Так радять нам всі кому не лінь. І начебто ефект дійсно спостерігається: силові вправи, що чергуються з бігом або заняттями на велотренажерах, дійсно благотворно діють на організм. А чому? Яким чином фізичні вправи сприяють оздоровленню?

[ads1]

Недавні дослідження, проведені шведськими вченими з Каролінського інституту в Стокгольмі (Karolinska Institute) дали відповіді на ці питання. Виявилося, фізкультура змушує працювати інакше наші гени, а то і взагалі – видозмінює їх.

Як пояснює керівник дослідження Мален Ліндхольм (Malene Lindholm), регулярні навантаження викликають в першу чергу так звані епігенетичні зміни – ті, які пов’язані з активізацією генів або, навпаки, з переходом їх у пасивний стан. Їх – ці самі епігенетичні зміни – викликає метилювання ДНК. Це приєднання метильної групи, що складається з одного атома вуглецю і трьох атомів водню (CH3) до молекули ДНК. Послідовність ДНК в результаті не змінюється. Однак процес впливає на роботу генів – на так звану їх експресію. Якісь вимикаються, а якісь включаються. Таким чином організм регулює послідовність і тривалість їх роботи.

Метильні групи можуть як приєднуватися, так і від’єднуватися, роблячи гени більш-менш чуйними до біохімічних сигналів тіла. А коли гени активні, вони синтезують білки, які викликають ту чи іншу фізіологічну реакцію у всьому організмі.

Шведські вчені по суті з’ясували, як пов’язані фізкультура і метилювання. У їхніх експериментах брали участь майже три десятки здорових чоловіків і жінок, які три місяці навантажували на велотренажері тільки одну ногу. Це для того, щоб мати більш виражені зміни, пов’язані з вправами.

У піддослідних брали аналізи до початку тренувань і після – через три місяці. Вони показали: у більш, ніж у 5 тисячах дільницях генів мускульних клітин схеми метилування змінилися в кращу сторону. Активніше став синтез білків, змінився метаболізм, енергетичний баланс, знизилися запальні процеси в м’язах. Тим самим люди і стали здоровішими.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ФІЗКУЛЬТУРА ЗАХИСТИТЬ ВІД КАМЕНІВ У НИРКАХ

ЕФЕКТИВНІ ВПРАВИ ДЛЯ СХУДНЕННЯ

БІГ ЧИ ХОДЬБА: ЩО КРАЩЕ?