Серед 38 видів гризунів, поширених на території України найвідомішими є польова, хатня і лісова миші. Відповідно, в «голодний і холодний» сезон – а це з початку вересня до листопада – вони вриваються в оселі людей, доставляючи його мешканцям чималий дискомфорт. Крім псування меблів та інших предметів інтер’єру, поїдання всього, що зустрінуть на своєму шляху – від шпалер до одягу, деяким ці гризуни вселяють первісний страх. Крім того, якщо миші проіснували в приміщенні досить тривалий час, в ньому з’являється характерний кислуватий неприємний запах, від якого досить складно позбутися.

Чим небезпечні миші?

В цілому, «сусідство» з гризунами може і зовсім обернутися тяжкими інфекціями для людини – це джерела сказу, лептоспірозу, токсоплазмозу, паразитарних захворювань, геморагічної лихоманки, туляремії, чуми, тифу, холери та інших інфекційних захворювань, які при несвоєчасній діагностиці можуть закінчитися летально. Крім цього, миші можуть стати джерелом бліх і заразити ваших вихованців.

Переносять вони цю інфекцію на лапах, при цьому будучи резервуаром, самі миші цими інфекціями не страждають. Зараження можливе контактним шляхом – укуси, контакт з трупом, вдихання повітря і пилу в приміщенні, де є висока чисельність гризунів – в них містяться частинки шерсті і мишачого посліду, які можуть стати причиною не лише інфекції, але і алергічних реакцій.

Також є великий ризик заразитися інфекцією при вживанні води, що містить в собі фекалії мишей. Аліментарний шлях (через рот) може виникнути і при вживанні їжі, по якій походили гризуни – так вони принесуть інфекцію на лапах.

Ознаки появи мишей в будинку

Основні шляхи, звідки непрохані гості можуть проникнути в ваше житло-підвал, каналізація, вентиляційні труби, сміттєпровід. Існують прямі ознаки того, що миші прийшли у ваш будинок:

  1. Дірки в стінах і підлогах-це ходи, які необхідні гризунам для вільного переміщення по квартирі;
  2. Мишачий послід – дрібні чорні довгасті фекалії;
  3. Запах – кислий і затхлий, легко впізнаваний;
  4. Звуки-якщо вдень миші можуть видавати невелике шарудіння при переміщенні, то вночі, особливо при великому їх скупченні, під підлогою і за стінами можуть виникати досить гучні звуки, що супроводжуються характерним мишачим високим писком;
  5. Насторожена поведінка кішки – якщо вихованець то і справа постійно щось винюхує і видивляється, подовгу застигає на одному місці – можливо, він веде полювання за мишами, про присутність яких ви і не підозрюєте.

Чого бояться миші?

Це питання не покидає людей багато століть – миші та щури завжди трималися ближче до людських сіл, стаючи причиною псування майна і розносячи смертельні хвороби. Однак тим часом еволюціонували і методи боротьби з гризунами – люди поступово навчилися ліквідувати непроханих гостей, а разом з ними і ті неприємності, які вони можуть принести.

Вище вже говорилося, що найактивнішими миші стають восени, коли спостерігається їх масова міграція ближче до сіл і міст у пошуках їжі і даху над головою. Щоб не допустити тривалого перебування мишей у вашому домі важливо ретельно дотримуватися правил гігієни. Там, де на столах не залишається їжі, на підлозі немає крихт, а вся їжа герметично упакована в пакети або захована в холодильнику, миші довго не затримуються. Крім цього, необхідно стежити за посудом, яка залишається після трапези – мити її потрібно відразу, не залишати на ніч або довше в мийці. Існують і природні фактори і умови, які стають несприятливими для проживання гризунів. Серед них:

  1. Відсутність води. Вода для гризунів – обов’язкова умова для проживання. Якщо по одній з причин доступу до води немає, гризуни гинуть протягом 4-5 днів;
  2. Відсутність їжі-чисельність колонії скорочується триваліше, ніж від зневоднення-гризуни при відсутності їжі гинуть протягом місяця;
  3. Холод. На самих тварин цей фактор впливає мало. А ось на цикл розмноження – безпосередньо. У житлі людини гризуни здатні розмножитися 10 разів на рік, тоді як в природних умовах проживання – всього 2-3 рази;
  4. Кіт – здатний ліквідувати до 1-3 мишей за одну ніч. Відомо, що миші бояться навіть котячого запаху (сечі), тому таких будинків намагаються уникати.

Яких звуків бояться миші?

Відповідь однозначна – високочастотних. Все, що вище нормального діапазону мишачого слуху-30-110 кГЦ-діє на гризунів дратівливо. На цьому науковому факт заснована робота ультразвукових відлякувачів, хвилі яких здатні назавжди позбавити ваше житло від гризунів – воно стає просто непридатне для їх подальшого проживання.

Які запахи відлякують мишей?

Запахи – один з народних методів боротьби з мишами, який є ще й самим натуральним – рослини можна використовувати як в свіжому, так і у висушеному вигляді. Досить декількох гілочок м’яти або лаврового листа – і гризуни покинуть житло. Хорошою профілактикою є насадження і кущиків м’яти, які стають живоплотом для гризунів.

Також їм такі неприємні запахи, які виходять від оцтової есенції і нашатирного спирту – їх наносять на ватяні кульки і розташовують в передбачуваних місцях проживання шкідників.

Як позбутися від мишей в квартирі назавжди?

Зробити це швидко – не завжди виходить. Миші і щури – хитрі і спритні гризуни, тому, щоб впоратися з ними, потрібно запастися терпінням. До того ж, чисельність однієї колонії іноді досягає 120-150-ти особин – впоратися з такою кількістю гризунів швидко – досить складне завдання.

Можна вдатися до народних методів, про які ми розповімо в подальшому, а можна скористатися сучасними способами – як кажуть, на свій смак.

Професійна дератизація

Сьогодні тотальне винищення гризунів у приміщеннях можна зробити за допомогою спеціальних служб, які застосовують професійні засоби, максимально ефективні для боротьби з гризунами і мінімально токсичні для людини.

Допомога професіоналів – за нею звертаються, коли інші способи не виявилися ефективними, або займатися питаннями ліквідації мишей просто немає часу. Метод платний – по різних регіонах ціна може досягати від 500 грн за невелике приміщення. Але найчастіше він виправдовує себе-дератизацію проводять спеціально навчені люди, які точно знають, куди і як розпорошувати склад. Дератизація може профілактичною, а може бути необхідним заходом. Після такої обробки гризуни гарантовано залишають приміщення терміном до 1-го року-лише в 2% випадків потрібна повторна обробка.

Мінусами такої обробки є висока токсичність для інших тварин, обов’язковість застосування засобів індивідуального захисту, а також безконтрольна смерть тварин, трупи яких можуть стати причиною різких запахів в оброблених приміщеннях.

Послуги дератизації пропонує компанія Dez Master. Компанія виконує роботи будь-якої складності у приміщеннях, незалежно від типу та розміру.

Ультразвукові відлякувачі

Це те, що не чутно людським вухам, гризунам може принести сильне занепокоєння-аж до того, що вони залишають місце, де є такого роду подразник. Сховатися від нього ніде – невидимі хвилі заповнюють весь простір, будучи «головним болем» для мишей, порушують їх життєвий цикл та розмноження. Для тварин це стає вагомою причиною покинути приміщення, в яке вони більше не повернуться – миші володіють довгостроковою пам’яттю і жити там, де їм постійно заважав ультразвук, навряд чи захочуть в майбутньому.

Моделі приладів передбачені і для великих приміщень і кімнат поменше – зазвичай виробник заявляє ефективність для максимальної площі – реально вона може відрізнятися на 20%. Для повної ліквідації гризунів необхідно, щоб пристрій працював безперервно близько 7-ми днів.

Ними можна користуватися і для вигнання гризунів з квартири, і для профілактики їх небажаної появи. Виділяють:

• Ультразвуковий;

• Електромагнітний;

• Комбінований.

Народні засоби

Серед народних методів боротьби виділяють гіпс, який змішують з борошном у рівних частках і поміщають в різні ємності, які потім розміщують у місцях скупчення гризунів або біля їх норок. Біля цих ємностей необхідно залишити мишам воду, так як з’їдена суміш з борошна і алебастру неминуче викличе спрагу у тварин. Вода змусить гіпс застигнути, ставши причиною загибелі шкідника. Метод має велику перевагу перед хімічними сумішами – він не викличе отруєння, потрапивши випадковим чином на продукти харчування, і не отруять вихованців, які можуть з’їсти суміш або отруєну миша.

Також ефективним засобом від мишей є зола – точніше, що міститься в ній луг, яка здатна викликати запальні процеси на лапах, а потім – в ротовій порожнині гризуна. Пошкоджуючим ефектом володіє також бите скло – головне-щоб осколки були дрібними.

Пастки і мишоловки

Мишоловки – метод, який давно отримав народне покликання. Однак якщо гризунів у приміщенні занадто багато, однієї такої пастки може бути недостатньо, тому краще встановити кілька мишоловок в різних кімнатах. Для кращої ефективності застосовують шматочки їжі, яка виділяє запахи, що притягнуть гризунів – ковбаса, хліб, сало. На сьогоднішній день розроблені електричні мишоловки – високовольтний розряд яких миттєво вбиває тварину.

Хімічні склади – спеціальні речовини, які розміщують уздовж стін і в місцях великого скупчення мишей. Розмішана з цукром або зернами, вона стає привабливим місцем, де тварини знаходять собі прожиток, а згодом – смерть. Краще, якщо отрута буде періодично змінюватися – це необхідно, щоб гризуни з плином часу не виробили імунітет до одних і тих же речовин. В іншому випадку вона втратить свою ефективність, і комахи продовжать жити і процвітати» у вашому домі.

Клей – суть його роботи полягає в знерухомленні тварини, яка потрапляє на картонку або фанеру з нанесеним на неї складом. Приклеєна тварина не може піти, а іноді в цю пастку потрапляють відразу кілька гризунів. Невеликим недоліком такої боротьби можна назвати писк і «метушню», що тварина може видавати в спробі відклеїтися і втекти.

Підсумок

Методи боротьби з гризунами багато в чому залежать від приміщення і чисельності колонії. Якщо один з методів виявився неефективним, їх можна успішно комбінувати – в такому разі необхідно враховувати присутність домашніх вихованців – якщо отруєну миша з’їсть кіт або собака, вихованець отримує отруєння, в результаті якого може загинути.