Організм кожної людини сповіщає її про вплив факторів навколишнього середовища. Коли наш ніс піддається роздратуванню, то ми негайно відчуваємо недобре — чхаємо, з’являється нежить. Це — симптоми риніту. Вони при всіх його видах є дуже схожими і видів цього захворювання існує дуже багато.

Переохолодження є найпоширенішою причиною для появи риніту. Воно в першу чергу порушує захисні механізми нашого організму, і закликає до дії умовно хвороботворну мікрофлору в порожнині нашого носа, порожнини рота і носоглотки. Другою вагомою причиною для розвитку риніту вважається слабкість організму після хронічних або важких хвороб. Існує багато видів риніту. Розглянемо їх детальніше, а також дамо інформацію про лікування риніту та його профілактики.

Алергічний риніт

Перший вид, який ми розглянемо — алергічний риніт. Він часто викликається алергічними реакціями нашого організму на зовнішні збудники. Симптоми алергічного риніту — чхання (це сама швидка реакція нашого організму на подразники), виділення з носа і закладеність. До найпоширеніших алергенів, які здатні викликати у людини це захворювання, відносять різного виду хімічні речовини, що мають здатність дратувати носоглотку, шерсть тварин, пліснява, пилок дерев і трав. Завжди для тих, хто має алергію, рекомендується перед походом на вулицю або виїздом на пікнік за місто або на дачу заздалегідь прийняти певний антигістамінний препарат. Важливо зробити це заздалегідь і таким чином мати можливість запобігти появі в організмі алергічної реакції.

Як бачимо, найкращим способом лікування алергічного риніту є недопущення контактів з подразниками-алергенами та використання препаратів до цього контакту. Також при лікуванні використовують антигістамінні лікарські засоби. Багато пацієнтів при прийнятті їх відчували сильну сонливість, тому потрібно правильно й обережно підходити до дозування та застосування під час роботи, їзди на автомобілі і так далі. Не забувайте консультуватися з лікарем і читати листок-вкладиш.

Важливо в лікуванні алергічного риніту — комплексність і поетапність проведеного лікування. Завжди рекомендується приймати антигістамінні лікарські препарати всередину. Це будуть ліки другого, наприклад, кларитин, і третього (зіртек) поколінь. У препаратів першого покоління найбільша ймовірність постраждати від надмірної сонливості. Ще варто не забувати, що всі препарати, необхідні для лікування алергічного риніту чинять негативний вплив на серце пацієнта. Курс такої терапії зазвичай не надто довгий і становить декілька тижнів, а то й менше. Тривалість лікування може правильно визначити тільки кваліфікований фахівець, так як і дозування і вплив на розумові здібності людини. При легких ступенях захворювання алергічним ринітом у дорослих або дітей для застосування пропонуються спреї, які можна використовувати протягом усього року. Принципом дії подібних спреїв найчастіше є створення спеціальної плівки на слизовій носа. Вона повинна захищати людину від взаємодії з алергеном під час перебування на природі або наприклад, при дії сильного вітру, який теж може подразнювати слизову оболонку носа.

Вазомоторний риніт

До числа найпоширеніших хвороб носової порожнини відносять наступний вид — вазомоторний риніт. Це лор-захворювання характеризується збоєм в тонусі кровоносних судинних сплетінь носової порожнини людини. Вони не можуть звужуватися в результаті дії хвороби, тому що повністю переповнені кров’ю, від чого оболонка носа може сильно збільшитися в розмірах. В цьому стані людина втрачає можливість вільно і повноцінно дихати.

Читайте також:  Лікарі назвали ризики для здоров'я при певному кольорі очей

Люди, які страждають вазомоторний риніт, не можуть нормально і довго перебувати в горизонтальному положенні тіла. Це відбувається через те, що в організмі відбувається перерозподіл крові і слизова оболонка носа отримує набагато більше крові, ніж зазвичай. Існує величезна кількість причин, через які можна отримати це захворювання. В першу чергу це віруси і інші інфекції, бактерії. Появі вазомоторного риніту також сприяють алергії, сильно вологе або холодне повітря, вегето-судинна дистонія, дії деяких лікарських препаратів, стан вагітності, емоційний стрес, знижений артеріальний тиск у пацієнта і багато іншого.

Це факт, що вазомоторний риніт схожий на деякі форми алергічного риніту. Тому слід дуже ретельно підійти до правильності діагностики. Це допоможе не допустити неправильне лікування та ускладнення хвороби. Спеціально розроблені шкірні тести на реакції на алергени, що досліджується кров пацієнта і виділення з носа.

Через велику кількість видів вазомоторного риніту лікаря потрібно застосовувати індивідуальний підхід до кожного пацієнта. Найефективніший результат від лікування вазомоторного риніту досягається тоді, коли вдалося вчасно виявити і потім усунути ті фактори, які викликали захворювання або продовжують діяти на людину і правильно визначити симптоми вазомоторного риніту. На жаль, не завжди вдається вилікувати вже основне захворювання.

Для того, щоб спробувати нормалізувати функції слизової оболонки, лікарі вдаються до різних терапіяй, використовуючи глюкокортикоїди, в’яжучі засоби. У хід йде також ультразвук, магнітотерапія та голкорефлексотерапія.

Вазомоторний риніт також може викликати ускладнення, наприклад, поява і розростання поліпів у носі пацієнта. Вони можуть у великій мірі або взагалі повністю перекрити носові ходи, що стане серйозною проблемою для нормального життя людини. У свою чергу поліпи можуть перерости в безліч інших хвороб, таких як запалення середнього вуха, хронічний синусит і багатьом іншим.

Беручи до уваги серйозність захворювання, лікування вазомоторного риніту має проходити під повним контролем лікарів, які можуть забезпечити його комплексність і цілеспрямованість. Якщо терапія лікарськими препаратами не допомагає, то в деяких випадках звертаються до більш радикальних заходів, таких як оперативне втручання — кріохірургія, лазерна конхотомія, коагуляція. Всі ці методи направляються в основному на те, щоб зруйнувати підслизові судини носових раковин. Це в першу чергу запобігає їх збільшення. Також в сучасній медицині пропонують ще один спосіб усунення хвороби — септопластику — процедуру, яка спрямована на корекцію носової перегородки, якщо вона викривлена.

В лікуванні вазомоторного риніту нечасто застосовується народна медицина, з тієї причини, що її засоби не можуть допомогти в значній мірі. Вони, у кращому разі, можуть принести тимчасове полегшення хворому. З таких народних способів можна назвати чай з чебрецю, деревію, малини та шипшини. Також народні методи пропонують в якості терапії мазі, спеціально розроблені вправи, приготовані настої для промивання носа. З водою розводять морську сіль, трави і мед.

риніт

Хронічний риніт

Наступний вид — хронічний риніт. Цей риніт характеризується запаленням або роздратуванням слизової оболонки носа. Такі запалення можуть тривати аж до декількох місяців. Симптоми хронічного риніту можуть з’явитися навіть влітку, коли тепло. Причинами для цього можуть виступити тривалі дратівливі впливи на слизову оболонку носових проходів людини. Існує також кілька типів цього захворювання.

Читайте також:  Кількість кави в день для довголіття назвали корейські вчені

Перший — хронічний атрофічний риніт (симптоми — пацієнти відчувають тиск в носі, в ньому утворюються кірки, також в носі постійна сухість), який може викликати гнійне відокремлюване. Воно в свою чергу здатне заподіяти поширення процесів запалення на інші органи — гортань і слизову оболонку носа. Атрофічний риніт у свою чергу має два типи, лікування яких має відмінні риси. Ці два види — первинний і вторинний. Перший вид ще називають озеною.

Подразниками можуть виступати різні фактори навколишнього середовища, такі як пил (у тому числі виробнича), деякі післяопераційні стани, пов’язані з операціями в порожнині носа, травми і частинки в повітрі. Другий вид хронічного риніту — катаральний риніт. Симптомами хронічного катарального риніту є набагато більш постійна закладеність носа. Причому вона може змінюватися — спочатку закладена одна половина, через деякий час вона звільняється і закладеної стає інша. Носове дихання порушене, ніс відокремлює слизові, слизово-гнійне або серозне. Цей вид риніту відрізняється від інших тим, що протікає довше. Пацієнтів з хронічним катаральним ринітом можуть постійно турбувати порушення сну, головні болі.

При хронічному гіпертрофічному риніті виникає гіперплазія слизової оболонки носа. Правильно поставити діагноз допоможе ендоскопічне дослідження. Воно визначить характер захворювання, стан порожнини рота. Лікування хронічного гіпертрофічного риніту передбачає різні типи хірургії. Завдання лікарів — відновити носове дихання, видаливши або зменшивши гіпертрофовані ділянки слизової оболонки. Залежно від ступеня гіпертрофії носових раковин лікарі вибирають тип лікування, який підійде пацієнту.

Лікування хронічного риніту залежить від характеру подразника носа і легенів пацієнта. У таких випадках треба визначити, що викликає симптоми — це може бути сигаретний дим, хімічні речовини, інші алергени. Якщо людина почувається погано на вулиці, причиною хронічного риніту можуть бути сезонні алергени, якщо в приміщенні — духи, освіжувачі повітря, миючі або чистячі засоби. Від них доведеться відмовитися, або поміняти на більш м’які. А якщо причиною є сигаретний дим — спробувати триматися подалі від курців. У всякому разі, консультація з лікарем буде чудовим і правильним варіантом.

Медикаментозний риніт

Медикаментозний риніт може виникнути після того, як пацієнт протягом тривалого часу приймав лікарські судинозвужувальні препарати, особливо це стосується сильнодіючих. Цей вид риніту вважають одним з найпоширеніших форм лікарської залежності, яка може з’явитися у таких пацієнтів. Його дуже важко лікувати, тому що хворі можуть сильно звикнути до судинозвужувальних крапель. А це в свою чергу може призвести до таких наслідків, як алергія, зміни носової перегородки і слизової оболонки носа і порушення дихання. Якщо пацієнт дуже довго користується одними носовими краплями, то ризик серйозних наслідків нежиті є дуже високим. Лікування медикаментозного риніту проводиться з допомогою ендоназальних кортикостероїдів. Якщо пацієнт знаходиться на запущеній або серйозної стадії захворювання, то лікарі, швидше за все, запропонують хірургічне втручання.

риніт

Гострий риніт

Гострий риніт поширений не тільки у дорослих, але і у дітей. Це стан запалення оболонки носа. При неправильному лікуванні або збігу обставин можливий перехід гострого риніту у хронічну форму, яка лікується набагато довше.

Читайте також:  Експертка назвала 5 здорових звичок, які насправді шкідливі для зубів

Є три стадії розвитку цієї хвороби — суха, волога і гнійна. Перша стадія відрізняється коротким строком, приблизно кілька днів. Симптоми гострого риніту першої стадії: слизова оболонка є сухою, її кровоносні судини переповнені кров’ю, через це вони розширені. З’являється свербіж, також болить голова і ніс відчуває роздратування. Людина відчуває себе слабким, можливе підняття температури. Після цього носове дихання може сильно затрудниться і ніс — закластися. Тут гострий риніт може перейти у другу стадію, яка характеризується великою кількістю виділень.

Плазма крові через підвищення проникності і переповненості маленьких судин починає з них виділятися. Серозна рідина, яка утворюється у результаті, починає просочувати тканину. Виникають набряки. Вони є основними ознаками другої стадії. Якщо лікування гострого риніту провести правильно і мати непоганий імунітет, він може пройти за кілька днів. Якщо протягом цього проміжку часу він не відступає, приходить третя стадія, характерна слизисто-гнійними виділеннями. При відсутності правильного лікування всього за декілька тижнів гострий риніт може перейти в хронічний. Погіршення слуху і відчуття закладеності вух також можливі при захворюванні гострим ринітом. Причина цього — порушення звукопередачі за рахунок негативного тиску в барабанній порожнині вуха — слухові труби запалюються.

Риніт у вагітних

Риніт у вагітних має виключно фізіологічну природу. Причиною цього риніту є те, що при гормональних змін у жіночому організмі в цей період відбувається підвищена набряклість у верхніх дихальних шляхах. Це відбувається через те, що слизова оболонка носа накопичує занадто багато води і виникає закладеність носа.

Симптоми риніту у вагітних наступні — тривале сопіння, яке з’являється і на початку вагітності, так і з другої її половини. Особливо сопіння проявляється, коли пацієнт перебуває в горизонтальному положенні. Від такого порушення дихання може погіршитися настрій, пропасти апетит і сон. У вагітних жінок відсутні такі ознаки запалення як підвищена температура, ломота або головний біль. Носові виділення відсутні. Якщо вони є, то риніт перейшов в іншу форму — інфекційну або алергічну.

До лікування риніту у вагітних потрібно підходити дуже ретельно і обережно, щоб не завдати шкоди дитині. При відсутності сну можуть пропонуватися судинозвужувальні дитячі краплі на ніч, для того, щоб пацієнт міг заснути. Відповідне рішення може приймати лише лікар акушер. Ще корисними можуть виявитися сольові розчини. Вони мають здатність зменшувати набряк слизової оболонки носа. Для створення такого розчину використовують морську або куховарську сіль. Причому такий розчин цілком можливо приготувати і в домашніх умовах.

Завжди пам’ятайте, що запускати риніт не можна ні в якому разі. Ускладнення в будь-який момент можуть призвести до набагато гірших наслідків. Будьте уважні і обережні на природі, навколо тварин. Якщо ви працюєте на підприємстві, де в повітрі можливе скупчення пилу та інших частинок — подбайте про свій захист. Ваше здоров’я залежить тільки від Вас.

Додайте UkrHealth в обрані джерела Додати в обрані Google News