Пупкова грижа у новонароджених – досить часте явище, з яким стикаються молоді батьки. У багатьох відразу ж з’являється маса питань, звідки вона взялася, що з нею робити і як її лікувати? Невже доведеться робити операцію?

Причини виникнення пупкової грижі

Причини виникнення пупкової грижі залежать від анатомії малюка. Поява патології обумовлена слабкістю м’язів передньої черевної стінки, яка більшою мірою властива недоношеним дітям або є спадковою. Однак пупкова грижа може з’явитися і у дитини, народженої в строк і не має спадкової схильності до даної патології.

За розміром пупкова грижа може бути різною, починаючи від горошини, закінчуючи сливою. Це залежить від величини пупкового кільця (м’язів навколо пупка).

Симптоми пупкової грижі

Важливо відзначити, що грижа може бути як вроджена, так і придбана. Виглядає грижа, як опуклість в зоні пупка. Якщо акуратно натиснути на цю опуклість пальцем, вона легко входить назад у порожнину живота з булькаючим звуком. Найбільш виразно пупкову грижу видно при плачі новонародженого, коли в грижовий мішок виходять кишкові петлі.

Один з найважливіших питань, що тривожать мам, є можливість болю через грижі і розвитку ускладнень. Потрібно сказати, що практично ніколи пупкова грижа у немовлят їх самих не турбує. Тобто, вона не заподіює ні болю, ні дискомфорту. І практично ніколи у дітей не трапляється ускладнень.

Лікування пупкової грижі

Часто трапляється так, що пупкова грижа сама зникає у дитини до 1-3 років. Але тим не менш, завданням батьків – допомогти малюкові в якнайшвидшому одужанні.

Одним із способів лікування пупкової грижі є масаж, спрямований на зміцнення м’язів передньої черевної стінки.

Ще одним поширеним способом лікування пупкової грижі є заклеювання її пластиром. Для цього потрібно обережно втиснути пупкову грижу всередину черевної порожнини так, щоб в області пупка утворилася горизонтальна складка, а потім наклеїти пластир так, щоб грижа залишилася усередині черевної порожнини.

І, звичайно ж, не забувайте викладати дитину, що страждає пупковою грижею, на животик на тверду поверхню.

Якщо до 3-5 років пупкова грижа не зникне, то лікар може направити дитину на операцію.

Коментар президента Асоціації неонатологів України Тетяни Костянтинівни Знам’янської:

На сьогоднішній день, новонароджені з пупковою грижею обов’язково повинні знаходитися під наглядом хірургів протягом першого року життя і спостерігатися один раз на місяць. Якщо у дитини слабке пупкове кільце (передня черевна стінка), то їм рекомендується починати ранню гімнастику для того, щоб зміцнити м’язову тканину.

Якщо в перші півроку-рік пупкове кільце не затягується, то потрібно бути уважними, щоб не було ніякого утиску, тому це веде до хірургічного втручання. Але зараз дуже мало дітей з дефектом, яким необхідна операція.

Якщо ж дефект маленький і не вимагає операції, тоді батькам самим потрібно вчиняти дії по усуненню грижі. Тут необхідно плавання, купання, гімнастика, масаж для зміцнення передньої черевної стінки.

Також зараз існує дуже багато способів корекції пупкової грижі. Це пластирі, які затягують пупок, також не забуваємо і про монетку, якою накривається пупкове кільце і для закріплення зав’язується поясок.

Також потрібно враховувати, що грижа це вроджений дефект, тобто якщо черевна стінка слабка, то при напрузі її може з’явитися грижа, якщо ж передня стінка в нормі, то й викликати грижу неможливо.