Вчені з Університету Лестера стали авторами дослідження, в ході якого фахівцями вивчався раціон різних груп населення Великобританії в 19 столітті. З’ясувалося, що тип харчування, який був повсюдно поширений серед бідних селян, надавав найбільш позитивний вплив на здоров’я людей.

«Поганий» раціон бідних селян дозволяв краще зберігати здоров’я і продовжував життя в порівнянні з міськими жителями, – заявили зокрема британські фахівці. Вони встановили, що вимушена дієта бідних сільських жителів досліджуваного історичного періоду по своєму ефекту подібна до сучасної середземноморської дієти.

За словами вчених, селяни вікторіанської епохи харчувалися просто, але одночасно з цим правильно. Їх здоровий раціон був багато в чому пов’язаний з тим, що оплатою праці селянам тоді часто служили не гроші, а продукти. У міських жителів, на противагу їм, було більше грошей і більше вибору серед не найкориснішої принаймні їжі, наприклад, серед солодощів.

В кулінарних книгах 19 століття згадувалися такі страви селянської кухні, як картопляний пиріг, вівсяна каша і тушковані яловичі щоки. Крім того, вживалося багато бобів і капусти, сочевиця, сир.

«Дослідження показало, що вживання простих продуктів, таких як свіжі овочі, зернові, молоко, риба і трохи м’яса, – це найкращий рецепт здоров’я», – констатували в результаті автори проекту.

Середземноморська дієта, з якою вчені порівняли «селянський раціон», є не строго дієтою, а комплексом харчових принципів, характерних для Середземномор’я, куди входять до 16 країн. Основою середземноморської дієти є кухні Іспанії, Італії та Греції. Традиційним для них є вживання великої кількості сезонних овочів і фруктів, зелені, бобових, горіхів, круп з цілісного зерна, хліба з борошна грубого помелу, макаронних виробів із зерен твердих сортів пшениці, а також оливкової олії.

Відносно м’яса і птиці в середземноморському харчуванні простежується стриманість, свинина в меню рідкісна, – але багато риби і морепродуктів. Що стосується молочних продуктів, то в основному це кисломолочна натуральна продукція, а також м’які сири з низьким вмістом жиру. Просто молоко або молочні страви в цьому раціоні не популярні.

Джерело: medikforum