Гепатит, запалення печінки, — досить поширене захворювання. Існує багато домислів щодо цієї хвороби. У цій статті експерти Центру по контролю і профілактиці захворювань дають загальну інформацію про види гепатиту і наводять статистичні дані. Також публікуються відомості про гепатит С і докладні відповіді на часті питання про способи зараження гепатитом С.

Що таке гепатит

Гепатит означає запалення печінки. Токсини, деякі ліки, певні захворювання, зловживання алкоголем, а також бактеріальні й вірусні інфекції можуть викликати дане захворювання печінки. Гепатит — також назва сімейства вірусних інфекцій, які впливають на печінку. Найбільш поширені типи: гепатит А, гепатит В та С.

У чому різниця між гепатит А, гепатит В і гепатит С

Гепатит А, гепатит В і гепатит С – це захворювання, викликані трьома різними вірусами. Хоча кожен з них може давати однакові симптоми, вони по-різному передаються і впливають на печінку по-різному. Гепатит А буває тільки в гострій формі і не стає хронічним захворюванням. Гепатит В та С також спочатку протікають в гострій формі, але у деяких людей вірус залишається в організмі, і це призводить до хронічної хвороби і тривалих проблем з печінкою. Лікарі розробили вакцини проти гепатиту А і В. Вакцини від гепатиту С до цих пір не існує. Якщо людина перехворіла в минулому одним з різновидів гепатиту, вона ризикує заразитися іншим типом вірусу.

Якщо людина перехворіла в минулому одним з різновидів гепатиту, вона ризикує заразитися іншим типом вірусу.

Що таке гепатит С

Гепатит С — це інфекційне захворювання печінки. Ступінь тяжкості захворювання варіює від легкої хвороби, яка триває кілька тижнів, до серйозного захворювання, що вражає печінку, протягом усього життя. Гепатит С виникає в результаті інфікування вірусом гепатиту С (HCV), який поширюється в основному через контакт з кров’ю інфікованої людини. Гепатит С може бути гострим і хронічним захворюванням

Гострий гепатит С являє собою хворобу, яка розвивається протягом перших 6 місяців після інфікування. У більшості людей гостра вірусна інфекція гепатиту С переростає в хронічну форму.

Хронічна інфекція вірусу гепатиту С є – це тривала хвороба, що виникає, коли вірус гепатиту С залишається в організмі людини. Вірусна інфекція гепатиту С може перебувати в тілі все життя і привести до серйозних проблем з печінкою, у тому числі до цирозу печінки (рубцюванню) або раку печінки.

Статистика

У 2014 році налічувалося 30 500 випадків гострого гепатиту С в США. Приблизно 2,7-3,9 мільйонів людей у Штатах живуть з діагнозом “хронічний гепатит С”. 75%-85% пацієнтів, інфікованих гепатитом С, набувають згодом діагноз “хронічний гепатит”.

Гепатит А, гепатит В та С

Як передається гепатит С?

Гепатит C зазвичай передається через кров від людини, інфікованої вірусом гепатиту С. Сьогодні більшість людей заражаються цим вірусом, міняючись голками під час вживання наркотику.

Способи зараження гепатитом С:

 • Спільне використання голки або шприца наркоманами при введенні наркотиків в організм
 • Зараження в медичних установах і косметичних салонах
 • Придбання вірусу від матері, носія вірусу гепатиту

Рідше люди можуть заразитися вірусом гепатиту С в наступних випадках:

 • Під час обміну предметів особистої гігієни, які контактують з кров’ю інфікованого (бритви або зубні щітки)
 • Сексуальний контакт з людиною, інфікованою вірусом гепатиту С
Чи може гепатит С передаватися статевим шляхом?

Так, але ризик зараження гепатитом С під час сексу низький. Небезпека інфікування збільшується при наявності декількох статевих партнерів, у разі венеричних захворювань, анального сексу або наявність в організмі ВІЛ-інфекції. Це питання продовжує вивчатися експертами в даній області.

Чи може передаватися гепатит С в салонах пірсингу і тату

Згідно з дослідженнями, експерти не виявили випадків зараження гепатитом С у ліцензованих салонах і студіях татуювання і пірсингу. Однак передача гепатиту С (і інших інфекційних захворювань) можлива в тих випадках, коли робочі інструменти погано стерилізуються. Між тим, популярність боді-арту все більше зростає, а татуювання і пірсинг часто практикуються в місцях ув’язнень. Вчені та медики продовжують досліджувати питання тату і пірсингу в контексті теми поширення гепатиту С.

Чи можна заразитися гепатитом С в побуті

Так, але випадки зараження гепатитом С у побуті рідкісні. Такі випадки можливі тільки під час прямого контакту з кров’ю інфікованої людини. Будь-які плями крові (включаючи висохлі плями, які становлять небезпеку заразитися гепатитом С) слід очистити за допомогою розведення в рукавичках спеціального розчину: 1 частини побутового відбілювача з 10 частинами води.

Вірусом гепатиту С не можна заразитися під час спільного використання столових приладів, їжі і води, під час грудного вигодовування, обіймів і поцілунків, рукостискання і повітряно-крапельним шляхом.

Як довго вірус гепатиту С живе поза тілом людини

Вірус гепатиту С може жити поза організмом при кімнатній температурі до 3-х тижнів.

В яких випадках не можна заразитися гепатитом С

Вірусом гепатиту С не можна заразитися під час спільного використання столових приладів, їжі і води, під час грудного вигодовування, обіймів і поцілунків, рукостискання і повітряно-крапельним шляхом.

Група з високим ризиком зараження гепатитом С
 • Наркомани;
 • Наркомани в минулому (які робили ін’єкцію 1 раз на багато років назад);
 • Реципієнти донорської крові, плазми та органів;
 • Пацієнти на гемодіалізі або особи, які провели багато років на діалізі з діагнозом “ниркова недостатність”;
 • Люди, які зробили пірсинг чи тату без стерилізації інструментів.
Група з середнім ризиком зараження гепатитом С
 • Працівники охорони здоров’я;
 • Реципієнти крові або органів від донора, зараженого вірусом гепатиту С;
 • Пацієнти з ВІЛ-інфекцією;
 • Діти ВІЛ-інфікованих матерів, у яких діагностовано також вірус гепатиту С.
Група з низьким ризиком зараження гепатитом С:
 • Люди, які вступають у сексуальні контакти з людиною-переносником вірусу гепатиту С
 • Особи, які не дотримують правил особистої гігієни і використовують чужі бритви або зубні щітки, контактують з кров’ю інфікованої гепатитом С
Чи може вагітна жінка заразити дитину в утробі вірусом гепатиту С

Гепатит С рідко передається плоду від вагітної жінки. Тільки 6 новонароджених із 100 дітей, народжених від матерів з гепатитом с, заражаються цим вірусом. Тим не менш, загроза інфекції зростає у випадку, якщо матір ВІЛ-інфікована.

Гепатит А, гепатит В та С

Чи може людина заразитися гепатитом С від комарів або інших комах

Дослідження не виявили взаємозв’язку між укусами комарів або іншими комахами і фактами інфікування вірусом гепатиту С.

Чи можу я здавати кров, органи або сперму в якості донора, якщо у мене гепатит С

Ні. Якщо коли-небудь ви здавали аналіз на наявність вірусу гепатиту С в організмі і отримали позитивну відповідь, експерти не рекомендують протягом подальшого життя жертвувати кров, органи або сперму, оскільки ця інфекція буде передана реципієнту.

Незважаючи на те, що гепатит С – досить важка хвороба і вимагає постійного спостереження, кваліфікація лікаря і рання діагностика гепатиту грають ключову роль в ході лікування. Хворобу легше попередити, ніж лікувати. Завдяки великому списку відповідей на часті питання є надія, що темпи захворюваності гепатитом С знизяться, і населення серйозно поставиться до цієї проблеми.

Джерело: Centers for disease control and prevention