О котрій краще випивати першу і останню чашку кави в день, щоб залишатися енергійним, але легко засипати ввечері?

Дві-три чашки кави в день — необхідний мінімум для всіх, хто піклується про своє здоров’я (виняток становлять майбутні мами, а також люди з діагностованим діабетом другого типу). Натуральна кава підтримує наш метаболізм, підвищує настрій, допомагає чинити опір депресії, знижує ризик деяких форм раку і навіть зміцнює здоров’я серцево-судинної системи. А ще кава пригнічує бажання спати, так як кофеїн буквально підміняє нейромедіатор аденозин, який виробляється протягом часу, коли ми не спимо.

Але, на відміну від аденозину, кофеїн не дозволяє з’явитися відчуття втоми — і ми можемо спати і залишатися активними більш тривалий час. Це добре лише до певної межі: якщо організм і мозок довго обходяться без відпочинку, накопичується стресовий гормон кортизол, який може сильно нашкодити нашому здоров’ю. Отже, в який час варто пити ранкову та вечірню каву, щоб вдень зберігати бадьорість, а ввечері легко засинати?

Ранкова чашка

Вранці кортизол нам просто необхідний: саме цей гормон (який в стресі допомагає нам реалізувати стратегію «бей» або «біжи») дає нам необхідну енергію і допомагає почати день активно і продуктивно. Якщо ж з якихось причин кортизол не виробляється в належній мірі і ми відчуваємо себе млявими, йому можна допомогти, в тому числі і прийнявши ранкову дозу кофеїну: він «підштовхне» наднирники до вироблення адреналіну і кортизолу. Кофеїну потрібно приблизно 25-40 хвилин на те, щоб почати діяти, так що, якщо ваш робочий день починається о 9 годині, першу чашку кави варто випивати не пізніше пів дев’ятої ранку.

Денна доза

Зазвичай спад нашої денної активності припадає на післяобідній час: енергія організму витрачається на перетравлення обіду, нам хочеться подрімати або хоча б почитати новини, але аж ніяк не працювати. Щоб підбадьоритися, можна випити чашку зеленого чаю, в якому також багато кофеїну, або кави: але не раніше, ніж через півгодини після їжі. В іншому випадку ви можете порушити процес травлення і перешкодити нормальному засвоєнню білка.

Вечірня чашечка

Строго кажучи, лікарі взагалі не радять пити каву після 15 години на те, щоб концентрація кофеїну знизилася всього вдвічі, потрібно від 6 до 8 годин. І якщо ви лягаєте спати о 22 годині, вам не варто “заряджатися” кавою після 16 години. Але якщо ви не мислите вечір без чашечки кави, то хоча б зробіть напій більш слабким, а також обов’язково запивайте її склянкою чистої води: таким чином концентрація кофеїну трохи знизиться, а організм не буде страждати від зневоднення, що також може вплинути на хороший сон. І обов’язково перед сном випийте склянку підігрітого молока: воно допомагає швидше вивести кофеїн і зменшити його концентрацію в організмі.