Ліпопротеїни високої щільності (ЛПЗЗ) – молекули, що переносять холестерин по кровоносних судинах – знижують ризик розвитку атеросклерозу та серцево-судинних захворювань. Але це далеко не все, що вони корисні. Нещодавно вчені з Медичної школи Кека при Університеті Південної Каліфорнії (США) виявили ще одну важливу властивість цих частинок.

Результати своєї роботи вони представили у журналі Alzheimer’s & Dementia. Дослідники набрали 180 здорових учасників віком від 60 років (середній вік респондентів був близько 77 років) та проаналізували зразки їх плазми крові та спинномозкової рідини.

Вчених особливо цікавили присутні у них дрібні частки ЛПВЩ. Група зі 141 учасника також пройшла низку когнітивних тестів. Ті респонденти, які мали більш високий рівень цих частинок, показали кращі результати, незалежно від їх віку, статі, освіти або наявності гена, який наражає їх на більш високий ризик хвороби Альцгеймера.

Дослідники дійшли висновку, що більша кількість дрібних частинок ЛПВЩ у спинномозковій рідині пов’язана з двома ключовими показниками того, що вони можуть надавати захисну дію проти хвороби Альцгеймера. Перший – це вища продуктивність у когнітивних тестах. Другий – вищий рівень особливого пептиду, пише EurekAlert.

Вчені відзначають: частки ЛПВЩ підтримують здоров’я мозку відразу за декількома напрямками. Зокрема, вони допомагають формувати оболонки, що ізолюють мозок та нервові клітини, відіграють важливу роль у зростанні та відновленні нейронів. Крім того, вони запобігають запаленню бар’єру між мозком та кровоносною системою, яке може призвести до зниження когнітивних функцій. “Нам ще потрібно зрозуміти механізми, які сприяють виробництву цих частинок”, – зазначає один із авторів дослідження, доктор медичних наук Хусейн Ясін.