Багато на особистому досвіді знають, що іноді пробудження від сну відбувається задовго до дзвінка будильника, і заснути знову після цього буває вкрай важко.

Раптове пробудження вночі може стати дуже стомлюючим подією – нерідко людина при цьому відчуває почуття, немов вона вже проспала покладені їй години, не може знову заснути, перевертається в ліжку, нервує або занурюється в неспокійні думки, що тільки посилює той виснажливий стан, який вона відчуває вранці, коли потрібно братися за справи і роботу.

Про те, наскільки нормальним або, навпаки, небезпечним для здоров’я може бути подібне порушення сну, пояснює німецький дослідник-сомнолог Крістін Блюм.

За словами експерта, раптове пробудження вночі є в цілому абсолютно нормальним. Лікарі зазвичай рекомендують спати до восьми годин, але Блюм підкреслює, що ніхто не спить по вісім годин безперервно. Якщо хтось думає, що він спить, значить, він просто не пам’ятає, що прокидався вночі.

«Це стає проблематичним тільки тоді, коли випадки нічних пробуджень накопичуються, а спроби знову заснути не дають потрібного результату. У такому випадку людина перебуває в стані, що не спить занадто довгий час, коли недолік сну починає негативно впливати на організм, перш за все, на головний мозок», – говорить дослідник.

Спеціаліст уточнює, що концепція нічного сну, як відпочинку, який повинен тривати певну кількість годин поспіль, сформувалася в епоху індустріалізації, яка визначила поняття тривалості робочого дня, що триває з ранку і до вечора. До періоду пізнього середньовіччя нормою був двофазний нічний сон – людина вкладалася спати приблизно о 19:00 (тобто, після заходу сонця) і спала до півночі. Потім прокидалася, щось робила, і в якийсь момент знову засинала.

У 1990-х роках вченими проводилися лабораторні тести сну, які показали, що такий двофазний сон може бути більш комфортним для організму, особливо в короткі зимові дні. У той же час це не означає, що він більш природний для сучасних людей. Людський сон гнучко адаптується до змін в способі життя, констатує лікар. Зрештою, ми більше не живемо в середньовіччі, і більшості з нас навряд чи буде зручно лягати спати відразу після заходу сонця.

“У кінцевому рахунку, сон-це щось дуже індивідуальне, і чи сприймаєте ви його як розслабляючий відпочинок або, навпаки, як щось напружуюче і неспокійне, – залежить найчастіше від роботи вашої власної голови. Моя порада: лягати спати потрібно тільки тоді, коли ви втомилися, а не тому, що годинник показує певний час”, – ділиться Крістін Блюм.

При раптовому нічному пробудженні, за словами лікаря, не потрібно хвилюватися – чим більш розслабленою буде людина в такій ситуації, тим швидше зможе знову заснути. З огляду на це, не потрібно дивитися на годинник і рахувати час без сну або час, що залишився до ранку. Найкраще в такий момент виконувати вправи на розслаблення. Якщо через 20 хвилин вони не допоможуть, потрібно встати з ліжка і зайнятися якою-небудь спокійною діяльністю, поки не з’явиться відчуття сонливості.