Залізо є життєво важливим мікроелементом: воно необхідно в першу чергу для утворення крові і транспорту кисню. Дефіцит заліза робить організм більш сприйнятливим до інфекцій і провокує розвиток анемії (недокрів’я). Ми розповідаємо, як краще його отримувати.

Залізо бере участь у багатьох реакціях людського організму і виконує ряд життєво важливих функцій. Організм людини містить від двох до чотирьох грамів заліза, приблизно дві третини з них знаходяться в гемоглобіні, кисневому носії еритроцитів. Залізо необхідне в першу чергу для утворення крові і транспорту кисню. Крім того, мікроелемент важливий для зберігання кисню і вироблення енергії в клітинах.

У кого потреба в залізі значно підвищена? У жінок дітородного віку потреба організму в залозі приблизно на 50 відсотків вище, ніж у чоловіків. Під час вагітності жіночому організму залізо потрібно додатково для збільшення обсягу крові, розвитку плаценти і постачання киснем зростаючої дитини. Вагітним жінкам рекомендується щодня вживати до 30 мг заліза під час вагітності і до 20 мг після пологів.

Крім того, у великій кількості заліза людський організм потребує фази росту в підліткові роки: мікроелемент в цей період активно задіюється в метаболічні процесах. Юнакам і дівчатам від 10 до 19 років слід вживати, відповідно, 12 і 15 мг заліза в день. У більш старшому віці, від 19 до 25 років, відповідно, по 10 і 15 мг.

Для чоловіків і жінок у віці від 25 років до 51 року добова норма заліза також становить 10 і 15 мг. У більш зрілому віці денна норма заліза для жінок вже знижується до рівня 10 мг поряд з чоловіками.

Чому виникає дефіцит заліза. Брак важливого мікроелемента в організмі може виникати у зв’язку з недостатнім споживанням заліза з їжею і втратою крові, наприклад, із-за сильної менструальної кровотечі або прихованої кровотечі в шлунково – кишковому тракті.

Крім того, всмоктування заліза організмом може порушуватися через прийом деяких ліків: зокрема, аспірину, засобів антацидів.

Якщо дефіцит заліза стає хронічним і тривалим, це може привести до розвитку анемії або недокрів’я. Для даного стану характерний низький гемоглобін, що не дозволяє крові переносити достатню кількість кисню і викликає в організмі гіпоксію. Її симптомами є часті головні болі, «мушки» перед очима, запаморочення. У разі тривалої анемії випадає волосся, ламаються нігті, шкіра і слизові стають блідими, виникають болі в грудях і прискорене серцебиття.

Як отримувати залізо з їжею. Залізо міститься майже у всіх продуктах харчування, як рослинних, так і тваринних. Якщо раціон збалансований, то організм повинен отримувати досить заліза.

У той же час організм по-різному засвоює важливий мінерал: так, залізо з риби і м’яса дуже добре розчиняється в жирах і використовується майже без обмежень, але з рослинних продуктів воно засвоюється набагато складніше.

Деякі речовини в раціоні також можуть сприяти або перешкоджати засвоєнню заліза. Вітамін С збільшує засвоєння заліза, особливо з його рослинних джерел. Але деякі харчові волокна, що міститься в молоці кальцій, речовини-оксалати в зелених овочах, дубильні речовини в чаї та кава пригнічують або інгібують засвоєння заліза.

Кращими постачальниками заліза в нашому раціоні є м’ясо і печінка, бобові, цільне зерно, сухофрукти, яєчний жовток, насіння гарбуза. Однак багаті залізом продукти ефективні тільки для профілактики або терапії легкого ступеня анемії. Якщо вона запущена, то необхідно приймати ліки. Препарати призначати повинен лікар, самолікування анемії ліками небезпечне. Воно здатне привести до передозування залізом, що токсично для організму.

Джерело: МедікФорум