Згортання крові — одна з найважливіших захисних функцій організму, яка відповідає за зупинку кровотечі при пошкодженні судин та попереджає загрозливу для життя крововтрату. В нормі вона знаходиться у рівновазі із протизгортальною системою, яка підтримує рідкий стан крові, забезпечує її циркуляцію по судинному руслу. Щоб перевірити стан цих систем та вчасно виявити порушення, проводиться коагулограма крові (гемостазіограма). Цей аналіз входить до переліку базових досліджень, що призначаються лікарями різних спеціальностей, та надає важливу інформацію про стан здоров’я пацієнта.

Тромбоз: визначення, причини та наслідки

При підвищенні активності згортальної системи у судинах починають формуватися кров’яні згустки (тромби) та виникає небезпечний стан під назвою тромбоз. Тромби закупорюють судини та порушують кровотік, в результаті чого починається ішемія, а при тривалій відсутності кровопостачання відбувається некроз — загибель клітин.

Виділяють 3 основні причини тромбозу:

 • підвищення активності згортальної системи крові (гіперкоагуляція);
 • ушкодження внутрішньої устілки судин (ендотелію);
 • застій крові у певній ділянці судини.

Зазвичай тромби прикріплені до судинних стінок, але вони можуть відірватися та з током крові досягати різних органів. Таке ускладнення називають тромбоемболією. Якщо згустки потрапляють у легеневі судини, виникає дихальна недостатність, закупорка коронарних артерій викликає інфаркт міокарда, а ураження судин головного мозку — причина ішемічного інсульту. Тромбоз також може призводити до інфаркту кишківника, селезінки, нирки та інших органів.

J-c1Bx3oddr7WtlFdvYXDVq_T_8p_hTPBbMIqkQhGfoTa3KpYbw3yWj_Q6FjHZAxDOCQ4JQPESzx7r4zhKuTO_NKrd6fsrSIslG5EBn2WHwjSyT7tBBW08t7fXjOd_zMc9spnsiaYZH2Wloei868i0g

Роль коагулограми в оцінці ризику тромбозу

Ризик утворення тромбів залежить від двох механізмів: інтенсивності внутрішнього та зовнішнього шляхів згортання крові (гемостазу). Вони забезпечуються спільною дією багатьох факторів згортання. Коагулограма дозволяє оцінити активність різних ланок гемостазу, а також визначити, на якому саме етапі відбулося порушення. За її результатами лікар підтверджує стан гіперкоагуляції, може припустити шанси розвитку тромбозу відповідно до ступеня відхилення показників від норми.

Коли треба здавати коагулограму

Дослідження показників згортання крові призначають у таких випадках:

 • підготовка до хірургічної операції, інвазивних медичних маніпуляцій;
 • обстеження вагітних жінок;
 • профілактичне обстеження для людей з обтяженим сімейним анамнезом по серцево-судинним захворюванням;
 • контроль стану гемостазу при ішемічній хворобі серця, атеросклерозі, варикозі, васкулітах, аутоімунних патологіях;
 • регулярне обстеження пацієнтів з тромбозом глибоких вен ніг, тромбоемболією легеневої артерії, інфарктом або інсультом в анамнезі.

Щоб зробити коагулограму швидко та недорого, слід звернутись до приватної лабораторії Гемо Медика. Медлабораторія оснащена сучасними аналізаторами для автоматизованого визначення всіх показників, що гарантує достовірність результатів. Послугу можна замовити на сайті https://hemomedika.com.ua/, де вказана інформація про адреси та графіки роботи кожного філіалу установи.

46Ewa39vrutW9AQkUViA16ybOA9m5ehqhPayg9sCJMnTYolrJpGmAV9_YgdY7EsB8c_kgn-KZDpuSyNoIAvqn9SGn4ODZD83UfvnwmCs5mB6ZVuV2Ds4ZU8u0Edc6KB6iZUmmJFv-aYnBYpvyKJBwWk

Основні показники коагулограми та їх значення у визначенні ризику тромбозу

Стандартна коагулограмма включає такі показники:

 • Протромбіновий тест — показник зовнішнього шляху гемостазу, при підвищенні якого понад 105% є ризик гіперкоагуляції.
 • Тромбіновий час — показник кінцевого етапу згортання крові, при скороченні якого підвищується ймовірність тромбоутворення.
 • Активований частковий тромбопластиновий час (АЧТЧ) — показник внутрішнього шляху згортання, який знижується при гіперкоагуляції.
 • Фібриноген — білок, який необхідний для утворення стабільного тромбу. Підвищення цього показника прямо пропорційно ризику тромбоутворення

Коагулограма показує наявність порушень у системі згортання, але для визначення їх причини пацієнту необхідно додаткове обстеження. При підвищеному ризику тромбозу обов’язково перевіряють ліпідограму, D-димер, гострофазові показники. За потреби призначають специфічні імунологічні та генетичні дослідження. Список аналізів визначає лікар за результатами консультації.

*На правах реклами