У холодну осінь і зиму ризик захворіти стає особливо високим ще й тому, що організм відчуває нестачу вітамінів і мінералів, які підсилюють його імунний захист. Ми з’ясовували, як можна дати організму взимку більше корисних речовин.

Хороша імунна система-найкращий захист від хвороб, і не тільки від грипу та застуди, але і від раку. Імунна система складається з різних клітин, які борються з хвороботворними мікроорганізмами і пухлинними клітинами. Згідно з даними Німецького товариства харчування особливо важливі для зміцнення імунітету цинк, мідь, залізо і вітаміни, такі як А, С, D і Є. Ці вітаміни і мінерали найкраще виробляються з рослинних продуктів, таких як фрукти і овочі.

Фітохімічні речовини каротиноїди і флавоноїди, що містяться в овочах і фруктах, також мають позитивні властивості щодо імунної системи: вони підсилюють захист від вільних радикалів (антиоксидантну дію) і підтримують формування імунних клітин.

Проблема в тому, що взимку немає можливо вживати свіжозібрані дари природи, а їх зберігання веде до втрати вітамінів при зберіганні, оскільки багато мікроелементів чутливі до тепла, світла і кисню. Особливо високою чутливістю володіє вітамін С.

Читайте також:  Ці 2 добавки небезпечно приймати разом

Чому взимку потрібно обов’язково їсти капусту. Вітамін С в овочах і фруктах, які переживають взимку зберігання, а також термоообробку, втрачається в дуже великих кількостях. Але в їх ряду є щасливе виключення – це капуста. Капуста містить аскорбіген, попередник аскорбінової кислоти, який розщеплюється в процесі приготування і виділяє вітамін С. Взимку треба обов’язково їсти капусту – це найкраще джерело цінного вітаміну в холодну пору року. Вітамін С відіграє ключову роль у багатьох важливих функції імунної системи: він підтримує лімфоцити і збільшує сироваткову концентрацію імуноглобулінів, спеціальних білкових речовин, важливих для нашого захисту від інфекцій.

Готувати овочі на пару. Приготування на пару знижує втрату термочутливих вітамінів С, В1, В2 і В6. При приготуванні салатів з фруктів і овочів додайте в них кілька крапель лимона або оцту – це зменшує кисневе виснаження вітамінів.

Читайте також:  Вчені з'ясували, чим замінити шкідливий фтор у зубних пастах

Кращі мікроелементи для зміцнення імунної системи.

Вітамін А. Важливий для здорових слизових оболонок, пошкодження яких сприяє проникненню інфекції в організм. Особливо багаті ним морква, гарбуз, броколі, паприка, куркума, глід, печінки тріски, молоко, яйця, вершкове масло.

Вітамін С. Позитивно впливає на вироблення імуностимулюючих антитіл. У поєднанні з вітаміном А вітамін С зміцнює слизові оболонки, які є першим бар’єром для патогенів. На додаток до цитрусових, які часто переоцінюються як постачальники цього вітаміну, їжте перець, брокколі, капусту, свіжу картоплю, шипшина, яблука, петрушку.

Вітамін Е. Є потужним природним антиоксидантом, який підтримує захисні сили організму в сезон холодів. Вітамін Е міститься в продуктах рослинного і тваринного походження: зелень, злакові, цільні зернові, висівки, броколі, молоко, яйця, печінка, насіння соняшнику і горіхи, рослинні олії.

Читайте також:  Лікарі засумнівалися у користі харчових добавок із риб'ячим жиром

Цинк. Бере участь у численних процесах в організмі: не тільки зміцнює його захисні сили, але і сприяє розвитку клітин і генетичного матеріалу, прискорює загоєння ран. Але при високих рівнях жиру в харчуванні засвоєння цинку в кишечнику погіршується. Джерела цинку – яловичина, зародки пшениці і пшеничні висівки, насіння соняшнику, мигдаль, молоко, тофу. Для зміцнення імунітету взимку продукти, які містять цинк слід вживати щодня.

Вітамін D. Зазнаючи кілька перетворень в організмі цей вітамін стає активним стероїдним гормоном і впливає на формування структури кістки, імуномодуляцію, розвиток нервової системи, регуляцію судинного тонусу та артеріального тиску. Достатня забезпеченість вітаміном D зменшує ризик розвитку аутоімунних і онкологічних захворювань. До джерел важливого вітаміну відноситься риб’ячий жир, м’ясо оселедця, лосось, сардини, тунець, яєчні жовтки, молочні продукти, печінка.

Крім цього, для кращого засвоєння вітамінів необхідно вживати в їжу жир, бажано здоровий і корисний.

Джерело: МедікФорум