Кава – це не тільки смачний напій. Це ще і концентрація корисних речовин. Ми вирішили з’ясувати, в чому користь кави для здоров’я.

Кава від Паркінсона

Одна з причин хвороби Паркінсона – недолік дофаміну в мозку. Дофамін – біологічно активна речовина, яка передає електрохімічний імпульс в нейрони і клітини м’язової тканини. Простіше кажучи, хвороба Паркінсона – дегенеративне захворювання мозку, що викликає тремор, порушення координації, труднощі в ходьбі і рухах. Судячи з результатів досліджень, ризик захворювання знижується на 25%, якщо в організм потрапляє потрібна кількість кофеїну, тому що кава стимулює нейрони. Різні наукові експерименти пролили світло на вражаючий факт: люди, які випивають в середньому по три чашки кави в день, рухоміші за тих, хто її не п’є.

Кава – захист від діабету

Згідно масштабного дослідження, яке охопило понад 450 тисяч осіб, щоденна чашка кави здатна знизити ризик захворювання на діабет 2 типу в середньому на 7%.

Число наших сучасників, які страждають від діабету, стрімко зростає. Рівень інсуліну різко підвищується під час їжі. І постійний контроль харчування – важливий фактор для зниження подальшого розвитку діабету. Пацієнти з діабетом змушені постійно слідкувати за цим. Проведено вивчення двох груп людей: тих, хто п’є каву, і хто її уникає. Виявилося, що ризик діабету 2-го типу у першій групі істотно нижче, тому, що кава допомагає блокувати амілоїдні пептиди, які сприяють розвитку захворювання.

Скидаємо вагу за допомогою кави

Згідно з деякими дослідженнями, 100 мг кофеїну можуть прискорити обмінні процеси, жир в організмі спалюється швидше. Чим вище рівень метаболізму, тим швидше можна досягти заповітної мети – зниження ваги. Звичайно, є багато факторів, які, поряд з кавою, впливають на швидкість розщеплення жирів, наприклад, у молодих вона вище. У огрядних людей швидкість обмінних процесів зростає на 10%, у худорлявих на 29%.

Зниження ризику хвороби Альцгеймера

Деменція альцгеймеровського типу – захворювання, при якому страждають пам’ять і інші функції мозку. Кофеїн, що міститься в каві, блокує запалення в головному мозку. Було виявлено, що літні люди старше 65 років, у яких вміст кофеїну в крові був високим, уникали хвороби Альцгеймера або ж її наступ затримувався.

Тау-білки, тобто неправильно складені білки, тісно пов’язані з деменцією. Кофеїн стимулює вироблення ферменту, який, в свою чергу, блокує процеси, пов’язані з формуванням тау. Дослідження показало, що люди, які споживали 200 мг кофеїну перед проведенням тесту для перевірки пам’яті, впоралися із завданням чудово. Отже, можна зміцнити пам’ять з допомогою кави.

Кава порадує репродуктивну систему

Рак передміхурової залози починається, коли клітини простати починають нестримно зростати. Простата – ця залоза, яка буває тільки в організмі чоловіків. Вона виробляє сім’яну рідину – складову частину сперми. Судячи з результатів досліджень, у чоловіків, які п’ють не менше шести чашок кави в день, ризик раку простати знижується на 20%. Ймовірність виникнення раку ендометрію матки (внутрішньої слизової оболонки матки) на 25% менше у жінок, які випивають від чотирьох чашок кави в день. Рак ендометрія стоїть на четвертому місці серед найбільш поширених видів у раку у жінок. Отже, кава виявляється чудовим напоєм, який дає багаті переваги.

Знижує ризик серцевого нападу

Серцевий напад – це раптове блокування кровообігу в серцевому м’язі. Будьте обережні – непомірне споживання кави як раз підвищує частоту серцевих нападів. Однак, помірне його кількість (1-3 чашки в день) надає зворотний вплив, ризик нападу знижується. Особливо добре цей захисний ефект проявляється у жінок. Дослідження, опубліковане в журналі Circulation Heart Failure, показало, що серед помірних цінителів кави серцева недостатність зустрічається на 11% рідше.

Зводить до мінімуму ризик виникнення цирозу печінки

Цироз – це хронічне пошкодження, викликане різними причинами, що призводять до виникнення рубців і відмови печінки. Неодноразові дослідження підтвердили, що чашка кави в день пов’язана з зменшенням ризику виникнення цирозу печінки. Крім цього, кава може поліпшити реакцію організму на деякі методи лікування гепатиту С.

Нефільтрована кава (наприклад, кава по-турецьки), крім кофеїну містить такі речовини, як кафестол і кавеол, які корисні для печінки.

Знижує ризик інсульту

Інсульт трапляється, коли припиняється постачання кров’ю частини мозку. Було доведено, що кава впливає двояко. З одного боку, регулярне споживання, щонайменше, 1 чашки в день знижує ризик інсульту на 20% порівняно з тими, хто не п’є каву взагалі; з іншого – напад може статися відразу після кави, особливо у людей, які п’ють її нерегулярно. Настійно рекомендується порадитися з лікарем, перш обзавестися звичкою до кави.

Альтернатива шкідливим анальгетиків

Більшість з нас відчувають головні болі, нервове напруження, біль у спині тощо. Доводиться приймати болезаспокійливі препарати, щоб зменшити біль. Ефект від разового прийому кави і таблетки, такий, як ацетамінофен або ібупрофен, абсолютно однаковий. Недавнє дослідження показало, що пацієнти, що приймають таблетки з кофеїном, на 5-10% частіше відзначають значне зниження болю.

Деякі дослідники спостерігали за людьми, які виконують офісну роботу, ті, хто пив каву, сказали, що відчувають помірну біль, тоді як учасники експерименту, які пили каву, повідомили, що сильну.

Користь для шкіри

Кава стимулює циркуляцію крові, ефективно зменшує набряк тканин і лущення шкіри. Дослідження показало, що у любителів кави набагато рідше буває базальноклітинна карцинома. Кава володіє сечогінним ефектом, допомагаючи організму позбавитися від зайвої вологи і токсинів, що в свою чергу покращує зовнішній вигляд шкіри. Антиоксиданти, що містяться в каві, сприяють відновленню шкіри після сонячних опіків. Отже, користь кави для шкіри очевидна.