На жаль, з віком багатьом людям стає складно заснути глибоким, відновлюючим сили сном, що вносить свою лепту в проблеми зі здоров’ям.

Більшість людей бачить, як з віком змінюється якість сну. «Фрагментація» сну пов’язана з цілим рядом захворювань, включаючи депресію і слабоумство. Люди з роздробленим сном прокидаються кілька разів протягом ночі і пропускають глибокі стадії сну. Причиною проблем зі сном можуть бути різні стани здоров’я або лікування, що проводиться. Однак, погана якість сну також може сприяти розвитку хвороби.

Недолік сну і деменція

Наприклад, деменція. Дослідження показують, що існує «двонаправлений зв’язок між порушеннями сну і прогресуванням деменції. Тобто, слабоумство часто викликає проблеми зі сном. Поганий сон, у свою чергу, може погіршити якість пам’яті і інших розумових здібностей. Дослідження на тваринах показують, що глибокий сон допомагає «очистити мозок від нейротоксичних бета-амілоїдних білків (бляшок), які накопичуються у людей з деменцією.

Читайте також:  Довгий шлюб не зближує подружжя: вчені знайшли докази

У лікаря

Таким чином, при поганій якості сну утворюється порочне коло, де деменція і поганий сон живлять один одного. Подібні хибні цикли можуть утворюватися і при інших захворюваннях. Тим не менш, деякі зміни в звичних алгоритмах сну можуть бути абсолютно нормальними. Відомо, що літні люди схильні до того, щоб рано лягати і рано вставати. Крім того, вони можуть спати трохи менше, ніж раніше. І це навіть може бути добре, кажуть дослідники.

Фактично регулярні фізичні вправи допомагають нам залишатися здоровими, тому що вони допомагають підтримувати більш якісний сон.

Апное сну

Поганий сон має явні наслідки для здоров’я. Хорошим прикладом є апное сну.

Читайте також:  Названо доступні продукти для зниження рівня холестерину: «діють ефективно»

Нічне обструктивне апное сприяє періодичному переривання сну і починається з важкого дихання протягом ночі. Це пов’язано з основними захворюваннями, такими, як хвороби серця і діабет. Дослідження також припускають, що апное може прискорити погіршення пам’яті і процесів мислення.

Не кількість, а якість

Сон

Якість сну – більш важливий показник, ніж його тривалість. Тому якщо літні люди сплять менше, ніж раніше, або прокидаються один раз вночі, а потім швидко засинають – це, ймовірно, не є «червоним прапором». Але літні люди повинні поговорити зі своїм лікарем, якщо вони сплять менше шести годин на добу або їм не вистачає довгих «консолідованих» періодів блоків сну.

У деяких випадках винуватцем проблеми є нічне апное. В інших випадках може знадобитися коригування способу життя, яке допоможе поліпшити сон. Гарна новина полягає в тому, що поведінкові та екологічні зміни мають вплив на цей процес.

Читайте також:  Названо основні симптоми дефіциту вітаміну B12

Літні люди можуть поліпшити свій сон, внісши у своє повсякденне життя активні фізичні і соціальні заходи. Крім того, слід переконатися, що вночі температура в спальні є комфортною, а вплив штучного світла (особливо мерехтіння блакитних екранів комп’ютерів і телевізорів) обмеженим. Також важливо отримувати достатню кількість денного світла вранці та вдень: це допомагає підтримувати добові ритми тіла (цикл сну).

Але щоб почати піклуватися про сон, люди не повинні чекати старості. Люди часто починають втрачати здатність до глибокого сну в середньому віці, і це зниження триває з роками.