Ви навіть не уявляєте, яка кількість доданого цукру присутня в різних продуктах. Газовані напої, булочки, печиво, хліб, готові страви в супермаркетах…

У цій статті ми розповімо, скільки доданого цукру можна їсти, чи варто від нього відмовитися і чим він шкідливий.

Загальні відомості про доданий цукор

Дієтологи стверджують, що не обов’язково назавжди виключати доданий цукор зі свого раціону. Однак варто обмежувати його кількість, інакше можна натрапити на серйозні проблеми, включаючи серцево-судинні захворювання, ожиріння і діабет. Жінкам необхідно обмежуватися шістьма ложками цукру на добу, а чоловікам – дев’ятьма.

«Люди не розуміють, скільки доданого цукру знаходиться в їх меню, — каже Popular Science дієтолог Андреа Джанколі. — Ми знаємо деяких очевидних злочинців, але не тих, які менш очевидні».

Цікаво, що цукор додають не тільки в випічку, але і фруктові напої. Навіть нешкідливий, здавалося б, апельсиновий сік може містити величезну кількість. Навіть ті, що містять позначку «здорові», «фітнес», «натуральні». Тому звертайте увагу на склад будь-якого продукту, якщо стежте за здоров’ям і фігурою.

У будь-якому випадку цукор несе небезпеку. Іноді навіть немає різниці між жменькою фініків і шматком торта. Тому навіть натуральні цукри можуть нашкодити, так що стежити за його рівнем варто кожному. Особливо це стосується меду.

«Люди, які говорять, що потрібно використовувати мед замість цукру, просто не знають про те що сахароза в організмі розщеплюється на глюкозу і фруктозу, так що в столову ложку поміститься куди більше солодких молекул, — пояснює Джанколі. — Саме тому столова ложка меду містить більше калорій, ніж столова ложка рафінованого цукру».

Міфи про доданий цукор
Один вид цукру відрізняється від іншого

Цукор він і в Африці цукор. Тому не варто думати, що солодкість в апельсині відрізняється від ложки цукру. Але, зрозуміло, буде корисніше з’їсти фрукт, ніж випічку. Справа в тому, що для доступу до молекул організму доведеться «зламати» клітинні стінки і переварити досить велику кількість волокон, що зведе до мінімуму ризик сплеску рівня цукру в крові. Так і калорій у багатьох фруктах набагато менше. А ось сухофрукти містять мало води, без якої кількість цукру буде вищою, так як ви по своїй природі явно з’їсте їх більше, ніж одне яблуко.

Те ж саме стосується різних видів цукру. З якихось причин худнуть часом вважають, що коричневий корисніший за білий, але це не так. Обидва види цукру містять приблизно однакову кількість калорій. В коричневий додають мелясу (патоку), що збільшує кількість поживних речовин дуже незначно.

Цукор є «наркотиком»

Багато вважають, що цукор викликає таку ж саму залежність, як нікотинова або наркотична. Це все через те, що більшості вкрай складно боротися з бажанням з’їсти що-небудь солоденьке. Однак жодне дослідження достовірно не доведело, що цукор викликає звикання. Як правило, випробування проводилися на тваринах, які не володіють такою силою волею і контролем, як люди. Тому багато хто дослідників спростовують результати таких наукових робіт.

Через велику кількісті цукру може утворитися діабет

Діабет 1 типу анітрохи не пов’язаний з солодким. Це аутоімунна хвороба, коли власний антитіла починають знищувати бета-клітини підшлункової залози, відповідальні за вироблення інсуліну. Вчені досі не з’ясували причини цього явища, проте це ніяк не пов’язано з цукром.

Цукрозамінники корисніші

Знову-таки це міф, адже відомо, що замінники цукру не найбезпечніші. Вони також можуть викликати зайву вагу, збільшити ризик діабету 2 типу, серцево-судинні захворювання. Наприклад, аспартам пов’язаний з імовірністю раку. А дієтична газована вода (там теж використовують замінники) збільшує ризик деменції та інсульту.

Цукор не можна їсти

Насправді не є занадто велика кількість цукру, інакше можна забезпечити собі проблеми зі здоров’ям. Цукор здатний наситити організм різними вітамінами і мікроелементами. Так, цукор — це суцільний вуглевод, але саме цей елемент є джерелом енергії. До того ж позбутися цукру в раціоні вам навряд чи вдасться: навіть якщо ви не будете пити газовану воду і їсти булочки, то цукор у великих кількостях може бути у фруктах.

Правда про доданий цукор

Історій про те, як людям вдається схуднути і виглядати краще завдяки відмові від цукру, повним-повнісінько. Наприклад, Каролін Хартц з Австралії, мама трьох дітей, у свої 70 виглядає чи на 50. За словами жінки, все це через те, що вже 28 років вона не вживає цукор. Але чи можливо це насправді?

Дійсно, шкоду цукру, як ми вже писали, заперечувати не варто. Але потрібно розуміти, що цукор міститься в багатьох продуктах, які оточують нас. Тобто відмова від бажання покласти ложку-другу білого розсипчастого піску в чай або каву ніяк не захистить вас від ризиків різних захворювань і проблем з вагою.

До вирішення відмови від цукру потрібно підходити усвідомлено. Всесвітня організація охорони здоров’я визнала: цукор повинен міститися в раціоні, але не більше 5 відсотків від усієї калорійності в добу. Це вкрай серйозні заходи для деяких людей, адже тільки в Америці кожна людина їсть як мінімум 16 відсотків цукру в день. Зниження кількості добавки може зіграти з вами злий жарт і теж спровокувати різні проблеми.

Відмова від цукру, як такого, не завжди допоможе вирішити проблему зайвої ваги. Адже, наприклад, в тій же булочці або печеньці є маса інших шкідливих речовин, здатних спровокувати набір маси. До них відносять і масло і борошно. Різні канцерогени, добавки, барвники теж не додають вам здоров’я. Тому потрібно стежити не тільки за вмістом цукру в організмі, але і тим, що ви їсте в принципі. Не можна відмовитися тільки від цього продукту і думати, що ви відразу ж оздоровитеся — вирішуйте проблеми в комплексі.

Щоб уникнути надлишку цукру, слід відмовитися від продуктів, що містять його у своєму складі по максимуму. Необхідно дотримуватися норми, звертати увагу на склади, уважно ставитися до споживання фруктів і соків з них.