Можливо, за зухвалою поведінкою ховається хвороба.

Що таке ексцентричність

Ексцентричність – це дивна, зухвало незвичайна поведінка. Вона може виражатися в нарочито яскравою, що не відповідає моменту одязі. Або в нестандартних звичках, що стосуються спілкування з іншими людьми. Наприклад, ексцентрична людина розмовляє занадто голосно або манірно, робить це у віршах, відкрито класифікує співрозмовників по придуманим їм самим типажам («ви — ніжна кішечка, а він-сторожовий пес!»).

У масовому розумінні ексцентрична людина – це неординарна, видатна особистість. Невипадково така поведінка часто асоціюється з талановитими і навіть геніальними людьми. Наприклад, ходять легенди про ексцентричність Сальвадора Далі. Або Альберта Ейнштейна. Або, скажімо, Вінстона Черчілля.

Загалом, бути ексцентричним, “не таким, як усі”, навіть модно. Але є межа, за якою химерна поведінка зі способу самовираження перетворюється в нездорове явище.

Коли ексцентричність стає психічним розладом

Ексцентричний розлад особистості включено в Міжнародний Класифікатор хвороб (МКБ‑10). Ось тільки описано він недостатньо докладно.

Однак існує цілий клас куди більш вивчених ексцентричних порушень – так званий кластер A. У нього входять три види розладів, що відрізняються вираженими дивацтвами в поведінці:

 • Параноїдальний.
 • Шизоїдний.
 • Шизотипічний.

При першому захворюванні зазвичай проявляються тривожність, підозрілість, злопам’ятність, а при другому — замкнутість, емоційна холодність. Демонстративна химерність поведінки або зовнішнього вигляду властива тільки шизотипическому розладу.

Експерти американської дослідницької організації Mayo Clinic перераховують 10 ознак цього порушення. Щоб запідозрити розлад особистості, досить п’яти з них:

 1. Зухвала поведінка, яка виходить за звичні рамки.
 2. Незвичайний зовнішній вигляд. Одяг може бути брудною, а її елементи можуть принципово не поєднуватися один з одним.
 3. Своєрідна манера розмовляти, яку складно не помітити під час бесіди. Наприклад, голос може бути занадто високим або людина може пропівати слова.
 4. Віра в особисті надприродні здібності. Наприклад, хворий щиро вважає, що вміє читати думки оточуючих. Або спілкуватися з духами померлих. Або передбачати майбутнє на основі звуку вітру і руху зірок.
 5. Пережиті незвичайні відчуття. Людина може розповідати, що відчуває присутність кого-небудь, хто насправді дуже далеко. Або нібито фізично відчуває наближення небезпеки.
 6. Нездатність адекватно оцінювати те, що відбувається. Навіть другорядним подіям може надаватися величезне значення.
 7. Підозрілість, постійні сумніви в добрих намірах оточуючих.
 8. Надмірна і наполеглива соціальна тривожність. Хворий не сприймає оцінок від інших людей, оскільки вважає, що ті не можуть його зрозуміти.
 9. Нездатність встановлювати тривалі і довірчі відносини з ким‑небудь. Друзі зазвичай є тільки серед найближчих родичів.
 10. Недоречні реакції, холодність в спілкуванні. Людина може взагалі не висловлювати емоцій або ж реагувати на те, що відбувається неадекватно. Наприклад, сміятися, коли зазвичай плачуть.

Які причини ексцентричного розладу особистості

Найчастіше порушення проявляється в підлітковий період або на ранньому етапі дорослішання. Звідки воно береться, медики точно не знають. Передбачається, що свою роль відіграють генетика, індивідуальні особливості мозку, навколишнє середовище, засвоєні в дитинстві звички.

Що робити, якщо підозрюєте ексцентричний розлад особистості

Цей психічний збій можна скорегувати психотерапією або медикаментами — наприклад, антидепресантами.

Складність полягає в тому, що «ексцентрики», як правило, не вважають свою поведінку вимагає корекції і часто не готові звертатися до психотерапевта. В цьому випадку особливо важливі родичі або небайдужі знайомі. Їх завдання-все ж переконати проконсультуватися у фахівця.

Найпростіший спосіб виглядає так. Людина з ексцентричним розладом особистості регулярно відчуває розчарування в людях, напади тривожності і навіть депресії. Саме в такі моменти його варто брати за руку і вести до психотерапевта поговорити. Спеціаліст зможе встановити розлад на підставі бесіди і тих симптомів, які будуть описані. А далі порекомендує людині варіанти терапії, які допоможуть поліпшити стан.

До речі, одним з елементів психокорекції є сімейна і дружня підтримка. Людині з ексцентричним розладом легше жити, коли він відчуває, що його люблять і цінують, підтримують при невдачах і радіють успіхам.

Наукові джерела:

Meat Dresses and Surplus Ears: Does Being Eccentric Make you a Better Artist?, source
Einstein, eccentric genius, smoked butts picked up off street, source
Winston Churchill’s eccentric working habits revealed in rare papers, source
DSM‑5: The Ten Personality Disorders: Cluster A, source
Paranoid Personality Disorder, source
Schizoid personality disorder, source
Schizotypal personality disorder, source