У мережі Інтернет, книгах, журналах і інших джерелах інформації можна знайти масу універсальних дієт. Автори таких дієт запевняють в їх ефективності, оскільки їм допомогли дані плани живлення. Однак у кожної людини індивідуальні обмінні процеси, свій метаболізм, тому одна дієта не може підійти всім. Кожен організм по-своєму реагує на один харчовий план, тому дослідники вирішили з’ясувати причину цього.

Теорія 3 типів метаболізму

Першим, хто помітив індивідуальні особливості обмінних процесів, є Вестон Прайс. Подорожуючи, він досліджував взаємозв’язок між раціоном харчування і хронічними хворобами центральної нервової системи людини. Також лікар-дантист визначив, що дієти, яка підходить всім і кожному, не існує в принципі. Адже на результат впливають клімат, особливості продуктів харчування регіону, спадковість і соціум. Його дослідження не були широко аргументовані, тому були продовжені іншими вченими.

Лікар Дж. Уотсон розділив своїх пацієнтів на 2 групи: швидкі і повільні окислювачі. Дієта для людей першого типу потрібно насичена жирами, білками, а кількість вуглеводів потрібно скоротити. Друга група людей потребує овочевої та фруктової дієти з обмеженням на жири. Також доктор виділяв третю групу під назвою середні окислювачі. З назви не важко здогадатися, хто входить в дану групу. Для них потрібен ретельний підбір дієти, щоб домогтися бажаного результату.

Продовжив проводити дослідження в даній області Рудольф Тварюки. Доктор наук стверджував, що рівень рН повинен бути збалансованим, а дієти сприяють його стабілізації. Таким чином, деяким людям необхідна кислотна дієта, деяким – лужна. Доктор також виділяв третю, середню групу людей, які потребують збалансовану дієту.

Доктор натуропатії Пітер д’адамо виділяє як вирішальний фактор лектини. Тому ним була розроблена теорія підбору режиму живлення залежно від групи крові:

 • I група – обмежити вуглеводи. Підвищений вміст кислоти в шлунку.
 • II група – підвищити вживання вуглеводів, обмежити жири. Знижений вміст кислоти в шлунку.
 • III група – потрібні продукти з високим вмістом жирів. Середній показник кислоти в шлунку.
 • IV група – орієнтована на м’ясо. Вміст кислоти в шлунку знижений.

Вільям Келлі виділяв залежність дієти від особливостей автономної нервової системи. Вчений стверджував, що якщо домінантним є парасимпатичний відділ головного мозку, необхідна дієта, насичена білками. Якщо домінантним є симпатичний відділ, необхідна дієта, збагачена вуглеводами. Розширюючи свої дослідження, Вільям Келлі описав важливість інших особливостей обмінних процесів. До них відносяться час окислення, група крові та інші.

Однією з найбільш захоплюючих є теорія Роберта МакФеррана. Сам дослідник страждав від хронічного захворювання, тому проводив самостійні досліди, спираючись на книги перерахованих вчених.

Учений вивів теорію, в якій стверджується, що вибір дієти повинна залежати від харчування предків. Така теорія виникла завдяки выясненному фактом, що адаптація смененному раціону триває довгий час. Тому вчений виділив 3 типи:

 1. Мисливець-збирач. Раціон насичений білками і жирами. Для цього підходять морепродукти, горіхи, деякі овочі і фрукти. Виключити крупи і їжу молочного походження.
 2. Хлібороб. Вони вимагають обмеження на жири. Раціон складається з пісного м’яса і риби, рослинної їжі, круп і їжі молочного походження.
 3. Змішаний тип. Потрібно знайти баланс, який сприяє прискоренню обміну речовин в організмі.

Слідуючи теорії, алергії виникають частіше на їжу, яка не відповідає типу людини. Важливо дотримуватися метаболічної дієти, яка не тільки сприяє підтримці оптимальної ваги, але і оздоровить організм. Щоб вилікувати хронічні захворювання, необхідно виключити з раціону алергени, і харчуватися лише відповідними продуктами. До таких захворювань належать:

 • артрит;
 • дисфункція печінки;
 • онкозахворювання;
 • порушення серцево-судинної системи;
 • ожиріння і ін

В дієтах У. Келлі і Р. МакФеррана допускаються виключно цілісна їжа. Спиртне, крупи, оброблені за допомогою лущення, дроблення, шліфування, і цукру потрібно повністю вилучити з раціону. Дотримуватися таких дієт непросто, однак якщо оздоровлення – це усвідомлене і серйозне рішення, ніяких перепон перед дієтою не буде.

Різниця метаболічних типів

Найсучаснішою і достовірною теорією вважається наукова робота доктора Вільяма Уолкота. Він запевняє, що на тип впливають всього два фактори, які в основному залежать від спадковості:

Домінантний відділ нервової системи

Якщо в організмі домінує симпатичний відділ, енергія спалюється швидко. Відділ відповідає за підвищення пульсу і артеріального тиску, викид гормону адреналіну та інші особливості. Коли активно працює симпатичний відділ нервової системи, сили організму витрачаються на боротьбу з джерелом стресу. Парасимпатичний відділ сприяє накопиченню енергії. Відповідає за процеси травлення. Тобто сприяє зростанню організму.

Швидкість процесів окислення

Окислення – це процес перетворення енергії з їжі. Окислення їжі може відбуватися з різною швидкістю, яка багато в чому залежить від спадковості. Якщо окислення відбувається швидко, необхідно наповнити раціон жирами і білками. Дані речовини перетворюються повільніше, ніж вуглеводи. Якщо окислення клітин їжі відбувається повільно, необхідно збалансувати його швидкість, вживаючи продукти, насичені вуглеводами.

3 метаболічних типи

У своїй книзі «Метаболічна дієта» Вільям Уолкотт написав тест для визначення типу метаболізму людини. Але автор вказав, що для точного його визначення потрібно провести загальне медичне обстеження. Для цього знадобляться також аналізи крові і сечі, по яким можна швидко визначити тип метаболізму.

Білковий

Люди цього типу володіють високою швидкістю окислення клітин, а домінує у них парасимпатичний відділ. Такі люди часто відчувають голод, і потребують поживної, жирної їжі. Дієти з малою кількістю калорій доставляють організму сильний стрес. Тому люди з білковим типом бувають надто збуджені або втомлені.

Дієта складається з високобілкової і високожирної їжі. Також необхідна велика кількість пуринів. Відмінними варіантами будуть яловичина, паштет та інші субпродукти. Потрібно вкрай обмежити вживання вуглеводів.

Одним з найкращих планів харчування для володарів білкового типу метаболізму є авторська дієта Аткінса. Раціон, прописаний в дієті, насичений необхідними речовинами, тому вона виключена для застосування людей інших типів. У таких людей лише підвищиться накопичення жирів, поступово зменшуючи швидкість обміну речовин в організмі. Це пояснюється дефіцитом глюкози, який провокує страви з малою кількістю вуглеводів. Можуть порушитися функції щитовидної залози.

Вуглеводний

Володарі вуглеводного типу метаболізму мають повільний процес окислення, а домінує у них симпатичний відділ. Такі люди рідко відчувають голод, не володіють сильною тягою до солодкого, часто зіштовхуються з проблемою зайвої ваги. Тип фігури у них А, це означає, що жир накопичується в основному вище талі. Нерідко власники вуглеводного типу не можуть жити і без кофеїну.

Дієта багата вуглеводами. Білки і жири потрібно сильно обмежити. Пурини також негативно позначаться на спалюванні енергії. Людям першого типу така дієта сприяє накопиченню жирів, сповільнюючи обмінні процеси. Від такої дієти використовується м’язова маса, як джерело енергії, через їжу, що містить недостатню кількість білків.

Змішаний

Люди, що володіють змішаним типом метаболізму, мають середній показник швидкості окислення, а обидва відділи нервової системи працюють в урівноваженому режимі. Такі люди володіють ні високим, ні низьким апетитом, але їм притаманна тяга до солодкого. Проблеми зайвої ваги не часто турбують. Однак нерідко їх турбує втома або почуття тривоги.

Харчування підібрати досить важко, оскільки потрібно врівноважити кількість білків, жирів, вуглеводів і пуринів. Для цього необхідно поєднання жирних і нежирних білків. Раціон в основному складається з молочних продуктів, горіхів, яєць та ін. Можна включати в раціон будь-яку їжу, але важливо зберігати рівну кількість корисних речовин.

Кращим варіантом дієти є наступне співвідношення поживних речовин: білки – 30%, жири – 30%, вуглеводи – 40%.

Але такий розподіл корисний тільки для метаболізму змішаного типу. Люди, що володіють іншими типами, можуть постраждати від дієти, а саме порушиться обмін речовин, збільшиться накопичення жирів. Вуглеводні типи можуть страждати від дефіциту вуглеводу. У людей з білковим типом метаболізму може виявитися нестача білків. Обидва випадки провокують спалювання м’язової тканини для отримання необхідної енергії.

Плюси і мінуси теорії 3 типів метаболізму

Дотримуючись цієї теорії, кожен організм індивідуальний, і йому необхідний унікальний режим і раціон харчування. Обмінні процеси можуть сильно відрізнятися у різних людей, тому неправильно підібрана дієта може лише нашкодити організму і спровокувати накопичення жирової тканини.

Теорія пояснює, чому комусь краще сидіти на високовуглеводній дієті, а комусь- на високобілковвй або високожирній. Тому теорія дозволяє досить точно скласти правильний раціон. Але є також думка, що дієта для білкового типу метаболізму, в якій переважають субпродукти, паштет та інша їжа, багата жирами тваринного походження – шкідлива і навіть небезпечна для здоров’я.

Вже існує велика кількість прихильників теорії, які переконалися в її ефективності на власному прикладі. Тому швидше визначте свій метаболічний тип і почніть давати організму виключно корисну їжу!

Джерело: HeadInsider