Вчені з Німецького центру серцево-судинних досліджень з’ясували, що відбувається з серцем в старості. Матеріал відповідного змісту опублікований на офіційному сайті установи.

В цілому було вивчено близько 28 000 сердець піддослідних гризунів різного віку за допомогою методу, що дозволяє аналізувати кожну клітину окремо. Висновки були такі: в літньому віці життєво важливий орган втрачає високий рівень організації. Зокрема, клітини сполучної тканини, фібробласти, все частіше виходять з-під контролю, гени працюють уже не так синхронно.

«Загальна картина ще наполовину в порядку, але невеликі відхилення в цілому призводять до того, що старі клітини все більше і більше розрізняються і, отже, не працюють разом. Дуже складна система просто плутається», – пояснили вчені.

Крім того, дослідники виявили групу клітин сполучної тканини у зовнішньому шарі серця, епікарда, де були активні гени, які призводять до кальцифікації. Хоча про це і раніше було відомо, але саме те, що в здоровому серці певний підтип старіючих фібробластів сприяє цьому, стало відкриттям. Не менш важлива Знахідка: фібробласти вікових сердець посилають так звані серпіни (певні білки) ендотеліальних клітин. Це призводить до того, що останні гірше взаємодіють, що впливає на підкладку кровоносних судин.

“Ми підозрюємо, що взаємодія фібробластів і ендотеліальних клітин насправді набагато складніше. Тому що інші гени, відповідальні за клітинну зв’язок, регулюються по-різному в старих фібробластах. Вік, мабуть, зіпсував і ті гени, які важливі для скорочення серцевого м’яза. З іншого боку, ніяких відмінностей в генах, що кодують обмінні шляхи і однакових у всіх клітинах, не виявлено. Вони однаково активні у молодих і вікових», – підкреслив автор наукової роботи Олександр Зауер.