Можливо, ви про це не замислювалися, але печінка є ключовим гравцем травної системи організму. Все, що ми їмо чи п’ємо, включаючи ліки, проходить через печінку. Необхідно стежити за печінкою, щоб вона була здорова і виконувала свої функції.

Це орган, який можна легко загубити, якщо неправильно з ним поводитись. Коли печінка засмічена, вона перестає правильно працювати.

Печінка має розмір приблизно з футбольний м’яч, вона знаходиться з правого боку в підреберній області. Печінка виконує кілька важливих функцій:

  • Вона допомагає очищати кров, позбавляючи організм від вироблюваних ним шкідливих хімічних речовин.
  • Вона виробляє жовч, яка розщеплює жири з продуктів, які ми вживаємо.
  • Забезпечує енергетичні потреби організму, перетворюючи джерела енергії в глюкозу.

Підтримувати здоров’я печінки не так складно. Головне тут – дотримуватися здорового способу життя.

Турбота про печінку – це скоріше контроль за тим, що шкідливо, а не за їжею або напоями, особливо корисними для печінки.

Ось деякі способи підтримки здоров’я печінки:

Не вживайте алкоголь у великих кількостях.

Алкоголь

Алкоголь ушкоджує клітини печінки, приводячи до запалення або рубцювання, які переростають у цироз, що приводить до летального результату.

Їжте здорову їжу і регулярно займайтеся спортом.

Ваша печінка буде вам вдячна. Ви зможете контролювати вагу, а це допоможе запобігти неалкогольну жирову хворобу печінки, захворювання, що веде до цирозу.

Уважно варто відноситись до деяких ліків.

Ліки

Певні ліки проти холестерину іноді мають побічні дії, які викликають проблеми з печінкою. Анальгетик ацетамінофен при прийомі у великих дозах шкідливий для печінки.

Можливо, ви приймаєте ацетамінофен у набагато більших дозах, самі того не знаючи. Він зустрічається в сотнях лікарських засобів, наприклад, засоби від застуди і болезаспокійливих, що виписуються за рецептом.

Деякі ліки ушкоджують печінку, якщо після їх прийому ви вживаєте алкоголь. Деякі ліки шкідливі в поєднанні з іншими препаратами. Обговоріть зі своїм лікарем або фармацевтом найбезпечніший спосіб прийому ліків.

Дізнайтеся про профілактику вірусного гепатиту.

Це серйозне захворювання, що ушкоджує печінку. Існує кілька типів гепатиту. Гепатит А можна заразитися при вживанні їжі або води, в яких присутній вірус, що викликає захворювання. Можна зробити щеплення, якщо ви збираєтеся в поїздку в країну, де трапляються спалахи цього захворювання.

Гепатит В і С передається через кров і фізіологічні рідини. Щоб скоротити ризик захворювання, не слід користуватися предметами особистої гігієни іншої людини: зубними щітками, бритвами або голками. Варто обмежити кількість сексуальних партнерів і завжди користуватися презервативами.

Проти гепатиту С поки не існує вакцини, а от проти гепатиту В є.

Пройдіть аналіз на вірусний гепатит.

Аналіз

Дуже часто ця хвороба протікає безсимптомно, ви можете не здогадуватися про неї протягом багатьох років. Якщо ви вважаєте, що могли мати контакт з вірусом, зверніться до лікаря і обговоріть необхідність виконання аналізу крові.

Уникайте контакту з токсичними речовинами і намагайтеся не вдихати її пари.

Деякі засоби, аерозолі, інсектициди містять хімічні речовини, шкідливі для печінки. Уникайте прямого контакту з ними. Додатки у цигарках також шкідливі для печінки, тому краще не курити.

Будьте обережні з травами та харчовими добавками.

В аптеці

Деякі з них шкідливі для печінки. До засобів, що викликають проблеми, належать: каскара, чапарель, живокіст, кава і ефедра.

В останні роки деякі трави і добавки мали велику популярність на ринку, вважалося, що вони відновлюють печінку, серед них насіння розторопші, кора баратуту і чанка п’єдра. Уважно віднесіться до подібних заяв. Не існує жодного підтвердженого свідоцтва про те, що ці засоби сприяють здоров’ю печінки. Деякі можуть навпаки принести шкоду.

Пийте каву.

Як показують дослідження, він знижує ризик виникнення захворювань печінки.

Для підтримки здоров’я печінки дотримуйтеся здорового способу життя і уважно віднесіться до прийнятих ліків. Печінка може багато чого вибачити, однак у її щедрості є межі.