Чи знаєте ви, яка зона пульсу вважається нормальною? А про що говорять його різкі падіння або підйоми? Лікар-кардіолог, доктор медичних наук, Андрій Грачов розповідає все найважливіше, що потрібно знати про частоту серцевих скорочень.

— Частота серцевих скорочень (ЧСС) — це важливий показник роботи системи гемодинаміки, підвищення якого може у визначених ситуаціях говорити про неспроможність цієї системи. Фізіологічно, поки зріє плід, що росте дитина, з них ростуть серце і судини. Підвищена ЧСС забезпечує зростаючий організм киснем і живильними речовинами. Коли організм людини виріс, а з ним виросли серце і судини, система гемодинаміки переходить у стабільний етап роботи.

ЧСС у стані спокою — це один з найважливіших параметрів серцевого здоров’я людини

Нормальний рівень ЧСС у здорової людини коливається в інтервалі 60-90 уд/хв, все що вище 90 уд/хв називається тахікардією, все що нижче 60 уд./хв. — брадикардією.

При природному старінні і збільшення частки сполучної тканини в структурах серця і судин серце зменшується в розмірах, це призводить до зменшення його викиду, а зростання ЧСС, як наслідок — активація симпато-адреналової системи, знову виконує функцію компенсаторного організму.

Читайте також:  5 ознак раннього початку хвороби Альцгеймера у віці 40, 50 і 60 років

Прокинутись

Кращий час вимірювати свою ЧСС — ранок, а саме момент пробудження. Отримане значення розповість про ситуацію з ЧСС під час нічного сну. Важливо також контролювати пульс вдень, близько 12 години, після вимірювання артеріального тиску в положенні сидячи, лежачи, або в положенні ортостаз (вертикальне положення тіла), і ввечері, близько 20 години, на тлі максимальної активності системи гемодинаміки. Контроль ЧСС також слід проводити на максимумі фізичного навантаження і протягом перших хвилин (до 10-ї) після її завершення, що може показати адекватність підібраної рівня навантаження і тренованість механізмів адаптації гемодинаміки.

Генетика, стать, вік — все це впливає на вашу ЧСС в стані спокою. Ці фактори ви змінити не в силах, але ось на що ви здатні вплинути, так це на вашу фізичну підготовку.

Більш низька ЧСС вказує на більш високий рівень серцево-судинної системи

Будь-яке фізична навантаження (динамічне або ізометричне) модулює в організмі механізми, відповідальні за реакцію стресу. При цьому, якщо займатися спортом регулярно, підбирати навантаження правильно, організм адаптується до будь-яких стресів. Система гемодинаміки при цьому перебудовується, активізуються фізіологічні механізми адаптації серця: за Законом Франка—Старлінга (це як закон всесвітнього тяжіння, але тільки для серця), збільшується ударний об’єм і зменшується ЧСС. Така людина краще переносить будь-які навантаження і живе довше.

Читайте також:  Кращі продукти для вечірніх перекусів

Біг

Різкі падіння і підйоми ЧСС можуть говорити про певні проблеми роботи серця

Сталий урежение пульсу — менше 30 уд/хв — з розвитком непритомних явищ може вимагати постановки електрокардіостимулятора (ЕКС). Раптове зростання ЧСС, особливо понад 140 уд/хв., може свідчити про зміщення джерела ритму з синусового вузла у ектопічне вогнище (вкрай небезпечне — зміщення у шлуночки серця). Ця ситуація також може вимагати в крайньому випадку постановки ЕКС з дефібрилюючою функцією. Розвиток серцевої недостатності як фінального етапу всіх серцево-судинних захворювань також супроводжується збільшенням ЧСС в якості компенсаторного механізму, але потребує при цьому суттєвого зростання споживання кисню пробитим серцем, що значно погіршує ситуацію. Отже, це вимагає призначення препаратів, які зменшують ЧСС: бета-адреноблокаторів, верапамілу, івабрадину, препаратів омега-3 кислот, а також підбору адекватного режиму фізичних тренувань як компонента системи кардіореабілітаціі.

Пульс

Зміна ЧСС може бути обумовлено не тільки кардиальными, але і екстракардіальними причинами. Так, недостатність вироблення гормонів щитовидною залозою може викликати виражену брадикардію, що спостерігається при такому захворюванні, як миксидема. Навпаки, розвиток дифузного токсичного зобу (так званої базедової хвороби), аутоімунного тиреоїдиту з гіперфункцією щитовидної залози призводить до підвищеного викиду гормонів у кров і, як наслідок, до кардіотоксичності з високою ЧСС і зривами серцевого ритму (аж до важких станів серцевої недостатності). Подібна тахікардія може спостерігатися при важкій анемії (низький рівень гемоглобіну), гіпоглікемічних станах (при передозуванні цукрознижувальних препаратів), гіперфункції кори наднирників — феохромацитомі — проявляється рецидивуючими симпато-адреналовими гіпертонічними кризами з високою ЧСС.

Читайте також:  Шкода здорового харчування: які корисні продукти можуть викликати артрит
Використання фітнес-трекера може вказати на відхилення ЧСС від норми. Але пам’ятайте, це не медичний пристрій

Фітнес-трекери або «розумний» годинник зручні, прості у використанні, не заважають пацієнтам виконувати фізичні вправи і дозволяють контролювати пульс, а відповідно і ЧСС. Деякі з трекерів володіють пам’яттю, що дозволяє провести відстрочений аналіз реакції ЧСС під час занять спортом або фізичними вправами.

Але все ж пам’ятаєте, що ви не можете діагностувати якісь потенційні проблеми, спираючись тільки на свідчення «розумних годинників». Діагноз може поставити тільки лікар. Фітнес-трекери — це не медичні прилади, і найчастіше показання різних марок дуже різняться.

Додайте UkrHealth в обрані джерела Додати в обрані Google News