Мандарини – популярний та доступний фрукт. З ними пов’язано багато міфів. Деякі не купують мандарини, бо бояться шкідливих речовин та шкідників. Іноді вибирати мандарини радять за кольором чи за наявності зеленого листка на них. Дізнаємося, які міфи про мандарини – правда, а які – омана. Визначимо, у чому користь та можлива шкода мандаринів. З’ясуємо, як вибрати найсмачніші та найкорисніші мандарини.

Основні сорти мандаринів

В Україні її продають багато сортів мандаринів та його гібридів коїться з іншими цитрусовими. Чим відрізняються один від одного популярні сорти мандаринів?

 • “Надоркотт” – гібридний сорт з червоною, не дуже солодкою м’якоттю. Він з’явився у Марокко, дозріває вже влітку.
 • “Шива-мікан” – справжні мандарини з яскраво-жовтою шкіркою. Плоди маленькі та плескаті. Дозрівають наприкінці жовтня.
 • “Клементин” – гібрид мандарину та апельсину. Солодкі та соковиті яскраво-оранжеві плоди сплющені зверху та знизу. На українських прилавках з’являються у жовтні.
 • “Муркотт” – гібридний сорт. У невеликих плодах багато дрібних кісточок, але м’якоть солодка та соковита. В Україні продається із листопада.
 • “Сатсума” – сорт справжніх мандаринів, що дозрівають у листопаді – грудні. Невеликі плоди зазвичай не містять кісточок, груба м’якоть, з кислим або кисло-солодким смаком.

Правда і помилки в міфах про мандарини

У мандаринах багато нітратів та інших шкідливих речовин

Помилка

Мандарини, що продаються в Україні, зазвичай відповідають санітарним нормам по важких металах, радіонуклідах і нітратах. У їх шкірці зустрічається невелика кількість пестицидів, що не перевищує дозволеного рівня. Цитрусові часто страждають від грибкових захворювань та шкідливих комах, тому рослини обробляють фунгіцидами та інсектицидами.

У м’якуш мандаринів пестициди майже не потрапляють. Експерти радять ретельно мити мандарини перед їдою. Мандаринова шкірка та цедра іноді використовуються в кулінарії або для приготування настоянок. Експерти радять враховувати можливу наявність у ній пестицидів.

В Україну не потрапляють мандарини, заражені шкідниками та паразитами. Цвіль може з’явитися на мандаринах через неправильне зберігання.

Найсвіжіші мандарини – із зеленим листям

Помилка

Листя мандарину поруч із плодом довго зберігає зелений колір, навіть якщо фрукт був зірваний давно. Це прийом, до якого часто вдаються виробники. Тому мандарини з гілкою необов’язково свіжі.

Помаранчеві мандарини солодші за зелені

Помилка

Смак мандарину залежить переважно від його сорту. Мандарин із зеленою шкіркою може бути солодше оранжевого.

Мандарин та танжерін – різні фрукти

Частково помилка

Танжерін – це гібрид мандарину з помело, названий на честь марокканського міста Танжер. Деякі вчені вважають його окремим видом, а деякі – різновидом мандарину.

Чим корисні мандарини?

Плоди мандаринів в основному складаються з води та вуглеводів. Вони дуже мало жирів і білків. Калорій у мандаринах теж мало – лише 53 ккал на 100 г. При цьому в 100 г мандаринів міститься 1,8 г харчових волокон. Які корисні речовини містяться в 100 г мандаринів:

 • 37 мг кальцію;
 • 0,15 мг заліза;
 • 12 мг магнію;
 • 20 мг фосфору;
 • 166 мг калію;
 • 2 мг натрію;
 • 0,07 мг цинку;
 • 0,042 мг міді;
 • 0,039 мг марганцю;
 • 0,1 мкг селену.

Мандарини багаті на вітамін C, зі 100 г м’якоті організм отримує більше чверті добової норми. Його вміст залежить від сорту, в гібридних “клементинах” корисної речовини найбільше, іноді більше 50 мг на 100 г. Це більше половини рекомендованої добової норми. Куплені зимою мандарини можуть містити мало вітаміну C, тому що вони перемерзли під час транспортування. Інших вітамінів у мандаринах мало. Скільки всього вітамінів міститься в 100 г мандаринів:

 • 34 мкг вітаміну A;
 • 0,058 мг вітаміну B1;
 • 0,36 мг вітаміну В2;
 • 0,376 мг вітаміну B3;
 • 0,216 мг вітаміну В5;
 • 0,078 мг вітаміну В6;
 • 16 мкг вітаміну B9;
 • 26,7 мг вітаміну C;
 • 0,2 мг вітаміну Е.

Мандарини багаті на вітамін C, що грає важливу роль у нормальній роботі імунної системи людини. Науково доведено, наприклад, що вітамін C допомагає швидше одужувати при застуді.

У мандаринах містяться флавоноїди, корисні здоров’ю людини. Ці антиоксиданти допомагають запобігати захворюванням нервової системи і, за деякими оцінками, можуть знизити ймовірність виникнення раку.

Високий вміст вітаміну C у мандаринах робить їх корисними для здоров’я шкіри. Вітамін C допомагає захищати шкіру від шкідливого впливу ультрафіолетового випромінювання, процесів старіння. При дефіциті вітаміну C гірше гояться ушкодження шкіри.

Деякі вчені вважають, що вітамін С відіграє важливу роль у профілактиці вікових захворювань зору. Дані досліджень вказують на можливий позитивний ефект багатих вітаміном C та іншими антиоксидантами продуктів у зниженні ймовірності катаракти та вікової макулярної дегенерації.

У мандаринах містяться харчові волокна, що допомагають у профілактиці серцево-судинних захворювань, діабету та надмірної ваги. Дорослим чоловікам рекомендується вживати 38 г харчових волокон на добу, а жінкам – 25 г. У 100 г мандаринів міститься близько 5 і 7% від цієї кількості відповідно.

Дослідження корейських вчених показує, що присутній у мандаринах флавоноїд нобілетин може допомагати контролювати накопичення жиру в організмі. При цьому вчені не розглядали, наскільки ефективно допомагає боротися з ожирінням природний нобілетин у кількості, в якій він міститься в цитрусових.

У мандаринів відносно низький глікемічний індекс – лише 40 одиниць. Лікарі радять хворим на діабет регулярно їсти овочі та фрукти, у тому числі цитрусові.

Кому можуть бути шкідливі мандарини?

Деякі люди страждають від алергії на цитрусові. Їм не рекомендується їсти мандарини. Алергічну реакцію може викликати навіть контакт із шкіркою мандаринів.

Клінічно підтверджена алергія на мандарини трапляється відносно рідко, пояснила лікар-алерголог, кандидат медичних наук Марина Ар’яєва. Набагато частіше почервоніння і свербіння викликають саліцилати, що містяться в мандаринах. Ці речовини схожі за своєю дією з аспірином. “Саліцилова кислота викликає розширення капілярів, і це провокує алергічну реакцію. Крім того, потрапляючи на слизову оболонку шлунка, кислота може її дратувати. Через це і з’являються висипання”, – пояснила лікар. Щоб уникнути такої реакції, вона радить дорослим з’їдати не більше двох мандаринів за раз, а дітям – не більше ніж один мандарин на день.

Будь-які цитрусові, зокрема мандарини, протипоказані хворим на аспіринову астму. Вони ацетилсаліцилова кислота викликає звуження бронхів. Хворим на інші різновиди астми мандарини їсти можна, якщо вони не викликають алергію.

Мандарини та інші цитрусові заборонені під час гастриту. Їх також не можна їсти при виразковій хворобі.

Як вибрати корисні та смачні мандарини?

Хороші та корисні мандарини можна вибрати, якщо дотримуватися кількох простих порад.

 • Мандарини з шкіркою, що легко відстає від м’якоті, які часто називають “пухлими”, зазвичай виявляються перезрілими або залежали.
 • На мандаринах не повинно бути вм’ятин, м’яких ділянок та слідів цвілі.
 • Підморожені мандарини поступаються свіжим і за смаком, і запахом, і за вмістом вітаміну C.
 • Наявність або відсутність стебла із зеленим листом не впливає на якість та свіжість мандаринів.
 • Смак мандаринів та кількість насіння залежать від сорту.

Мандарини – смачні та корисні фрукти. Їжте на здоров’я!