ГоловнаНовини Здоров'яЩо низький або високий пульс може розповісти про вашу фізичну форму

Що низький або високий пульс може розповісти про вашу фізичну форму

Чи знаєте ви, яка зона пульсу вважається нормальною? А про що говорять його різкі падіння або підйоми? Лікар-кардіолог, доктор медичних наук, Андрій Грачов розповідає все найважливіше, що потрібно знати про частоту серцевих скорочень.

Біг

— Частота серцевих скорочень (ЧСС) — це важливий показник роботи системи гемодинаміки, підвищення якого може у визначених ситуаціях говорити про неспроможність цієї системи. Фізіологічно, поки зріє плід, що росте дитина, з них ростуть серце і судини. Підвищена ЧСС забезпечує зростаючий організм киснем і живильними речовинами. Коли організм людини виріс, а з ним виросли серце і судини, система гемодинаміки переходить у стабільний етап роботи.

ЧСС у стані спокою — це один з найважливіших параметрів серцевого здоров’я людини

Нормальний рівень ЧСС у здорової людини коливається в інтервалі 60-90 уд/хв, все що вище 90 уд/хв називається тахікардією, все що нижче 60 уд./хв. — брадикардією.

При природному старінні і збільшення частки сполучної тканини в структурах серця і судин серце зменшується в розмірах, це призводить до зменшення його викиду, а зростання ЧСС, як наслідок — активація симпато-адреналової системи, знову виконує функцію компенсаторного організму.

Читайте ще:  Кава допомагає від важкої хвороби печінки

Прокинутись

Кращий час вимірювати свою ЧСС — ранок, а саме момент пробудження. Отримане значення розповість про ситуацію з ЧСС під час нічного сну. Важливо також контролювати пульс вдень, близько 12 години, після вимірювання артеріального тиску в положенні сидячи, лежачи, або в положенні ортостаз (вертикальне положення тіла), і ввечері, близько 20 години, на тлі максимальної активності системи гемодинаміки. Контроль ЧСС також слід проводити на максимумі фізичного навантаження і протягом перших хвилин (до 10-ї) після її завершення, що може показати адекватність підібраної рівня навантаження і тренованість механізмів адаптації гемодинаміки.

Генетика, стать, вік — все це впливає на вашу ЧСС в стані спокою. Ці фактори ви змінити не в силах, але ось на що ви здатні вплинути, так це на вашу фізичну підготовку.

Більш низька ЧСС вказує на більш високий рівень серцево-судинної системи

Будь-яке фізична навантаження (динамічне або ізометричне) модулює в організмі механізми, відповідальні за реакцію стресу. При цьому, якщо займатися спортом регулярно, підбирати навантаження правильно, організм адаптується до будь-яких стресів. Система гемодинаміки при цьому перебудовується, активізуються фізіологічні механізми адаптації серця: за Законом Франка—Старлінга (це як закон всесвітнього тяжіння, але тільки для серця), збільшується ударний об’єм і зменшується ЧСС. Така людина краще переносить будь-які навантаження і живе довше.

Читайте ще:  8 продуктів, які підвищують рівень тестостерону

Біг

Різкі падіння і підйоми ЧСС можуть говорити про певні проблеми роботи серця

Сталий урежение пульсу — менше 30 уд/хв — з розвитком непритомних явищ може вимагати постановки електрокардіостимулятора (ЕКС). Раптове зростання ЧСС, особливо понад 140 уд/хв., може свідчити про зміщення джерела ритму з синусового вузла у ектопічне вогнище (вкрай небезпечне — зміщення у шлуночки серця). Ця ситуація також може вимагати в крайньому випадку постановки ЕКС з дефібрилюючою функцією. Розвиток серцевої недостатності як фінального етапу всіх серцево-судинних захворювань також супроводжується збільшенням ЧСС в якості компенсаторного механізму, але потребує при цьому суттєвого зростання споживання кисню пробитим серцем, що значно погіршує ситуацію. Отже, це вимагає призначення препаратів, які зменшують ЧСС: бета-адреноблокаторів, верапамілу, івабрадину, препаратів омега-3 кислот, а також підбору адекватного режиму фізичних тренувань як компонента системи кардіореабілітаціі.

Пульс

Зміна ЧСС може бути обумовлено не тільки кардиальными, але і екстракардіальними причинами. Так, недостатність вироблення гормонів щитовидною залозою може викликати виражену брадикардію, що спостерігається при такому захворюванні, як миксидема. Навпаки, розвиток дифузного токсичного зобу (так званої базедової хвороби), аутоімунного тиреоїдиту з гіперфункцією щитовидної залози призводить до підвищеного викиду гормонів у кров і, як наслідок, до кардіотоксичності з високою ЧСС і зривами серцевого ритму (аж до важких станів серцевої недостатності). Подібна тахікардія може спостерігатися при важкій анемії (низький рівень гемоглобіну), гіпоглікемічних станах (при передозуванні цукрознижувальних препаратів), гіперфункції кори наднирників — феохромацитомі — проявляється рецидивуючими симпато-адреналовими гіпертонічними кризами з високою ЧСС.

Читайте ще:  Куркума і її корисні властивості в боротьбі з високим тиском
Використання фітнес-трекера може вказати на відхилення ЧСС від норми. Але пам’ятайте, це не медичний пристрій

Фітнес-трекери або «розумний» годинник зручні, прості у використанні, не заважають пацієнтам виконувати фізичні вправи і дозволяють контролювати пульс, а відповідно і ЧСС. Деякі з трекерів володіють пам’яттю, що дозволяє провести відстрочений аналіз реакції ЧСС під час занять спортом або фізичними вправами.

Але все ж пам’ятаєте, що ви не можете діагностувати якісь потенційні проблеми, спираючись тільки на свідчення «розумних годинників». Діагноз може поставити тільки лікар. Фітнес-трекери — це не медичні прилади, і найчастіше показання різних марок дуже різняться.