Симптоматика отиту середнього вуха просто жахлива. Хворий страждає від гострого болю, корінь якого важко визначити. Крім того, з’являється відчуття рідини у вусі, а слух може значно погіршитися. На щастя, існує велика кількість методів лікування хвороби, більшість з яких можна провести в домашніх умовах.

Що таке вушний отит?

Отит – це захворювання запального характеру, яке утворюється у вусі. Найчастіше таке запалення виникає внаслідок простудного захворювання, будучи, по суті, його ускладненням. Тонзиліт і вірус грипу – найбільш часті причини розвитку отиту, тому більшість звернень до лікарів походить з кінця осені до початку весни. Захворіти отит може людина будь-якого віку, але більш схильні недузі діти.

Виділяють три типи отиту, кожен з яких залежить від локалізації запалення:

 • внутрішній;
 • зовнішній;
 • середній.
Розпізнаємо отит середнього вуха

Найбільш поширеним є отит середнього вуха. Захворювання характеризується болем у вусі. Найчастіше він пульсуючий, із субфебрильною температурою, і присутністю свербежу, від якого неможливо позбутися.

Хворий чує все з глибоким відлунням, і при гучних звуках у вусі може «стріляти». Якщо запалення активно розвивається, вухо знаходить почервоніння, а слуховий прохід через набряклості стає значно вужчим. Запущений отит середнього вуха проявляється гнійними виділеннями з слухового проходу.

Як тільки середній отит діагностовано, потрібно як можна швидше приступати до його лікування. Справа в тому, що запалення може швидко перейти у внутрішнє вухо, впоратися з яким не так просто.

Тому необхідно звернутися до отоларинголога, щоб він призначив правильний курс лікування, який складається з комплексу процедур. Лікування внутрішнього отиту відбувається в лікарні, оскільки орган знаходиться в безпосередній близькості до мозку. Запальний процес може перейти на тканини мозку, що загрожує появою досить серйозних проблем.

Лікування отиту середнього вуха

Займатися самолікуванням вкрай не рекомендується. Незважаючи на те, що лікується необхідно на дому, курс призначає отоларинголог. Лікар визначає масштаб і локалізацію запалення, після чого призначає комплексне лікування.

У нього входить прийом медикаментозних препаратів, фізіопроцедури і народні методи лікування. Тільки важливо враховувати сумісність методів. Якщо протипоказань до поєднання способів лікування немає, комплексний підхід дозволить швидко і безпечно вилікувати отит середнього вуха.

Медикаментозне лікування

Насамперед лікуючий лікар призначає прийом медикаментів, спрямованих на усунення першопричини інфекції та ліквідацію симптомів. Основний симптом, на позбавлення від якого призначає на медикаменти – це гострий вушний біль. Але одного прийому медикаментів недостатньо, тому паралельно призначаються допоміжні процедури.

Вони обов’язково повинні бути призначені лікарем, оскільки гнійний отит може бути прямим протипоказанням до проведення певних процедур. Всі медикаментозні засоби поділяються на 4 групи. Призначається зазвичай декілька препаратів одночасно.

1. Вушні краплі

В першу чергу лікар призначає краплі, які знімають запалення. Такі препарати мають комплексну дію, тобто мають протизапальний, дезінфікуючий ефекти, і усувають симптоми. Якщо отит ще тільки почав свій розвиток, використання одних лише крапель може бути цілком достатньо. Однак такі випадки – рідкість. Кращі вушні краплі: Отинум, Софрадекс, Отипакс.

Читайте також:  Фахівці назвали 8 продуктів, які захищають організм від хвороб

2. Судинозвужувальні засоби

Запалення, що набрало якогось масштабу, провокує набряк слизових оболонок слуховий порожнини. В даній ситуації призначаються судинозвужувальні засоби, які усувають набряки і повертають нормальний слух. Найкраще із завданням справляються назальні краплі. Найефективніші краплі: Нафтизин, Санорин, Галазолін.

3. Протизапальні препарати

Якщо використання вушних назальних крапель недостатньо, впоратися із захворюванням допоможуть нестероїдні препарати, що володіють протизапальним ефектом. Такі засоби усувають запалення, знижують температуру до оптимальних показників, знімають больові відчуття. Найбільш ефективними є таблетки, такі як Парацетамол, Ібупрофен і ін

4. Антибактеріальні засоби

Будь-яке запалення являє собою інфекцію, спровоковану діяльністю патогенних мікроорганізмів. Тому, щоб знищити інфекційного агента, необхідний прийом антибіотиків. Краще підходять препарати широкого спектру дії. Найбільш діючі засоби: Ампіцилін, Ципрофлоксадин, Азитроміцин.

Лікування з допомогою турунд

Турунди – саморобні тампони, виготовляються з марлі або вати, просочені певним засобом. Такий метод лікування досить ефективний при отиту середнього вуха. Також метод вважається цілком безпечним, тому має велику популярність. Особливо використання турунд вітається при пошкодженій барабанній перетинці.

Для просочення тампонів можуть використовуватися:

 • камфорне масло або, розведений водою спирт;
 • настоянка прополісу;
 • борна кислота;
 • свіжий сік цибулі;
 • розчин гліцерину і спирту в рівному співвідношенні компонентів.

Склад, який використовується для просочення, обов’язково потрібно злегка підігріти. В іншому випадку можна тільки погіршити стан здоров’я і спровокувати гострий біль. Найкраще підігріти лікувальний засіб на водяній бані.

Прогрівання

Якщо запалення не має великого розміру, можна використовувати метод прогрівання. Тобто прогрівати хворе вухо можна на початковій стадії хвороби, щоб запобігти подальший розвиток інфекції. Також метод застосовується в якості завершальної процедури для остаточного одужання. Таким чином можна отримати закріплює ефект.

Протипоказаннями до застосування методу є висока температура і гнійні виділення з слухової порожнини – тобто ознаки активно розвивається запалення. В залежності від масштабу ураження і можливостей хворого, можна вибрати один з кількох методів прогрівання.

1. Грілка

Старий добрий традиційний метод. Гумову грілку необхідно наповнити гарячою водою температурою не вище 55 градусів. Після її потрібно обмотати грубим рушником і прикласти до хворого вуха. Тримати грілку біля вуха потрібно до півгодини.

Більш сучасним варіантом є електронна грілка. Інструкція користування аналогічна. У день необхідно проводити до 4 прогрівань.

2. Сіль

Ще більш древній метод. Для його застосування необхідно на сухій сковороді трохи прогріти сіль. Після нагрівання сіль засипають у звичайний полотняний мішечок.

Такий мішечок прикладають до запаленого вуха і тримають поки сіль не охолоне. Метод відомий своєю високою ефективністю, тому не втратив популярність донині. Замість солі можна використовувати також зерна різних рослин або куряче яйце.

Читайте також:  Що потрібно робити щоранку, щоб краще спати вночі: 6 простих звичок

Щоб провести процедуру яйцем, його потрібно зварити і обмотати марлею або бинтом. Продукт також потрібно прикласти до вуха, поки він не охолоне. У день зазвичай проводиться до 4 процедур.

3. Шерсть

Наступний метод також перевірений століттями народної практики. Найкраще підходить овеча або козяча шерсть, а точніше хустка або просто шматок тканини із зазначеного матеріалу. Тварин шерсть відмінно зігріває навіть у холодну зиму, тому зможе забезпечити тепло хворого органу.

Процедура проводиться наступним чином: потрібно просто обмотати голову, захопивши вухо теплою вовняною тканиною, і лягати спати. Перед обмотуванням слід закапати вухо відповідним засобом.

4. Рефлектор Мініна

Рефлектор Мініна (синя лампа) – це спеціальне фізіотерапевтичне обладнання, що працює в інфрачервоному режимі. Випромінюване світло може значно зменшити запалення і просто зміцнити імунітет. З такою процедурою вилікуватися від отиту можна швидко, безпечно і надійно. Кожен день проводиться до 5 процедур. Тривалість кожної – 15 хвилин. Всього курс лікування становить один тиждень.

Масаж

Метод вважається нетрадиційним, тому багато хто сумнівається в його ефективності. Але даремно. Масаж вух швидко зніме гострий біль, зупиняє розвиток запалення і допомагає швидше розсмоктатися набряклості.

Пропонуємо вашій увазі кілька методик масажу вух:

 • Прикласти долоні до вух. Робити легкі кругові рухи, щоб відчувалася висока температура вушної раковини.
 • Взятися вказівним і великим пальцем за мочки вух. Пару раз легенько потягнути вниз.
 • Взятися за вуха в ямочках раковин. Робити плавні, легкі рухи вгору і вниз.
 • Взятися за вуха, робити плавні, легкі рухи вперед-назад.
 • Знову ж взявшись за вуха, робити плавні і легкі кругові рухи. Спочатку за годинниковою стрілкою, потім — проти.

Для отримання ефекту, кожен масажний елемент повинен виконуватися близько 15 разів. Якщо відчувається, що вуха «горять», значить процедури проведені правильно. Масаж потрібно робити двічі в день. Курс масажної терапії гострого отиту – до 10 днів, а захворювання хронічного характеру лікується масажем до 3 тижнів.

Важливо! Кров’яні або гнійні виділення – це протипоказання до масажу вух.

Гомеопатичні засоби

Безпечними, ефективними і недорогими є гомеопатичні препарати. Вони створені на основі лікувальних трав, тому не володіють негативним ефектом. Лікарі рідко рекомендують вживання таких засобів, однак вони можуть показати себе з кращої сторони, а іноді і повністю замінити медикаментозне лікування. У боротьбі з отитом середнього вуха вам допоможуть:

 • Беладона-плюс. Гранули, що володіють знеболюючим ефектом, позбавляють від набряку і накопичення гною. Один такий препарат може стати відмінною альтернативою медикаментів.
 • Аконіт-плюс. Вживання даного препарату рекомендується при перших симптомах отиту середнього вуха. Він дозволить запобігти розвитку запалення, але не зменшити його. Тому використання бажано при перших ознаках отиту.
 • Феррум фосторіка. За назвою препарату стає зрозуміло його діюча речовина – залізо. Засіб дозволяє краще вступати кисню до м’яких тканин організму, зміцнюючи його в цілому. Це сприяє швидкому одужанню, але самостійно препарат використовуватися не може.
Читайте також:  Самотність збільшує ризик інсульту на 30%
Народні засоби

Наступні методи боротьби з отитом лікарі не призначають.

Однак народна медицина цілком прийнятна, тому нетрадиційні засоби можна без проблем додавати до комплексного лікування. Народні цілющі рецепти здатні позбавити від усіх симптомів захворювання, і допоможуть швидкому видаленню інфекції.

1. Спиртова настоянка м’яти

Рецепт приготування засобу досить простий:

 1. Подрібнити листя м’яти.
 2. Залити 2 столові ложки продукту склянкою горілки.
 3. Помісити засіб в темне місце на тиждень.
 4. Процідити.

Таку настоянку потрібно капати в вухо раз в 3 години по 3 краплі.

2. Трав’яний настій

Приготування засобу за таким рецептом вимагає більшої кількості інгредієнтів, проте всі вони продаються в аптеках за доступною ціною. Всі рослини повинні бути подрібненими та висушеними.

Для приготування настою потрібно:

 1. 2 чайні ложки деревію;
 2. 2 чайні ложки кореня солодки;
 3. 3 чайні ложки евкаліпта;
 4. 4 чайні ложки листя череди;
 5. 4 чайні ложки календули.

Столову ложку сухої суміші залити чаркою води, і поставити настоюватися на 60 хв. Такий настій також призначений для закапування у вуха. В день потрібно крапатися не більше 5 разів по 5 крапель.

3. Часникове масло

При перших ознаках отиту можна використовувати часникове масло. Для його приготування потрібно подрібнити на дрібній тертці 2 часникових зубка. Отримана маса залити чайною ложкою рослинного масла, краще оливкового.

Поставити засіб настоюватися на ніч. Вранці необхідно вичавити з продукту часникове масло, яке буде використовуватися для закапування у вухо. Крапатися потрібно до 4 разів на день по 3 краплі.

4. Промивання вуха теплою горілкою

Простий, ефективний метод, для якого потрібно тільки горілка і шприц без голки. Для проведення процедури потрібно злегка підігріти горілку і набрати у шприц. Запалене вухо необхідно закапати 1 мл горілки.

Для цього слід нахилити голову хворим вухом догори, і сидіти так близько 2 хвилин, щоб не витекла горілка. Через 2 хвилини голову слід нахилити у зворотний бік, щоб витекла горілка, але вже разом з гнійною масою. Проводити процедуру рекомендується всього 1 раз в день. Таким чином повністю позбутися від отиту середнього вуха можна всього за 5 днів.

По всій видимості, отит середнього вуха можна, і навіть потрібно, лікувати вдома. Ми не рекомендуємо самостійно вибирати комплекс лікувальних процедур, а виключно за призначенням лікаря. Так ви зможете позбутися від отиту, виключивши побічні ефекти і ускладнення. Бережіть себе!

Джерело: HeadInsider