Риб’ячий жир відомий своїми численними перевагами для здоров’я. Але нові дослідження показують, що тривале вживання риб’ячого жиру або олії може збільшити ризик розвитку жирової хвороби печінки.

Дослідивши щурів, вчені виявили, що довічне споживання соняшникової олії або риб’ячого жиру призвело до змін в печінці, які роблять організм вразливим для неалкогольного стеатогепатиту (НАСГ). Це захворювання є більш серйозною формою неалкогольної жирової хвороби печінки (НЖХП).

Співавтор дослідження Хосе Луїс Квайлес, професор фізіології, працює в Гранадському університеті в Іспанії, і його колеги нещодавно повідомили про свої висновки в «Journal of Nutritional Biochemistry». За оцінками, близько 20 відсотків людей в США з НЖХП також мають НАСГ, і цей стан стає більш поширеним з віком.

fish oil and children

НАСГ характеризується накопиченням жиру в печінці, яке не викликане споживанням алкоголю – запаленням і пошкодженням клітин печінки. Пошкодження печінки, яке відбувається при НАСГ, може збільшити ризик цирозу і раку печінки. Деякі з ключових факторів ризику при НАСГ включають надмірну вагу і ожиріння, високий кров’яний тиск, високий рівень холестерину і діабет 2 типу, які є факторами, сильно залежать від дієти.

Як жири впливають на печінку

Грунтуючись на зв’язку між раціоном харчування і НАСГ, нове дослідження професора Квайлеса і його колег передбачає, що тип жиру, який ми споживаємо, може зіграти свою роль у погіршенні стану печінки. Дослідники прийшли до таких висновків, проаналізувавши вплив різних дієтичних жирів, у тому числі соняшникової олії, риб’ячого жиру та оливкової олії на щурячу печінку. Зокрема, команда розглянула, як довічне споживання кожного з цих масел вплинуло на структуру печінки гризунів, а також на експресію генів, фіброз печінки (або рубцювання), окислювальний стрес і довжину теломерів.

Окислювальний стрес визначається як дисбаланс між вільними радикалами (молекулами, які можуть пошкодити клітини) і здатність організму «дезоксидувати» ці молекули і запобігати їх шкідливі наслідки.

Теломери захищають наші хромосоми, тому чим коротше теломери, тим більший збиток отримують наші клітини. Дослідження показали, що скорочення довжини теломерів відіграє ключову роль у клітинному старінні і пов’язаних з віком захворюваннях. Однак занадто довгі теломери можуть збільшити ризик розвитку раку.

sunflower oil cooking

Крім того, команда вчених розглянула, як печінка розвивається з віком у результаті споживання різних дієтичних жирів.

Оливкова олія найкраще підходить для здоров’я печінки

Дослідники не тільки знайшли, що печінковий жир накопичується з віком, але вони також показали, що тип жиру, який накопичується в печінці, залежить від типу жирів, які ми їмо. Було виявлено, що риб’ячий жир та олія негативно впливають на здоров’я печінки щурів. Прийом соняшникової олії протягом усього життя викликає фіброз печінки, а також змінює структуру органу, призводить до змін в експресії генів і збільшує окислення в клітинах печінки.

Щури, які протягом всього життя вживали риб’ячий жир, продемонстрували збільшення окислення клітин печінки, а також зниження активності транспортної ланцюга в мітохондріях («електростанціях» клітини), що погіршує функцію клітин. Дослідники повідомляють, що риб’ячий жир також призвів до збільшення відносної довжини теломерів в печінці. Виявилося, що оливкова олія викликає найменше ушкодження печінки. Всі ці дані свідчать про те, що оливкова олія є найкращим дієтичним жиром для здоров’я печінки.

cooking oil

Зміни, викликані довгостроковими споживанням соняшникової олії і риб’ячого жиру, роблять печінка більш сприйнятливою до неалкогольного стеатогепатиту, дуже серйозного захворювання, яке може слугувати каталізатором інших захворювань печінки, таких як цироз і рак. Ми вважаємо, що наше дослідження виявилося корисним для профілактики і лікування різних захворювань печінки.

Ці висновки можуть стати несподіванкою, адже риб’ячий жир є найбільш часто використовуваною натуральної добавкою у багатьох країнах. Тим не менш, останнє дослідження, безумовно, дає поживу для роздумів, коли справа доходить до вибору жирів (олив), які ми включаємо в свій раціон.

Джерело: Likar.info