ГоловнаХвороби і лікуванняДихальні системиЗапалення легенів: симптоми і лікування

Запалення легенів: симптоми і лікування

При запаленні легенів ні в якому разі не займайтеся самолікуванням. Не витрачайте дорогоцінного часу , і звертайтеся до лікаря.

По суті

Запалення легенівПневмонія (або запалення легенів) – важке захворювання , при якому уражаються одне або обидва легені. Причиною запального процесу в легенях можуть бути бактерії , грибки або віруси .

Ще кілька десятків років тому , коли не було відкрито пеніцилін , від запалення легенів вмирала третина хворих ! Сьогодні у медицини набагато більше можливостей , однак , тим не менш , приблизно 5 % хворих пневмонією вмирають.

Чи можна заразитися пневмонією ?

На жаль , так. У деяких випадках пневмонія може передаватися повітряно-крапельним шляхом. При чханні або кашлі хворої людини патогенні мікроорганізми можуть потрапляти в легені здорової людини , тим самим викликаючи запальний процес.

В інших випадках запалення легенів виникає внаслідок постійно присутніх збудників в носовій чи ротовій порожнинах людини. При зниженні імунного захисту , організм не в змозі чинити опір мікроорганізмам , які потрапляють в легені і починають там розмножуватися.

Мікроорганізми, що викликають захворювання

Найчастіше причиною бактеріального запалення легенів є стрептококи і стафілококи. У таких випадках захворювання , як правило , розвивається стрімко , різко підвищується температура , а мокрота, яка виділяється набуває іржавий відтінок.

На щастя , на сьогоднішній день існують спеціальні вакцини від пневмококової інфекції , якими можна щепити дітей починаючи з дворічного віку.

Симптоми запалення легенів

Симптоми запалення легень можуть бути досить різноманітні. За останні роки медики все частіше відзначають безсимптомний перебіг захворювання , коли у хворого немає ні підвищеної температури, ні мокротиння , ні навіть кашлю. Нерідко така пневмонія лікується із запізненням , що загрожує розвитком ряду ускладнень.

Класичними симптомами запалення легень є підвищення температури в межах від 37 до 39,5 градусів. Хворого турбує задишка , виділення мокротиння , кашель і сильний озноб. У деяких випадках при кашлі відзначаються кров’яні виділення ( прожилки крові). Найчастіше при запаленні легенів хворого турбує біль у грудях , особливо при глибокому вдиху . Як правило , біль відчувається в тій області , де розташовується основне вогнище запалення.

Варто відзначити , що кашель не є типовим симптомом запалення легенів , оскільки інфекція може розвиватися у відносно далекому місці від основних дихальних шляхів.
У деяких випадках у хворих змінюється колір шкіри , а також може турбувати головний біль і лихоманка .

У маленьких дітей і немовлят при запаленні легенів характерних симптомів може і не бути. Часто у дітей відзначається млявість , поганий апетит і лихоманка .

Лікування запалення легенів

При лікуванні всіх типів пневмоній , незалежно від причини їх виникнення , застосовуються антибіотики. За роки застосування пеніциліну безліч бактерій виробило до нього стійкість , і на сьогоднішній день обійтися тільки лише цим препаратом неможливо. Сьогодні в терапевтичних цілях застосовуються антибіотики другого і третього покоління , а в разі інфекції, яка повільно розвивається рекомендується застосування сірковмісних антибіотиків .

При вірусній етіології захворювання ( коли запалення легенів викликано аденовірусами , риновірусами , вірусами грипу , парагрипу ) до антибактеріальних засобів в обов’язковому порядку додаються противірусні препарати.

Природно , при грибкових формах запалення легенів лікар призначає протигрибкові препарати.

При підозрі на запалення легенів лікарі ні в якому разі не рекомендують хворим займатися самолікуванням. Це може піти тільки на шкоду. Ви втратите дорогоцінний час , і хвороба може дати серйозні ускладнення. Нерідко захворювання лікується відразу декількома антибіотиками , і обов’язково в поєднанні з іншими лікарськими препаратами ( противірусні , протигрибкові препарати). Тільки лікар на підставі правильного діагнозу зможе підібрати адекватне лікування , яке допоможе пацієнту здолати недугу.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ПНЕВМОНІЯ: КОРИСНІ ДАНІ ДЛЯ ПОРЯТУНКУ ЖИТТЯ

ВІРУСНА ПНЕВМОНІЯ