неприємностей.

Великий камінь може блокувати сечовивідні шляхи, що призведе до труднощів, а то й неможливості сходити в туалет. І як бонус-гострого нестерпного болю в спині або нижній частині живота.

Медики припускають, що з каменями в нирках в той чи інший момент свого життя стикається кожен десятий житель планети.

У чоловіків камені в нирках діагностуються приблизно в два рази частіше, ніж у жінок.

А це означає, що до зустрічі з даним захворюванням треба бути готовим: не факт, що воно обійде вас стороною.

Коли треба негайно звертатися до лікаря

Телефонуйте в швидку або, в залежності від стану, терміново набирайте терапевта, уролога або нефролога для консультації, якщо:

 • біль внизу живота або попереку настільки різкий і сильний, що ви не можете знайти собі місця;
 • хворобливі відчуття супроводжуються нудотою або блювотою;
 • на тлі болю у вас зростає температура;
 • в сечі з’явилася кров;
 • вам взагалі дуже складно помочитися.

Такі симптоми свідчать про серйозне порушення роботи нирок або можливе пошкодження сечовивідних шляхів, що призводить до їх інфікування. Наслідки можуть бути найсерйознішими, аж до загибелі нирки і самого пацієнта.

Як розпізнати камені в нирках

Досить часто сечокам’яна хвороба проходить безсимптомно. Тобто утворення в нирках є, але вони ніяк не проявляють себе – через малі розміри. Проблеми починаються, коли сольові відкладення стають досить великими або блокують сечовід — трубку, яка з’єднує нирки і сечовий міхур. В цьому випадку сеча не може вийти з нирки, що призводить до появи ниркової коліки.

Ознаки, що дозволяють припустити наявність каменів в нирках, виглядають так:

 • тупі, або гострі болі в області попереку, які посилюються при найменших фізичних навантаженнях або трясці — наприклад, при їзді в громадському транспорті;
 • іноді виявляється різкий біль при сечовипусканні;
 • каламутна темна сеча;
 • часті позиви збігати в туалет.

Якщо у вас є хоча б пара подібних симптомів, обов’язково і якомога швидше зверніться до терапевта. Лікар відправить вас на УЗД, яке допоможе діагностувати сечокам’яну хворобу.

Звідки беруться камені в нирках

Поява каменів, як правило, викликано не будь-якої однієї, а цілим комплексом причин. Ось основні з них.

1. Недолік рідини

Камені в нирках утворюються, коли в сечі міститься більше кристалоутворюючих речовин (кальцію, оксалатів, сечової кислоти), ніж рідина може розбавити. Якщо ваш організм недоотримує води і живе в умовах легкого зневоднення, ризик заробити сечокам’яну хворобу підвищується.

2. Неправильний раціон

Спровокувати утворення відкладень можуть надмірно солона або солодка їжа, а також перебір з червоним м’ясом, копченостями, консервами, молюсками і деякими видами зелені — шпинатом, щавлем, селерою, спаржею, соєю, ревенем.

А ось молочні продукти, незважаючи на високий вміст кальцію, на утворення каменів не впливають. Так що сир, йогурти можна продовжувати їсти без обмежень.

3. Запальні захворювання кишечника

Наприклад, хвороба Крона, виразковий коліт, хронічна діарея. Вони порушують травний процес, що впливає на засвоєння кальцію і води і підвищує кількість кристалоутворюючих речовин в сечі.

4. Ожиріння

Якщо ви страждаєте ожирінням, тобто маєте індекс маси тіла (ІМТ) 30 і вище, ризик сечокам’яної хвороби зростає в два рази.

5. Спадковість

Схильність до утворення каменів в нирках може бути обумовлена генетичними факторами. Будьте особливо уважні до себе, якщо у когось з ваших найближчих родичів діагностована сечокам’яна хвороба.

6. Прийом деяких лікарських препаратів

Стимулювати появу каменів можуть:

 • окремі антибіотики, зокрема ципрофлоксацин та сульфаніламіди;
 • деякі ліки, що застосовуються для лікування ВІЛ та СНІДу;
 • діуретики, наприклад ті, що використовуються в терапії підвищеного кров’яного тиску (тут є невеликий нюанс: діуретики тіазидного типу, навпаки, допомагають запобігти появі каменів).

7. Наявність інших захворювань

Камені в нирках нерідко стають побічним ефектом від:

 • певних генетичних захворювань (наприклад, медулярної губчастої нирки-вродженого дефекту, який викликає утворення кіст в нирковій тканині);
 • діабету другого типу (діабет робить сечу більш кислою, що стимулює утворення каменів);
 • подагри (при цій хворобі в крові накопичується сечова кислота);
 • гіперпаратиреозу (цей збій в роботі паращитовидних залоз підвищує рівень кальцію в крові і сечі);
 • ниркового канальцевого ацидозу.

Як лікувати камені в нирках

Все починається з постановки діагнозу. Терапевт (або уролог, нефролог, якщо ви відразу прийшли до них) вислухає ваші скарги, проведе огляд. Якщо він запідозрить наявність проблем з нирками, то запропонує пройти кілька тестів:

 • зробити аналіз крові: це надасть інформацію про кількість кальцію і сечової кислоти в ній;
 • здати аналіз сечі;
 • пройти УЗД, комп’ютерну томографію або рентген черевної порожнини.

В залежності від результатів тестів і розмірів виявлених каменів лікування може відрізнятися.

При дрібних (до 0,5 сантиметра) утвореннях призначається консервативна терапія. Медик порекомендує вам пити 1,9–2,8 літра рідини в день, щоб вимити камінчик природним шляхом. Для зниження больових відчуттів, як правило, призначаються безрецептурні знеболюючі на основі парацетамолу або ібупрофену. У деяких випадках знадобиться прийом альфа-блокаторів: вони розслаблюють м’язи сечоводу, полегшуючи проходження каменів.

Якщо відкладення більші, їх руйнують за допомогою електромагнітних хвиль (процедура називається «екстракорпоральна ударно‑хвильова літотрипсія»). Один сеанс триває 40-60 хвилин і проводиться під седацією або легким наркозом. Для позбавлення від каменів можуть знадобитися чотири‑п’ять сеансів.

Інший варіант-метод інтракорпоральної літотрипсії. Ця процедура проводиться виключно під наркозом. Під час неї в сечові шляхи вводиться хірургічний інструмент, а камені дробляться лазером і відразу ж видаляються.

Що робити, щоб знизити ризик появи каменів у нирках

Перш за все – скорегувати спосіб життя.

 • Пийте достатню кількість рідини. Експерти медичного ресурсу WebMD рекомендують випивати не менше 10 склянок води в день. Воду в одному з цих склянок можна замінити апельсиновим або лимонним соком: такий напій допомагає сповільнити утворення каменів.
 • Обмежте вживання солі.
 • Скоригуйте дієту. Зменшіть кількість м’яса, особливо червоного, консервів, копченостей і шкідливої для нирок зелені (види перераховані вище).
 • Постарайтеся позбутися зайвої ваги. Або принаймні не довести себе до ожиріння.

І звичайно ж, варто стежити за здоров’ям. Щоб відловити камені в нирках на ранніх етапах розвитку, хоча б раз на рік проходіть профілактичний огляд у нефролога або уролога і робіть УЗД.

Наукові джерела:

 • Kidney Stones: Symptoms and Causes, source
 • Kidney Stones, source
 • Kidney Stone Causes, source