Думок з цього приводу існує безліч: час, коли пора відлучати дитину від грудей, варіюється від декількох місяців до нескінченності з точки зору прихильників самовідлучення. Але це питання завжди розглядалося з точки зору користі для немовляти. А що медицина говорить про те, які терміни інволюції будуть корисні не дитині, а жінці?

Що таке інволюція лактації?

Інволюція лактації (від лат. involutio — згортання) — це фізіологічний процес, що завершує період грудного вигодовування. Цей біологічний механізм запускається на 40 добу з моменту останнього прикладання малюка до грудей. З моменту початку інволюції молочні залози зменшуються в розмірі і перестають продукувати грудне молоко. Зазвичай процес інволюції рекомендують проводити поступово, щоб дитина змогла адаптуватися до нового способу отримання їжі, а також навчився заспокоюватися, не прикладаючись до грудей.

У звичайних умовах у кожній молочній залозі лактація буде тривати до тих пір, поки з неї видаляється молоко — і цей феномен, однаковий для тварин і людини, використовується в сільському господарстві. По мірі зменшення обсягів вироблення молока змінюється його склад: підвищується вміст жиру, імуноглобулінів, знижується рівень лактози. Якщо лактацію не припиняти примусово, вона може тривати до самовідлучення дитини від грудей; у природних умовах це зазвичай відбувається в 2 — 2,5 роки.

Процес запускається, коли гіпофіз перестає виробляти достатню кількість гормону пролактину. Вироблення молока продовжується ще деякий час після припинення його відсмоктування. Як пишуть у матеріалах ВООЗ, «якщо у більшості ссавців «висихання» настає на 5 день після останнього годування, то період інволюції у жінок триває в середньому 40 днів. Протягом цього періоду порівняно легко відновити повну лактацію, якщо дитина відновлює часте смоктання.

Читайте також:  Найкорисніший спосіб приготування кави виявили вчені

Таким чином, як тільки прикладання до грудей стануть рідкими і нетривалими — починається процес інволюції. Це може відбутися в будь-який час — відомо, що іноді діти самі відмовляються від грудного вигодовування з різних причин, про які треба говорити окремо. Відбувається гальмування синтезу білка і структурні зміни молочної залози — починається зворотний заміщення залозистої тканини жировою, що дозволяє повернути грудей колишній розмір і форму.

Ознаки інволюції лактації

Якщо інволюція відбувається природним шляхом, то її початок зазвичай відбувається, коли дитині виповнюється два роки. В цей час частота прикладань знижується природним чином: у дитини з’являються інші інтереси, в тому числі і інтерес до «дорослої» їжі. Як годуюча мама може зрозуміти, що почалася інволюція?

Груди трохи зменшуються в розмірах, і не наповнюються молоком, навіть якщо ви не годуєте більше 12-24 годин. Саме тому якщо в цей час дитина перестає смоктати груди, це не викликає у мами ніяких розладів і страждань від зайвого молока. Молоко ж за складом, властивостями і зовнішнім виглядом більше нагадує молозиво.

Смоктальна активність дитини помітно підвищується. Це відбувається через те, що вироблення молока зменшується, а дитина як і раніше намагається висмоктати колишній обсяг порції. Дитина за одне годування може прикладатися до однієї груди, то до іншої — і так кілька разів. Період такої смоктальної активності може тривати до декількох місяців.

Психологічна готовність матері до відлучення. Це дуже важлива ознака, яку не варто ігнорувати. Як тільки у годуючої мами настала втома від грудного вигодовування — це ознака того, що процес або неправильно відрегульований, або, якщо досі з лактацією не було проблем, йде до завершення.

Читайте також:  The Telegraph розвінчали головні міфи про боротьбу з перегрівом в спеку

Психологічна готовність дитини до відлучення. Зазвичай до двох років дитина соціалізується, перестає відчувати гостру необхідність в тактильному контакті з матір’ю, і починає отримувати необхідні поживні речовини з інших джерел. У дитини поступово пропадає психологічна необхідність

Примусова інволюція

Якщо існує необхідність відлучити дитину від грудей раніше покладеного терміну, то вам необхідно бути готовою до виникнення таких наслідків:

  • біль і дискомфорт у молочних залозах різного ступеня інтенсивності;
  • формування ущільнень в області грудних залоз;
  • підвищення температури тіла;
  • погіршення загального стану;
  • гнійно-запальні ускладнення (абсцес грудей і мастит).

Якщо необхідність переривання лактації пов’язана з медичними показаннями, то проводити інволюцію необхідно під контролем лікаря. Що потрібно зробити в першу чергу? Скоротити кількість годувань, пропонуючи дитині інше джерело їжі. Крім того, необхідний жорсткий контроль за споживанням рідини з її обмеженням, а також можуть знадобитися додаткові зціджування для того, щоб уникнути застою молока.

Якщо наступила втома від грудного вигодовування

Психологічний стан годуючої матері — дуже важливий критерій, на який потрібно звертати найпильнішу увагу. Лактація — це дуже енерго – і ресурсозатратний проект для жіночого організму, і не дивно, що рано чи пізно настає виснаження. Деякі молоді мами можуть без особливих проблем дочекатися природної інволюції, але для багатьох настає момент, коли через втому продовження годування виявляється неможливим. На жаль, ця об’єктивна ситуація (кількість сил і ресурсів строго індивідуально) часто викликає у годуючої мами почуття провини, так як реклама необхідності грудного вигодовування до самовідлучення за останні роки досягла свого максимуму. Що потрібно оцінити в цей момент? На одній чаші терезів опиняється користь для дитини, а на іншій — психологічний і фізичний комфорт матері.

Читайте також:  Діабет другого типу: які симптоми можуть з'явитися на шкірі

Багато хто в такій ситуації виберуть комфорт матері, і будуть праві. Як довго буде тривати грудне вигодовування — вирішувати тільки їй самій, так як лише вона може оцінити ступінь свого виснаження. Зрештою, зараз існують прекрасні замінники грудного молока, а спокійна і відпочивша мати — непоправний ресурс, який нічим замінити не можна.

Багато експертів стверджують, що годування грудьми до півтора років може бути оптимальним. Так, відомий педіатр доктор Комаровський рекомендує починати корекцію грудного вигодовування, починаючи з року: в цьому віці вже пора вводити ритуали заспокоєння, які замінюють прикладання до грудей, а також поступово скорочувати кількість денних годувань. Рекомендації ВООЗ годувати дітей грудьми більше двох років, на думку Комаровського, обумовлюється високими показниками дитячої смертності в країнах Азії та Африки, де життя дитини часто безпосередньо залежить від того, як довго його мати годує грудьми. Як тільки закінчується грудне вигодовування в країнах з об’єктивною нестачею води і з широкою поширеністю кишкових інфекцій, життя дитини потрапляє під загрозу, тому тривале годування грудьми в таких країнах зберігає дитячі життя.

Для європейських країн ситуація з високою дитячою смертністю не актуальна. Тому в наших реаліях необхідно приймати рішення про інволюції грудного вигодовування виходячи з потреб дитини і стану матері.

Авторка: Юлія Бондар

Додайте UkrHealth в обрані джерела Додати в обрані Google News