Більшість з нас цілком можуть прожити довго. Тільки хто зможе гарантувати прекрасне самопочуття в старечому віці? Адже у світі все більше збільшується кількість тих, хто страждає порушеннями в роботі мозку і погіршенням когнітивних функцій у похилому віці, наприклад, хворобою Паркінсона. Американський біолог, дієтолог доктор Престон В. Естеп, відомий як Піт Естеп, дає рекомендації, що краще їсти, щоб мозок відмінно тямив у віці.

Важко применшити роль генів у схильності до певних захворювань…Але, тим не менш, ваш раціон має величезний вплив на стан вашого здоров’я. Досить поспостерігати за харчуванням у деяких країнах, які славляться своїми довгожителями: там жителі залишаються енергійними і бадьорими протягом багатьох років, до того ж, там рідше зустрічаються такі захворювання, як деменція і хвороба Альцгеймера. Японія вважається по праву країною довгожителів. За нею слідують жителі Середземномор’я:

 • Франції;
 • Італії;
 • Іспанії.

На жаль, при цьому Великобританія б’є невтішні рекорди по зростанню захворюваності хворобою Альцгеймера.

На підставі власних досліджень, а також інформації, отриманої від відомих вчених, доктор Піт Естеп розробив спеціальну дієту для тих, хто хоче поліпшити роботу мозку і запобігти таким захворюванням, як:

 • слабоумство (деменція);
 • хвороба Альцгеймера;
 • хвороба Паркінсона.

Деякі з цих рекомендацій можна зустріти в інших джерелах, наприклад:

 • вживати більше зелених листових овочів;
 • налягати на зернобобові;
 • скоротити вживання цукру;
 • зменшити кількість солодощів.

При цьому, доктор Престон В. Естеп публікує дивовижні факти. Ще недавно вчений розповів у виданні Good Health, що дорослі часто налягають на продукти, багаті залізом, і тим самим збільшують ризик розвитку хвороби Альцгеймера, Паркінсона та інших захворювань мозку і нервової системи. Чому ж білий рис, макарони і хліб корисніші, ніж коричневий рис, наприклад? І в яких випадках молоко послужить хорошу службу тим, у кого непереносимість лактози?

Рис

Про користь і шкоду вуглеводів

Нам усім необхідні вуглеводи. Дійсно, представники країн, які відомі своїми довгожителями, воліють продукти, багаті вуглеводами, у великій кількості. Багато людей вважають, що організму потрібно багато часу на те, щоб переварити вуглеводи. Хоча в процесі еволюції ми стали здатні перетравити набагато більше крохмалистих продуктів і солодощів.

Єдине, ми наносимо шкоди своєму організму, коли їмо занадто швидко і занадто багато вуглеводів.

Потрібно пам’ятати, що варто відрізняти хороші вуглеводи від поганих. Знайте, що погані вуглеводи містять багато заліза.

Деякі вуглеводи (солодощі, наприклад) швидко перетравлюються (у них високий глікемічний індекс). Інші вуглеводи (скажімо, солодка картопля) повільно засвоюються організмом (у них низький глікемічний індекс).

Вуглеводи, які швидко перетравлюються, викликають численні проблеми. Вони діють як клей, який приклеюється до деяких білків, наприклад, до гемоглобіну в крові. В результаті утворюються молекули, які називаються кінцевим продуктом посиленого глікозилювання. Ці молекули провокують раннє старіння організму. Вони також відомі під назвою глікотоксинів. Високі рівні цих складних речовин у тканинах і крові можуть викликати запальну реакцію і призвести до виникнення цукрового діабету і серцево-судинних захворювань.

картопля

Цільнозернові і картопля, рис і паста

До того вже, останнім часом багато людей перейшли на споживання цільнозернових продуктів, побоюючись підвищеного рівня цукру в крові. Але потрібно розуміти, що правильно приготовлена італійська паста і білий рис повільніше засвоюються організмом, чим цільнозерновий хліб.

Солодка картопля містить повільні вуглеводи з низьким глікемічним індексом. Жителі країн з великою кількістю довгожителів вживають в їжу багато рафінованих вуглеводів: білий рис в Японії, білий хліб і макаронні вироби по всьому Середземномор’ю. Таким чином вони значно знижують ризик розвитку деменції (недоумства). До того ж, в цих країнах дуже низький рівень ожиріння та цукрового діабету серед населення.

Вчені говорять про те, що коричневий рис не так корисний для шлунково-кишкового тракту, як білий рис, тому що коричнева плівка містить в собі багато токсинів і дратує слизову шлунка. Цільнозернові зменшують рівень вітаміну D в організмі і уповільнюють засвоєння мінералів:

 • магнію;
 • кальцію;
 • цинку;
 • селена.

Хліб

Хороші вуглеводи

Для того, щоб залишатися енергійним, 45-60 % енергії можна взяти з раціону харчування завдяки хорошим вуглеводам — тобто овочам і продуктам з низьким глікемічним індексом:

 • пасти на основі білого борошна;
 • білого рису;
 • хліба з тіста на заквасці;
 • солодкої картоплі;
 • бобів;
 • сочевиці;
 • гороху;
 • нуту;
 • хумуса.

Доктор Престон В. Естеп радить уникати зернових сніданків, так як вони часто збагачені залізом. Навчіться готувати перловку: у неї низький глікемічний індекс (GI).

Приймайте їжу повільно, і в останню чергу їжте продукти, багаті вуглеводами. У країнах Середземномор’я вуглеводи майже завжди їдять після супу або салату. Вони гарні в тандемі з білковою їжею або після неї, а також разом з продуктами з великою кількістю жирів і клітковини.

Оцет і соєвий соус, — часті супутники страв на столі середземноморської кухні. Вони сповільнюють процес травлення і їх часто додають в їжу в самому початку прийому їжі, допомагаючи кишечнику виробляти корисні бактерії. Парочка чайних ложок оцту або шматок хліба на заквасці уповільнюють засвоєння цукру, таким чином знижуючи ризик підвищення цукру в крові.

Заповніть вашу тарілку ферментованим продуктами, виготовленими методом молочно-кислого бродіння: овочі (у тому числі цибуля-порей, часник, цибуля), боби. Якщо ви купуєте в магазині консервацію, вибирайте боби у воді (без солі) і не викидайте в’язку рідину з банки, завдяки якій відбувається процес ферментації вуглеводів. Намагайтеся їсти таку їжу в помірних кількостях, тому що вона може викликати здуття кишечника.

Джерело: Daily Mail