Менструація — це не хвороба. У цей період дозволено більше, ніж заборонено. Ми перевірили популярні міфи і попросили гінеколога Тетяну Румянцеву відповісти на деякі питання.

Займатися сексом

Що стосується сексу, то тут дослідники давно дійшли висновку, що під час менструації займатися сексом можна. Колись, коли у людей не було під рукою водопроводу з чистою гарячою водою (а ці часи пройшли зовсім нещодавно і не скрізь), поєднувати менструацію і секс було негігієнічно, хоча навряд чи це завжди зупиняло. Під час місячних вище ризик заразитися інфекціями, які передаються статевим шляхом, але для оберігання є презервативи.

Популярна думка, що секс під час менструації призводить до ендометріозу, не знайшла підтверджень.

Досі точно ніхто не знає, що саме викликає це захворювання. Підозрюють збої в роботі імунної системи, нетипову будову органів, генетику, але сексуальних контактів під час місячних в списку немає.

Немає доказів того, що секс під час менструації призводить до ендометріозу. У той же час виділення менструальної крові в черевну порожнину — явище нерідке. Очевидно, що воно не є принциповим у розвитку ендометріозу. Тому поки ми не знаємо, що саме провокує його розвиток.

Займатися спортом

Почнемо з того, що спорт сам по собі корисний під час місячних. Рух та фізична активність допомагають впоратися з недугами, які часто виникають у жінок, наприклад з болем.

Місячні — реакція на різке падіння рівня прогестерону в крові. Саме в цей час рівень естрогену — іншого гормону — теж дуже низький.

Саме під час місячних жіноче тіло «схоже на чоловіче.

Тобто менструація — період, коли можна займатися короткими і інтенсивними тренуваннями, так як через гормональні зміни організму простіше «дістатися» до палива. Навіть короткі тренування будуть досить ефективними.

Окреме питання — силові тренування з вагами. Кажуть, що вони можуть призвести до пролапсу внутрішніх органів, простіше кажучи — до опущення матки або піхви. Пролапс можливий через те, що слабшають м’язи, які підтримують внутрішні органи, і більше всього на них впливають вік, гормони і пологи.

В цілому постійна важка фізична робота — це дійсно фактор ризику пролапсу, але далеко не найважливіший. Крім того, така важка робота не передбачає поступового збільшення навантаження, техніки безпеки і всього того, що є в спорті.

Немає суворої заборони на підняття тягарів під час менструації. Однак варто враховувати, що регулярне підняття тягарів (більше 20 кг) протягом кількох років життя дійсно збільшує ризик деяких гінекологічних захворювань, в тому числі і опущення органів малого тазу.

Тетяна Румянцева

Інша справа, якщо ви себе погано почуваєте і не хочете думати ні про який зал, то не треба перевантажувати організм. Краще посидіти в якійсь позі йоги — вона полегшує менструальний біль.

Дотримуватися дієти

Якщо під дієтою розуміти здоровий режим харчування, то його треба дотримуватися завжди. Менструація — це не привід наїдатися шкідливою їжею. Якщо ж дієта означає напівголодне існування на декількох продуктах заради швидкого схуднення, то її не треба дотримуватися ніколи, місячні тут ні при чому.

Під час менструації є сенс налягати на продукти з високим вмістом заліза, наприклад на печінку або м’ясо, щоб трохи компенсувати можливу анемію. Так що не відмовляйтеся від хорошого яловичого стейка.

Приймати ванну і ходити в лазню

Взагалі-то ванну не тільки можна приймати, але і навіть потрібно. По-перше, треба підтримувати гігієну. Можна спочатку підмитися, а потім лягати в ванну, якщо вас бентежить кров у воді. По-друге, через крововтрати та дисменорею (так називаються хворобливі місячні) жінка може сильно втомлюватися, а ванна і лазня допомагають розслабитися.

Саме по собі тепло і потовиділення не зможуть завдати істотної шкоди під час менструації. Доведеться орієнтуватися на свої відчуття: при великій крововтраті і погіршення самопочуття зайва втрата води і перебування у жаркому приміщенні ні до чого. При гарному самопочутті і використанні тампонів або чаш все цілком можливо.

Тетяна Румянцева

Пити алкоголь

Алкоголь не протипоказаний під час менструації. Пити чи не пити — це завжди питання загального здоров’я і особистого рішення, місячні тут ні при чому, але є одна цікава закономірність.

Алкоголь по-різному впливає на стан жінки в залежності від фази циклу. Незважаючи на те що рівень етанолу в крові стандартний при прийомі однієї і тої ж кількості спиртного в різні фази циклу, толерантність (переносимість алкоголю) змінюється в різні фази.

Тетяна Румянцева

Особливо значуща це зміна для жінок, які зазвичай відрізняються доброю толерантністю, тобто можуть випити багато і не сп’яніти. У них спостерігається різке зниження толерантності саме під час менструації. Тетяна Румянцева попереджає: якщо випити стільки ж алкоголю, скільки і за тиждень до менструації, можна виявитися набагато п’янішим.

Пити аскорбінку

В інтернеті є інструкції, як застосовувати вітамін С, відомий як аскорбінова кислота, щоб наблизити початок менструації. У високих (невідомо яких, але високих) дозах його рекомендують навіть як засіб екстреної контрацепції.

Міф про те, що аскорбінку не можна приймати під час менструації, пов’язаний, швидше за все, з застосуванням колись високих доз вітаміну С для стимуляції пологів (зараз цей метод не застосовується). Ймовірно, боязнь аскорбінки під час менструації пов’язана з острахом отримати більш рясні і тривалі менструації (якщо вже вітамін С здатний викликати пологи). Однак, за деякими даними, у жінок, що приймають вітамін С, менструації трохи коротші.

Тетяна Румянцева

Пити аспірин

Аспірин розріджує кров, тому один з його побічних ефектів — посилення кровотеч. Через ризик внутрішніх кровотеч і побічних ефектів його не можна пити дітям, літнім людям, вагітним і хворим на виразку шлунку.

Під час місячних він може збільшити обсяг кровотечі або його тривалість. Якщо вам виписують аспірин для постійного прийому, а ви знаєте, що у вас тривалі і рясні місячні, обговоріть це питання з лікарем.

Щоб полегшити менструальний біль, використовуйте інші ліки, наприклад ібупрофен.

Робити депіляцію воском

Існують наукові роботи, які доводять, що під час менструацій і перед ними у жінок посилюється сприйняття болю (правда, це невеликі дослідження). Логічно, що в цей час не варто свідомо записуватися на болісні процедури, в тому числі на депіляцію, щоб не страждати сильніше, ніж треба.

Проводити хірургічні операції

Звичайно, менструація — це втрата крові, як і багато хірургічних втручань. Але загальний обсяг кровотеч не так страшний — за місячні втрачається 50-150 мл. Місячні не є протипоказанням до операції. У будь-якому випадку, якщо екстрена операція, то ніколи чекати, а якщо планова, то це можна обговорити з лікарем.

У переважній більшості досліджень не було отримано зв’язку між ризиком післяопераційних ускладнень і фазою менструального циклу. Тому при плануванні операції строго виключати період менструації немає необхідності.

Тетяна Румянцева

При цьому Тетяна Румянцева радить враховувати кілька факторів:

  1. Вираженість больового синдрому. Якщо жінка відчуває істотні болі під час менструації, то не варто додавати до них ще й післяопераційні болі.
  2. Крововтрата. Якщо під час кожної менструації жінка втрачає великий об’єм крові, то варто акуратно вибирати час для операцій, які пов’язані з великою крововтратою, щоб не посилювати свій стан.
  3. Гігієна. Якщо після операції передбачається тривалий період реабілітації, можливо, не варто планувати її на той же період, коли жінка повинна приділяти особливу увагу своєму гігієни. Та й просто лежати без менструації комфортніше, ніж під час неї, якщо жінка користується прокладками.
Бути донором

Під час місячних і ще протягом п’яти днів після не можна здавати кров. У донорів і так забирають близько 500 мл крові. Якщо втратити ще більше, можуть з’явитися небезпечні для здоров’я наслідки.

Крім того, під час менструації і після неї у жінок може бути знижений рівень гемоглобіну, а для донора це дуже важливо. До речі, кажуть, що саме через менструації жінки легше переносять донації.

Співати

Кажуть, що через гормони змінюються голосові зв’язки. Вони стають товщі, голос витягувати важче, а в результаті спів під час місячних може призвести до втрати голосу. У рамках одного дослідження перевіряли артистів сіднейській консерваторії. Виявилося, що жінки помічають, що їм важче співати в перші дні циклу, що голос стає гіршим. Слухачі (педагоги з вокалу) не бачили різниці.

А в дослідженні, в якому вимірювалися характеристики голосів, і правда знайшли різницю: під час менструації голос знижується, важче брати високі ноти. Співати все ж можна (інакше як би працювали професійні вокалістки), але при цьому варто берегтися: пити ромашковий чай і не перенапружувати зв’язки, відклавши експерименти на потім.

Проводити УЗД грудей і мамографію

Менструальний цикл впливає на груди, тому картина ультразвукового дослідження молочної залози під час місячних і після відрізняється. Причому якщо груди у вас зазвичай болять, то на УЗД будуть помітніші зміни. Тому таке дослідження краще робити після закінчення менструації, але в першій половині циклу.

Мамографію можна робити на першому тижні циклу, а цикл починається з першого дня менструації. Але це не гарантія ідеального результату і не обов’язкова умова для обстеження. Так що якщо вас направляють на мамографію, а місячні не скоро, то не чекайте ідеального дня і просто обстежтеся.

Джерело: Лайфхакер