Аналіз крові може сказати про ваш вік більше, ніж дата в паспорті.

Історія наукового вивчення імунітету налічує сотні років, але до недавнього часу не було такої міри, за допомогою якої можна було б виміряти його кількість.

Однак в 2019 році вчені з ізраїльського технологічного інституту в місті Хайфа і Стенфордського університету запропонували метод такого обчислення, названий імунним віком.

Ми розповідаємо, що це таке і як нові знання можуть використовуватися в медицині.

Як пов’язані вік і імунітет

У міру старіння імунітет людини погіршується: знижується здатність організму виробляти імунні клітини (наприклад, лейкоцити), їх кількість скорочується. Число ж частинок, що сприяють розвитку запалень, навпаки, зростає. При цьому саме запалення стають причиною багатьох хвороб, включаючи алергію, артрит, пневмонію і рак.

Вплив старіння на імунну систему може різнитися від людини до людини. Великий вплив на цей процес надають генетичні особливості та умови життя: клімат, екологія, харчування.

Наприклад, одне з недавніх досліджень вчених з Великобританії виявило, що здатність організму до імунної відповіді багато в чому залежить від молекули мікроРНК‑142. Ця невелика ділянка генетичного коду впливає як на вроджену, так і на набуту сприйнятливість до хвороб і лікування.

Читайте також:  Лікар назвав 9 продуктів, які захистять від втрати зору

З плином часу ці відмінності тільки посилюються. Саме тому люди одного і того ж віку можуть відчувати себе абсолютно по‑різному.

Однак зміни в імунній системі займають роки, і експерименти, що проходять протягом декількох тижнів або місяців, не дозволяють виявити значні відмінності. Тому, щоб дізнатися більше, ізраїльсько-американська команда медиків вдалася до дослідження, яке, на відміну від попередніх подібних дослідів, тривало дев’ять років.

Що таке імунний вік і як його відкрили

Вивчивши стан 135 здорових людей різного віку, вчені підтвердили, що з роками відбуваються значні зміни у виробленні клітин організму. Фахівці фіксували їх за допомогою новітнього високоточного обладнання, здатного виявити навіть незначні коливання клітинного складу крові.

На основі цих даних вчені склали багатовимірну траєкторію імунного старіння, яка, за їхніми словами, відображає здатність організму чинити опір хворобам і те, як вона змінюється з роками. Всього було виявлено 33 маркери (клітинних підгруп) в крові, які дозволяють судити про здоров’я людини набагато точніше, ніж знання його біологічного віку і спостереження зовнішніх ознак.

Читайте також:  Посуд для кухні: чи безпечні тефлон, фольга та пластик

Для аналізу отриманої інформації медики використовували алгоритми машинного навчання. Потім результати були перевірені на вибірці з більш ніж 2 000 чоловік.

Методика отримала назву IMM-AGE «імунний вік».

Чим може бути корисно відкриття імунного віку

Найбільш відомі і загальноприйняті фактори розвитку серцево-судинних захворювань і ризику передчасної смерті були сформульовані в ході Фремінгемського кардіологічного дослідження, розпочатого ще в 1948 році:

  • Високий артеріальний тиск.
  • Низький рівень ліпопротеїнів великої щільності.
  • Гіпертрофія (потовщення стінок) лівого шлуночка серця, що виявляється за допомогою електрокардіограми.
  • Куріння і вживання алкоголю.
  • Низька фізична активність.
  • Цукровий діабет.
  • Ожиріння.
  • Стрес.

Як вважають автори методики визначення імунного віку, IMM-AGE значно розширить ці критерії.

Знання того, які зміни складу крові вказують на ослаблення імунної системи, дозволить визначати пацієнтів в групі ризику і прогнозувати смертність практично від усіх недуг, а не тільки від кардіологічних.

Це може допомогти в боротьбі з онкологічними, інфекційними та хронічними захворюваннями. І все це лише за допомогою загального аналізу крові.

Читайте також:  Відчуття при пробудженні вранці може сигналізувати про розвиток раку

Поки що пройти такий тест за бажанням не можна – методика вимагає подальшого доопрацювання. Однак вона відкриває блискучі перспективи: ми зможемо вчасно проходити обстеження і лікування. Наприклад, якщо в крові пацієнта виявляться маркери ризику розвитку ракових пухлин, лікар порекомендує йому частіше проходити огляд у онколога.

Також концепція імунного віку може допомогти при розробках вакцин і ліків — точніше прогнозувати потенційну імунну відповідь на них, який з віком може змінюватися.

Наукові джерела:

Alpert A., Pickman Y., Leipold M. et al. A clinically meaningful metric of immune age derived from high‑dimensional longitudinal monitoring. Nature Medicine, source
Anandagoda N., Willis J. C. D., Hertweck A., Roberts L. B., et al. microRNA‑142 — mediated repression of phosphodiesterase 3B critically regulates peripheral immune tolerance. The Journal of clinical investigation, source
Raychaudhuri, S., Gupta, R. M. Immunoprofiling comes of age. Nature Medicine, source
Andersson C., Johnson A. D., Benjamin E. J. et al. 70‑year legacy of the Framingham Heart Study. Nature Reviews Cardiology, source