Хоча багато хто боїться наслідків “жахів”, вчені вважають, що на нашій психіці вони позначаються дуже навіть позитивно.

Хоррори допомагають впоратися з тривогою

Про це говорить Алісія Кларк, лікар з Вашингтона і автор книги «Зламай свою тривогу».

Люди в основному переживають через події, які трапилися в їх минулому або можуть трапитися в майбутньому. А фільми жахів занурюють нас в сьогодення – при тому не своє, а вигаданого персонажа. Це допомагає відволіктися від особистих турбот: замість того, щоб турбуватися про роботу, людина зосереджується на переслідування клоуна, що живе в каналізації. І воно йому приносить полегшення.

Страшні історії – це «безпечний» адреналін

А адреналін – це природний наркотик, який приносить задоволення. Крім того, коли знаходиться вихід зі стресової ситуації, організм починає додатково виробляти ендорфіни і дофамін – гормони щастя. Тому, коли фільм закінчується, і ми знову опиняємося вдома на дивані, мозок винагороджує нас почуттям ейфорії. І при всьому цьому фільми жахів не несуть ніякої реальної небезпеки, тому тут одні плюси.

Медитація

Кошмари на екрані надають нам впевненості в собі

На відміну від реальності, фільм можна в будь-який момент вимкнути – і це дає відчуття повного контролю над ситуацією. Переживаючи придумані страхи, ми вчимося шукати вихід зі складних ситуацій і в той же час дистанціюватися від самого відчуття страху.

У цьому сенсі перегляд жахів схожий на один з методів психотерапії, який називається експозицією. Його суть в тому, що потрібно цілеспрямовано зануритися в ситуацію, яка викликає занепокоєння – і перебувати в ній до тих пір, поки дискомфорт не зменшиться. Наприклад, людині, яка боїться натовпу – сидіти в заповненому торговому центрі, поки рівень тривоги не почне знижуватися.

Страх, який люди проживають разом, зміцнює їхні стосунки

Коли ми боїмося, наш мозок виділяє допамін і серотонін – це ті ж самі гормони, які виділяються при закоханості. А міцні стосунки з другою половинкою або друзями-одна з найкорисніших речей для нашого психологічного здоров’я і комфорту.

З користю зрозуміло. А чи можуть фільми жахів нашкодити?

Можуть, якщо їх перегляд приносить більше негативних відчуттів, ніж позитивних. Тому якщо фільм для вас “надто” , просто вимкніть його: занадто активне виділення гормонів стресу не піде організму на користь.

Ну і від “запійного” перегляду хоррорів (та й взагалі всіх фільмів) варто відмовитися: напевно ви і самі помічали, як кіномарафон завдовжки в день заважає заснути і погіршує настрій.

І ще: незважаючи на всі плюси “жахів”, вони все ж не можуть замінити фахівця. Якщо тривога заважає жити – її потрібно лікувати не в кінотеатрі, а в кабінеті у психотерапевта.