Цукор міститься не тільки в кондитерських виробах. Він є у фруктах, йогуртах, кетчуп і багатьох інших продуктах. Вуглеводи – прекрасне джерело енергії, але скільки цукру насправді можна з’їдати без шкоди?

Найголовніше

Точного розрахунку для всіх і кожного не існує і бути не може – занадто різні стартові умови. Зате є медичні рекомендації щодо доданого цукру: не більше 10% денної норми калорій. Так, якщо Ви споживаєте 2000 ккал в день, то цукру може бути до 52 г (12 чайних ложок) в день. При цьому ВООЗ, наприклад, знижує цей поріг ще в два рази.

Чим відрізняються види цукру?

Доданий цукор – це власне цукор-пісок або натуральний підсолоджувач (мед або фруктовий сік) в будь-яких продуктах. Найбільше такого цукру в печиві і цукерках, але є він і в йогурті, і в кленовому сиропі.

Щодо натурального цукру (фрукти, овочі, злаки, молочні продукти) у фахівців немає єдиної думки. Зрозуміло лише те, що такі продукти набагато корисніші, тому що в них є необхідні вітаміни, мінерали і харчові волокна. Завжди краще з’їсти яблуко, ніж випити склянку яблучного соку! А баночка газованої води містить більше цукру, ніж три повноцінних апельсина.

Цукор в організмі перетворюється в енергію для м’язів і внутрішніх органів. Але їжа з великим вмістом доданого цукру переробляється дуже швидко, підвищуючи рівень цукру і швидко знижуючи його назад.

Що буде, якщо споживати багато доданого цукру?

Спочатку погіршиться здатність до концентрації, настрій буде постійно змінюватися. Надлишок цукру, особливо з їжі з високим глікемічним індексом, веде до загострення акне і ранньої появи зморшок. Загалом, нічого хорошого.

У довгостроковій перспективі вживання продуктів, багатих цукром, веде до різних запалень, набору ваги, розвитку хронічних хвороб на зразок серцевої недостатності і діабету. Як кажуть дієтологи, ніхто не набирає вагу через молоко і фруктт, а ось через багату доданим цукром їжі – будь ласка.

А як зрозуміти, скільки додали?

О, це буває непросто! Більшість етикеток повідомляє про всі види цукру відразу, не розділяючи їх на натуральний і доданий. У США обговорюється питання про спеціальне маркування для продуктів, в яких більше 10 г доданого цукру.

Підводячи підсумок: Не тікайте в жаху від другого банана за день, стежте тільки, щоб доданого цукру в раціоні було не більше 25 грамів в день.