Сітківка є світлочутливою оболонкою, яка знаходиться на дні очного яблука. Відшарування сітківки — це процес відокремлення чутливого нейрорецепторного шару від судинної оболонки ока, що в подальшому призводить до втрати зору. Будова світлочутливого шару відрізняється тим, що він не має больових рецепторів, через що пацієнт не відчуває болю, проте його зір значно погіршується. Лікування відшарування сітківки, як і лікування діабетичної ретинопатії https://www.ochiclinic.com.ua/service/diabetichna-retinopatiya/ та інших загрозливих офтальмологічних захворювань, потрібно починати якнайшвидше після виявлення.

Найчастіше цей процес поширюється з периферії до центральної зорової ямки, яка у офтальмології має назву макула. Якщо відшарування досягає цієї анатомічної ділянки, то прогноз щодо одужання стає менш сприятливим. 

Причини та симптоми захворювання

Сітківка щільно прилягає до пігментного епітелію, але нерівномірно. Наприклад, у ділянці диску зорового нерву вона щільно зрощена з пігментним шаром, а на периферії тримається лише за допомогою активної насосної функції. Така особливість показує, що сітківка є тендітною структурою і будь-який механічний вплив може призвести до її відшарування. Найчастіше такими факторами є:

 • патології з боку кришталика. Серед них є афакія — відсутність кришталика,вивихи та підвивихи кришталика та катаракта;
 • міопія. Зміна фокусної відстані призводить до того що пучок світла проеціюється не на сітківку, а перед нею, що викликає її перенавантаження;
 • травма ока. Механічні подразники найбільш часто викликають розлади з сітківкою,;
 • метаболічні порушення. Найпоширенішою причиною є діабетична ретинопатія. У зв’язку з утворенням глікозильованого білка, що відкладається у сітківці, утворюються умови для відшарування її чутливого шару;
 • пухлини сітківки та судинної оболонки. Такий варіант виникає досить рідко, проте схильність пухлини до росту рано чи пізно призводить до втрати зору;
 • дистрофія сітківки. Виникає у людей похилого віку. Атеросклеротичні зміни у судинній системі сприяють порушенню трофіки органів зору, через що сітківка втрачає свої функції та має схильність до відшарування.

В офтальмолога

Класифікація відшарувань сітківки

В залежності від виду патологічного процесу існують різні варіанти відшарування. Знання відмінностей таких процесів допоможе обрати правильну тактику лікування та встановити прогноз щодо подальшої успішності терапії. 

У цього захворювання виділяють:

 • регматогенний тип. Цей варіант виникає через те, що сітківка має контакт не лише з судинним шаром, а й зі скловидним тілом. Останнє може піддаватись тракційним силам у місті його зчеплення з сітківкою. Через це виникає розрив тканини, у який може входити рідина;
 • тракційний тип. На поверхні сітківки можуть відбуватись фіброзні зміни, що погіршують еластичні властивості чутливого шару. Через це виникають процеси стягування та розриву, що й обґрунтовують виникнення відшарування;
 • ексудативний тип. Судини, що кровопостачають сітківку, можуть піддаватись механічним, токсичним та метаболічним змінам, через що проникливість їх стінки збільшується. У таких випадках рідина виходить у міжклітинний простір, й надалі сприяючи розвитку патології;
 • через новоутворення. Окремо виділяють патогенетичний механізм за новоутвореннями. Такі процеси важко контролювати, а лікування пухлині сітківки має малий відсоток успішності.

Симптоматика ураження сітківки має різну течію. В залежності від патогенетичного типу ті чи інші симптоми можуть з’являтись блискавично чи мати хронічну течію. Найбільш поширені так звані фотопсії. Вони проявляються спалахами, що нагадують “сонячні зайчики”, якщо дивитися на яскраве джерело світла.Характерним є виникнення так званої “шторки”, що може з’являтись і наростати з певного боку, в залежності від зони відшарування сітківки. Якщо у процесс залучається макула, то розвиваються метаморфопсії. Це ускладнення найбільш всього лякає пацієнтів з відшаруванням сітківки, адже викривляється зображення звичних предметів.

В офтальмолога

Як лікують та попереджають відшарування?

Відшарування сітківки є невідкладним станом, що потребує негайного лікування. Найчастіше виникає потреба у хірургічному втручанні, що представлене такими видами:

 • екстрасклеральний тип. До нього відносять екстрасклеральне пломбування та епісклеральне балонування;
 • ендовітреальний тип. До нього відносять задню закриту субтотальну вітректомію з тампонадою газоповітряною сумішшю чи силіконовим маслом.

Профілактика відшарування полягає у своєчасному відвідуванні профілактичних оглядів у фахівців та виконання обмежувальної чи периферичної лазеркоагуляції при діагностованих дегенераціях сітківки. При ранній діагностиці захворювання вірогідність втратити зір значно зменшується. Відповідальне лікування метаболічних захворювань сприяє попередженню розвитку цієї патології.

Переваги співпраці з Ochi Clinic

Клініка має у своєму розпорядженні сучасне обладнання, що дозволяє отримати найкращий результат у процесі хірургічного втручання. Команда фахівців Ochi Clinic представлена досвідченими офтальмологами, які допоможуть вибрати правильну методику лікування та оберуть програму післяопераційного відновлення, що принесе позитивний результат у довгостроковій перспективі.

*На правах реклами