Людина схильна шукати пояснення своїх почуттів і вчинків в різних проявах зовнішніх впливів. Одними з факторів, про які часто згадують, є різні циклічні події, в тому числі добові та сезонні зміни освітлення, місячний цикл.

Спочатку людство формувало деякі містичні закони, намагався впорядкувати інформацію про вплив небесних об’єктів у формі астрології і подібних навчань. Пізніше, коли наука вже сформувалася в сучасному вигляді, більшість озвучуваних раніше причинно-наслідкових зв’язків перейшли в розряд міфів. Однак деякі закономірності вдалося довести за допомогою сучасних методів.

Хронобіологія замість астрології

Так в певний момент сформувалася наука хронобіологія. Вона вивчає роль часу та різних циклів в життєдіяльності живих організмів. Ученим вдалося показати наявність у живих організмах якихось структур – біологічних годин, які регулюють функціонування як окремих клітин і органів, так і цілого організму в контексті часу.

Хронобіологія вивчає роль часу та різних циклів в життєдіяльності живих організмів.

Цікаво, що подібні годинникові механізми присутні не тільки у людини, але і у рослин, і навіть у досить примітивних черв’яків. Передбачається, що перший біо-хронометр сформувався ще на молекулярному рівні для захисту ДНК від ультрафіолету (який може призвести до фотопошкодження цієї молекули), тому її реплікація (подвоєння) відбувалося вночі.

Читайте також:  Поширені дерматологічні проблеми про які потрібно знати

Більше того, внутрішній годинник відстежує не лише так звані циркадні ритми – добові, багато в чому прив’язані до сонця і змін дня і ночі, але і сезонні, річні (циркануальні), а також і місячні (також що підрозділяються на добові циркалунарні і циклічні місячно-місячні).

Додатково виділяють циркатидальні ритми – прив’язані до припливів і відливів і характерні для організмів, чия життєдіяльність пов’язана з морем.

«Годинниковий механізм» в головному мозку

У людини головний «годинниковий механізм» знаходиться в головному мозку. Якщо точніше – в супрахіазматичному ядрі (СХЯ) гіпоталамуса. На клітинному рівні є свої «контролери часу» – гени Clock, Bmal1, Csnk1, Cry, Per, CHRONO. Вони здатні впливати на експресію інших генів, включаючи або вимикаючи різні процеси. Таким чином, ряд органів має власну ритміку, особливо виражену у серця, залоз внутрішньої секреції, шлунково-кишкового тракту.

Внутрішня ритміка особливо виражена у серця, залоз внутрішньої секреції, шлунково-кишкового тракту.

Цікаво, що «цирка» в словах циркадний, циркануальний і т. д. означає «приблизно», «близько». Це вказує на деякі індивідуальні відмінності в таких ритмах. Ці відмінності в індивідуальному сприйнятті довжини доби (яка може чиїмись внутрішніми годинами сприйматися, наприклад, як 23,5 годин, а для кого-то буде дорівнюти 24,3 години) дозволяють обгрунтувати ймовірність відмінностей внутрішніх режимів у «сов» і «жайворонків». Саме добові ритми є найбільш вивченими і відомими.

Читайте також:  Подологія та дерматологія: спільний вплив косметики для ніг на шкіру

Навіщо вивчати внутрішні ритми

Знання про внутрішню ритміку дозволяють не тільки краще вивчити функціонування організму, але і поліпшити ефективність ряду профілактичних і терапевтичних процедур.

Вже добре вивчені зміни концентрацій деяких гормонів у крові в різний час: цей факт враховується при розборі результатів аналізів. Крім того, виявилося, що такі небезпечні патології як гострий інфаркт міокарда найчастіше проявляється вранці, протягом декількох годин після пробудження, а деякі форми епілептичних припадків – в післяобідній час і рано ввечері. Відомо також, що напади астми найсуворіші вночі. Окремий інтерес викликає здатність ракових клітин по-різному реагувати на хіміотерапію в різний час доби, проте ця тема все ще активно вивчається.

Гострий інфаркт міокарда найчастіше проявляється вранці, деякі форми епілептичних нападів – після обіду і рано ввечері, а напади астми найсуворіше вночі.

Сезонним змінам піддається, наприклад, якість сперматозоїдів (це показано в недавніх турецьких і італійських дослідженнях). Активно вивчається вплив зміни сезонів, а також річна ритміка в психіатрії. Дуже цікаві і останні дослідження по оцінці якості зразків пуповинної крові, зібраних у різний час доби і року. Передбачається, що існують певні цикли гемопоезу, що впливають на кількість гемопоетичних стовбурових клітин в кістковому мозку і пуповинної крові.

Читайте також:  Ботокс волосся плюси й мінуси

Показано, що порушення в роботі біологічних годин і насильницькі спроби змінити свої внутрішні ритми призводять до безлічі нейроендокринних порушень.

Хронобіологи намагаються зрозуміти як можна більше закономірностей в роботі органів у межах добових, місячних і річних циклів, так як розуміння цих закономірностей дозволить підвищити контроль над роботою нашого тіла і запобігти потенційній неприємності.

Варто зауважити, що хоч хронобіологія і користується терміном «біоритми», але все ж їх не треба плутати з деякими спекулятивними міркуваннями про «фізичних», «емоційних» і «інтелектуальних» ритмах, які були ще недавно дуже популярні, але у великих статистично коректних експериментах не підтвердилися.