Природний відбір, який запускається застосуванням лікарських препаратів, робить метастази стійкими до терапії. Такий висновок зробили вчені зі Стенфордського університету.

Дослідники взяли по кілька зразків первинних пухлин і метастазів у 136 пацієнтів з різними видами раку. При цьому 100 метастазів піддавалися впливу ліків, а інші 99-ні. В результаті вчені встановили, що лікування тягне за собою мутації і еволюцію ракових клітин.

За словами фахівців, метастази можуть формуватися як з однієї мутованої клітини або клону, так і з декількох. Поліклональні метастази з’являлися у пацієнтів, які не проходили терапію, або в тканинах, віддалених від основного вогнища у онкохворих, що проходили терапію. При цьому дослідники з’ясували, що там, де метастазування відбулося досить рано, вторинні вогнища дуже схожі на первинну пухлину і утворені раковими клітинами з невеликою кількістю унікальних мутацій.

Читайте також:  Ніч перед телевізором може призвести до деменції

У пацієнтів, які проходили лікування, вторинні вогнища відрізняються від основних ракових утворень – вони складаються зі стійких до лікарських препаратів клітин. При цьому вторинні вогнища спочатку ослаблені, але медикаментозне лікування провокує в них мутації, які роблять їх більш агресивними і стійкими до терапії, повідомляється в журналі Nature Genetics.