Хоча гени і вибір способу життя можуть бути найсильнішими детермінантами початку деменції і передчасної смерті, порушення сну – якщо вони страждають протягом більш тривалих періодів часу – також можуть різко вплинути на результат і того, і іншого.

Багато досліджень спрямовані на розуміння причинно-наслідкового зв’язку між недосипанням, зниженням когнітивних функцій і передчасною смертю, але лише деякі з них дали переконливі результати. Проте група дослідників Гарвардської медичної школи змогла поглибити наше розуміння цих асоціацій.

У двох дослідженнях, зокрема, було висловлено припущення, що режим сну в більш ранньому віці може сприяти більш пізньому ризику розвитку деменції.

Читайте також:  Ендокринолог перерахувала захворювання, які провокують безпричинну втрату ваги

У першому дослідженні, проведеному Гарвардською медичною школою, взяли участь понад 2800 осіб у віці 65 років і старше.

Результати показали, що люди, які спали менше п’яти годин на добу, мали більше шансів захворіти деменцією і вдвічі частіше вмирали в порівнянні з людьми, які спали шість-вісім годин на добу.

Ці результати були пізніше підтверджені іншим європейським дослідженням, в якому були вивчені дані майже 8000 учасників.

На цей раз результати показали, що сон шість годин або менше у віці 50, 60 і 70 років був пов’язаний з 30-відсотковим збільшенням ризику деменції в порівнянні з нормальною тривалістю сну в сім годин.

Читайте також:  Нове дослідження довело користь яєць для організму

Американське дослідження, в якому вивчалися люди зі схильністю до хвороби Альцгеймера, показало, що шанси на розвиток хвороби знижуються з поліпшенням сну. Примітно, що повноцінний сон зменшував розвиток патології клубочків в головному мозку, речовини, яка накопичується в головному мозку пацієнтів з хворобою Альцгеймера.

Деякі дослідники припускають, що недостатній сон може збільшити ризик відкладення білка Альцгеймера, амілоїду.