Стресова ситуація, ви нервуєте, відчуваєте, що починаєте втрачати самовладання. Через якийсь час вам стає по-справжньому погано. Це прийнято називати нервовим зривом. Чи є такий діагноз і чому важливо не допускати подібного стану, ми з’ясували у кандидата медичних наук, лікаря-невролога медичного центру «Атлас» Ольги Сапроненкової.

Ольга Сапроненкова, лікар-невролог медичного центру “Атлас”

– Нервовий зрив – це побутовий фразеологізм, не діагноз і не медичний термін. За міжнародною класифікацією хвороб МКБ-10 стану «нервовий зрив» відповідають перевтома, виснаження життєвих сил, недостатній відпочинок і розслаблення, стресовий стан. Для відновлення людям з подібними станами показано відпочити, відволіктися і змінити вид діяльності, звернути увагу на харчування і сон.

Іноді нервовий зрив компенсує невроз, який сформувався у людини з різних причин. Може виникнути панічний розлад, інші види тривожності або неврастенія. У цьому випадку людина потребує професійної допомоги лікаря-невролога або психотерапевта. Просто за допомогою відпочинку він не зможе впоратися зі своїм станом.

Читайте також:  Секрети довголіття: 5 звичок, які старять тіло

Нервове виснаження може бути спровоковано деякими захворюваннями, особливо хронічними. Наприклад, патологія щитовидної залози та інші гормональні розлади часто проявляються у вигляді неврозу. Це працює і навпаки: виснаження нервових процесів може привести до соматизації (прояв психічного порушення у вигляді симптомів хвороби. — прим. ред.) – порушення роботи шлунково-кишкового тракту, появи головних болів та інших проблем.

Багато хто вважає, що нервовий зрив — це слабкість характеру, невміння взяти себе в руки. Через це люди не хочуть звертатися до невролога, психотерапевта або психолога за допомогою. В результаті страждає і людина, і її оточення.

Читайте також:  Косметолог попередила про небезпеку улюбленої багатьма звички

Як розпізнати

У групі ризику-легкозбудливі люди, жителі великих міст, ті, хто знаходиться в стресі або складній життєвій ситуації. В основному жінки, в меншій мірі чоловіки. Ознаки швидкого виснаження:

  • дратівливість;
  • плаксивість;
  • занепокоєння (аж до панічних атак);
  • депресія і апатія;
  • порушення сну;
  • головний біль;
  • підвищена стомлюваність і постійне відчуття втоми;
  • порушення травлення;
  • відчуття самотності, почуття провини.

Людина з нервовим зривом стає чутливою до зовнішніх і внутрішніх подразників. У неї порушується сон, з’являються головні болі, вона часто хворіє, не може нормально працювати.

Що робити

Існують медикаментозний і немедикаментозний методи лікування. Грамотно оцінити психоемоційний стан і підібрати терапію здатний тільки лікар. Без контролю доктора не можна приймати препарати на зразок антидепресантів, це може погіршити стан. У простих випадках призначають вітамінно-мінеральні програми. Їх мета-збалансувати порушення метаболізму нейромедіаторів в головному мозку.
Немедикаментозні методи відновлення-когнітивна терапія, аутотренінг, медитації, практики спілкування. Ці способи допомагають змінити негативне мислення на позитивне, підвищують стресостійкість.

Читайте також:  Шість ключових способів значно знизити шанси на серцевий напад

Психіка людини в роздратованому стані вкрай нестійка. Мінімальний стимул, який зазвичай здається дрібницею, може привести до серйозних наслідків. Близькій людині з симптомами нервового зриву потрібно забезпечити турботу, проявити терпіння, емпатію, любов і такт. Не будьте нав’язливим і настирливим – це може погіршити ситуацію.

Що в підсумку

Сучасне життя – це постійний стрес. Якщо не вживати заходів для зниження фізичних і емоційних навантажень, то психіка людини перестає справлятися і відбувається нервовий зрив. При хронічній втомі, дратівливості, безсонні важливо знизити емоційне навантаження, змінити обстановку. Корисно виконувати фізичні вправи і скорегувати раціон.