Як правило, здорового старіння та довголіття не можна досягти, якщо ви погано спите. І навіть такі, здавалося б, невинні звички, як біг перед сном або засинання з телевізором, можуть серйозно загрожувати здоров’ю та скорочувати ваше життя.

Згідно з науковою роботою, опублікованою в журналі Annals of Behavioral Medicine, навіть один поганий нічний сон за восьмиденний період експерименту підвищив дратівливість, агресивність, почуття самотності в учасників дослідження. Крім того, вони зазнали проблем зі шлунково-кишковим трактом, верхніми дихальними шляхами, а також повідомили про болі в тілі.

Що ж буде відбуватися з вашим організмом за роки поганого сну? Збільшується ризик небезпечних хронічних захворювань, наприклад діабету, ожиріння, серцево-судинних хвороб та депресії. Експерти виділяють сім шкідливих звичок, які заважають по-справжньому висипатись.

Алкоголь перед сном

У дослідженні, опублікованому в JMIR Mental Health, вивчалося, як різні рівні споживання алкоголю можуть проводити якість сну. Виявилося, що понад дві порції алкоголю для чоловіків і більше однієї порції для жінок, випитих на ніч, знижували якість сну на 39%. При цьому навіть мала кількість алкогольних напоїв погано відбивалася на сні.

Спорт на ніч

Добре потренуватися – важливо, але краще уникати будь-яких виснажливих тренувань перед сном. Інтенсивні заняття, такі як біг, високоінтенсивні інтервальні тренування або стрибки зі скакалкою, підвищують температуру тіла та стимулюють нервову систему, що заважає засипанню.

Пізнє засипання

Якщо ви часто нехтуєте режимом і засинаєте на кілька годин пізніше того часу, коли ви повинні вже спати, ви позбавляєте себе якісного сну, особливо якщо прокидатися потрібно рано. Відсутність якісного сну веде до множинних проблем зі здоров’ям, що загрожує довголіттю, пише портал Longevity.

Перегляд телевізора або використання телефону перед сном

Багато людей не можуть заснути без телевізора або прогортання стрічки новин у улюблених соціальних мережах. Але так робити не можна. Мелатонін – це гормон сну, і на його вироблення впливає світло. Електронні пристрої імітують світло, що випромінюється сонцем, яке впливає на вироблення мелатоніну. У результаті мозок отримує сигнал, що ще можна спати. Вчені рекомендують засипати у темряві, щоб знизити ризик розвитку хронічних захворювань, що скорочують життя.

Пізній прийом їжі

Організму потрібен час, щоб переварити їжу. Одна справа – насолодитися ситною вечерею, а інша – об’їстися за кілька хвилин до сну. В результаті ви можете виявити, що організм реагує на таку шкідливу звичку печією.

Відсутність графіка сну чи його порушення

Якщо дотримуватись постійного графіка сну, вам буде легше прокидатися та засипати. При цьому не можна порушувати його у вихідні та святкові дні, хоч би як хотілося. Будь-яке порушення біологічного годинника може створити проблеми.

Пізніше вживання кави

Кава у помірних кількостях сприяє довголіттю. Але якщо пити його увечері чи навіть на ніч, можна нашкодити сну. Кофеїн здатний затримуватися в організмі від шести до восьми годин. Якщо ви готуєте післяобідню каву, ви ризикуєте тим, що кофеїн продовжить стимулювати нервову систему тоді, коли це зовсім ні до чого.