Не сумнівайтеся, чоловічий грип існує, принаймні, так стверджує один канадський дослідник, який втомився від звинувачень у надмірній реакції чоловіків на захворювання».

Згідно з декількома дослідженнями 2017 року в медичному журналі BMJ, чоловік більш сприйнятливий до ускладнень багатьох респіраторних захворювань, на відміну від жінки, плюс його імунна система може бути значно слабкішою.

«Чоловічий грип» – це жарт. Термін, використовуваний для жартування над чоловіками, які підозрюються в перебільшенні своїх симптомів під час застуди або інших незначних захворювань.

І хоча це досить поширений стереотип, за словами Кайла Сью, автора дослідження і доцента сімейної медицини в Меморіальному університеті в Ньюфаундленда (Канада), він все ж має під собою якісь обґрунтування. Коли Сью попросили зробити «цікаву» двохвилинну презентацію групі людей різних професій, він знав, що докази того, що чоловіки не перебільшують, коли хворіють, допоможуть чоловікам по всьому світу захистити себе від нападок.

Сью почав з простого пошуку відповідних досліджень, щоб зрозуміти, чи справді чоловіки важче переносять застуду та грип. Він підозрював, що така гендерна різниця може навіть мати еволюційну основу. У підсумку, він знайшов велику кількість доказів, які свідчать про гендерні відмінності в імунітеті.

Інші вчені стверджують, що цих доказів недостатньо для того, щоб з упевненістю сказати, що чоловічий грип існує.

Імунітет чоловіка і жінки

Грип

Для початку варто відзначити, що жінки по-іншому реагують на вакцини, які захищають від грипу. Є кілька досліджень, в яких жінки показують більш локальні і системні реакції на грип, ніж чоловіки. Ці дані свідчать про те, що жінки в цілому можуть краще реагувати на щеплення, ніж чоловіки.

Епідеміологічні дані з Гонконгу показали, що дорослі чоловіки мають більш високий ризик госпіталізації через грип. А американське дослідження показало, що чоловіки частіше вмирають від грипу порівняно з жінками того самого віку, незалежно від серцевих захворювань, раку, хронічних респіраторних захворювань та захворювань нирок. Однак жодне дослідження не диференціювало чоловіків і жінок на основі інших відмінностей, таких як куріння, вживання алкоголю і бажання звернутися за медичною допомогою. Тому це також могло вплинути на результати досліджень.

Тим не менш, Сью вдалося знайти підтвердження того, що чоловіки важче переносять респіраторні захворювання, тому що у них менш стійка імунна система. Ця «різниця в імунітеті» може модулюватися гормональними відмінностями, при яких чоловічий гормон тестостерон пригнічує імунну систему, в той час як жіночий гормон естрадіол захищає його.

І хоча на даний момент немає вагомих доказів того, що тестостерон є імунодепресивним, одне дослідження показало, що у чоловіків з більш високим рівнем тестостерону реакція на антитіла при вакцинації була гіршою.

Але навіть якщо різниця в імунітеті між статями реальна, еволюційні причини цього залишаються неясними. Одна з теорій полягає в тому, що тестостерон сприяє агресивної поведінки та розвитку вторинних сексуальних ознак, і тому дозволяє чоловікам перемагати в битвах (на змаганнях), натомість на придушення імунної системи.

Ще одна еволюційна теорія стверджує, що більш виражені симптоми в кінцевому підсумку змусять людину перейти в режим збереження енергії – «залягти на дивані», що допоможе їй уникнути хижака (його боса) і вуаля: її шанси на виживання негайно підвищуються.

Роль віку

чоловічий грип

Хоча Сью вдалося просто і зрозуміло викласти результати свого дослідження, доцент Університету Джона Хопкінса Сабра Кляйн вирішила доповнити інформацію своїми думками на цей рахунок. Кляйн допомагає пролити світло на відмінності в гендерних проблеми, «які часто ігноруються».

Коли ми чуємо про «чоловічий грип», ми припускаємо, що це стосується чоловіків всіх віків. Однак, це не так.

За її словами, рівень госпіталізації чоловіків дійсно вище, але лише молодих (до статевого дозрівання) і літніх (старше 65) чоловіків. В репродуктивні роки жінки часто страждають від більш серйозних захворювань, частково тому, що грип гірше для вагітних жінок, а також тому, що у жінок розвиваються більш високі запальні реакції на грип.

Я намагаюся донести, що тяжкість симптомів залежить від нашого віку.

У країнах, де жінки мають менше доступу до медичного обслуговування або лікування, а також, де здоров’я хлопчиків в пріоритеті, може скластися ситуація, що хлопчиків і чоловіків дійсно госпіталізують частіше. Ці невдалі факти створюють упередженість в інтерпретації результатів досліджень.

На мій погляд, у нас поки ще недостатньо наукових підтверджень того, що «чоловічий грип» існує.

Професор Хелен Стокс-Лемпард, голова Королівського коледжу лікарів загальної практики в Лондоні, погоджується.

Всупереч поширеній думці і деякими дослідженнями, переважна більшість надійних наукових даних свідчить про те, що грип не залежить від статі. Тим не менш, деякі дослідження показують, що у чоловіків більш серйозні симптоми інфекції дихальних шляхів, ніж у жінок.

чоловічий грип

Кращою рекомендацією для будь-якого хворого на грип є якісний відпочинок у себе вдома, споживання великої кількості рідини і прийняття безрецептурних болезаспокійливих засобів. Більшість людей повністю відновлюються через декілька днів, незалежно від їх статі.

Однак, якщо через три тижні симптоми не покращаться, стан, навпаки, погіршиться або у вас виникнуть проблеми з диханням, ми рекомендуємо вам звернутися до фахівця в галузі охорони здоров’я.

Незважаючи на всі ці суперечливі думки, Сью як і раніше вважає, що наявні дослідження вказують на те, що чоловіки сильніше страждають від застуди та грипу, ніж жінки, тому він закликає до «набагато більш якісних досліджень, щоб довести це.

Одна з потенційних досліджень, за його словами, може перевірити фертильність чоловіків з сильною імунною системою порівняно з привабливими чоловіками з високим рівнем тестостерону, але більш слабкою імунною системою.

Джерело: Likar.info