При виразковій хворобі, у пацієнта утворюються відкриті виразки на слизовій оболонці шлунка або у верхній частині тонкої кишки. Утворення виразок відбувається, коли ваші шлункові кислоти витравлюють захисний шар слизової оболонки травного тракту.

Цей процес може протікати безсимптомно, або ви можете відчути дискомфорт або печіння. Як правило, пептичні виразки призводять до внутрішньої кровотечі, а це означає, що вам знадобиться переливання крові в лікарні.

Існує два типи виразкової хвороби:

  • Виразка шлунка, коли утворюються виразки на слизовій оболонці шлунка.
  • Виразка дванадцятипалої кишки, при якій виразки утворюються в верху тонкої кишки, органу, який перетравлює і поглинає більшу частину їжі, яку ви вживаєте.

Виразкова хвороба може виникнути в будь-якому віці, але шанси зростають по мірі дорослішання.

Причини виникнення виразкової хвороби

Виразка шлунку

Виразки утворюються, коли травні соки ушкоджують стінки шлунка чи тонкої кишки. Якщо шар слизу стає занадто тонким, або ваш шлунок виділяє надлишок кислоти, ви відчуєте це. Подібний стан може виникнути за двох основних причин:

  • Бактерії хелікобактер пілорі (Helicobacter pylori, H. pylori), носіями яких є половина населення. У більшості людей, у яких є ці бактерії, не утворюється виразок. Але в інших, ці бактерії можуть сприяти збільшенню кількості шлункової кислоти, зруйнувати захисний шар слизової оболонки і спричинити подразнення травного тракту. Експерти не до кінця впевнені в тому, як саме поширюється інфекція H. pylori. Вони вважають, що ці бактерії можуть передаватися від людини до людини при такому тісному контакті, як поцілунки. Крім того, ви можете заразитися через забруднену їжу і воду.
  • Деякі болезаспокійливі засоби. Якщо ви часто протягом тривалого часу приймаєте аспірин, у вас більше шансів отримати виразкову хворобу. Те ж саме відноситься і до інших нестероїдних протизапальних препаратів (НПЗП). До них відносяться ібупрофен і напроксен. НПЗП блокують роботу вашого тіла, при якій виробляється захищає внутрішні стінки шлунка і тонкої кишки речовина. Інші типи болезаспокійливих засобів, таких як ацетамінофен, не призводять до появи пептичної виразкової хвороби.

Крім того, утворенню виразкової хвороби можуть сприяти куріння і вживання алкоголю. Але стрес і велика кількість гострої їжі не викликають утворення виразок, як колись вважали експерти. Вони тільки можуть погіршити ваш стан при виразковій хворобі, і утруднити лікування.

Симптоми виразкової хвороби

Біль

Швидше за все, ви відчуєте пекучий біль або дискомфорт в області між пупком і грудьми. Це буде особливо помітно натщесерце, наприклад, між прийомами їжі, або вночі. Біль може зникнути, коли ви приймаєте їжу або антацид, але потім повернеться. Больові відчуття можуть тривати кілька хвилин або кілька годин, а можуть тривати багато днів або тижнів.

Інші ймовірні симптоми виразкової хвороби:

  • Відчуття роздутості
  • Відрижка
  • Відсутність апетиту або втрата ваги
  • Нудота
  • Кривава або темна дефекація
  • Блювота

Маленькі виразки можуть не викликати жодних симптомів. Але якщо ви помітили будь-який симптом з цього переліку, поговоріть зі своїм лікарем.

Постановка діагнозу

Лікар

Лікар запитає про ваші симптоми, про те, чи приймаєте ви НПЗП та інші види ліків, а також історію вашої хвороби. Крім того, під час огляду вас перевірять на здуття живота і больові відчуття. Цього може бути достатньо для постановки діагнозу.

Однак єдиний надійний спосіб діагностики виразкової хвороби – це рентгенограма або ендоскопія. Під час останнього дослідження, через горло в шлунок і тонку кишку вводиться тонка, гнучка трубка з камерою на кінці. Це пристосування також може взяти невелику пробу слизової, щоб перевірити її на наявність бактерії H. pylori. Крім того, ви можете дізнатися про наявність бактерій за допомогою аналізів крові, дихання і стільця.

Способи лікування виразкової хвороби

таблетки

Деякі пептичні виразки зцілюються самі по собі. Але якщо ви не проводите лікування, як правило, виразкова хвороба повертається.

Виразки можуть зруйнувати стінки кровоносних судин у вашому шлунку або тонкому кишечнику, проробити отвір у слизовій і поширити інфекцію далі. Як варіант, виразки можуть викликати набряк, який заблокує переміщення їжі зі шлунка в тонку кишку.

Якщо причиною цього стану є H. pylori, ваш лікар може призначити суміш антибіотиків. Якщо виразка утворилася через прийом аспірину та інших НПЗЗ, вам може знадобитися скорочення дозування препарату, відмова від його прийому або перехід на інший болезаспокійливий засіб.

Крім того, ваш лікар може призначити антациди для боротьби з шлунковою кислотою або призначити ліки для зменшення її вироблення. Рецептурні препарати, звані цитозахисними засобами, допомагають захистити слизову шлунка чи тонкої кишки так, щоб виразка могла вилікуватися.