У добі всього 24 години. З них до 10 годин люди зазвичай сплять. Але часу на звичайні справи – роботу, особисте життя, друзів – здається мало. У деяких виникає питання – а чи можна відмовитися від сну на догоду важливим речам? Що ж в такому випадку відбувається з мозком, якщо не спати? Давайте розберемося в матеріалі.

Втрата пам’яті

Одним з важливих частин мозку назвемо гіпокамп. Розташований в скроневій частці кори великих півкуль. Він відповідальний за розпізнавання і зберігання в короткочасній пам’яті інформації, отриманої під час неспання. На думку вчених, уві сні мозок так само активний, як при запам’ятовуванні, щоб людина краще могла зберігати отриману інформацію. Не спите? Довготривала пам’ять буде сильно страждати.

Гнів

Негативні переживання стануть набагато сильнішими і яскравішими, якщо не спати. Брак сну впливає на емоційну нестабільність. Людина стає роздратованою, злою, агресивною, можливі спалахи гніву. Звідси конфлікти з близькими, колегами, друзями. Вся справа в порушенні зв’язків між ділянками мозку. Добре відпочиваючий мозок матиме зв’язок між мигдалеподібним тілом, структурою в лімбічній системі мозку, відповідальною за емоції, і медіальною префронтальною зоною кори мозку, яка допомагає керувати почуттями. Через дефіцит сну зв’язок розривається.

Фальшиві спогади

Невідпочиваючий головний мозок не здатний правильно кодувати спогади через функціональність гіпокампу, префронтальної кори, тім’яних часток. У вірну інформацію після безсонних ночей вклинюються помилкові спогади.

Мозок всихає

Менше спите – менший мозок. Зменшуються в обсязі фронтальні, тім’яні, скроневі частки. Правда, доказів, що у всьому винна відсутність сну, досі немає.

Невиразна мова

Добре відпочивши, в мозку відмінно працює скронева частка, де розташовані мовні центри.

Втрачається зв’язок з реальністю

Концентрація втрачається з різних причин. Мало спати – одна з них. Від цього відбуваються відхилення від норми в роботі таламуса, тім’яних часток. Ми починаємо відволікатися при втраті інтересу, сповільнюється обробка візуальної інформації, від чого і втрачається зв’язок з реальністю.

Багато їжі

Брак сну провокує обжерливість. Це позначається на фронтальній корі головного мозку, відповідального за прийняття рішень, а також мигдалеподібному тілі, важливому факторі у формуванні страху. Здатність до здорової оцінки ситуації притупляється. Звідси – бажання зробити щось таке. Хтось шукає пригоди на п’яту точку, але більшість все-таки тягнуться до холодильника.