На перших стадіях розвитку шизофренії риб’ячий жир цілком здатний запобігти подальший розвиток хвороби.

Буквально днями ми говорили про те, як пов’язані запалення і рак, і ось тепер нам знову доводиться згадати про запалення – на цей раз у зв’язку з шизофренією. Власне, про те, що неполадки в імунітеті можуть бути пов’язані з психоневрологічними захворюваннями, медики та біологи дізналися досить давно, причому тут йдеться про різні захворювання, від синдрому Альцгеймера до шизофренії (про це ми писали рік тому).

Щодо хвороби Альцгеймера відомо, що, по-перше, запальні сигнали з крові провокують накопичення шкідливих білкових відкладень у тканинах мозку, а, по-друге, самі білкові відкладення підсилюють запальні процеси, тобто виходить замкнене коло. Що до шизофренії, то тут вдалося виявити ген, який одночасно бере участь у запальних аутоімунних процесах і статистично пов’язаний з шизофренією. Крім того, у хворих часто відзначається підвищений рівень запальних молекул; і зареєстровано досить багато випадків, коли симптоми шизофренії вдалося послабити антибіотиком.

Запальна реакція виникає не тільки через патогенні бактерії або віруси – імунітет може озброїтися на нешкідливі речовини, як у випадку алергії, на симбіотичну мікрофлору, нарешті, просто на власні клітини нашого тіла, причому запалення не обов’язково буде гострим, воно може непомітно тліти, тим не менш, завдаючи великої шкоди здоров’ю. Так і у випадку з відображенням інфекційної атаки буває так, що імунна система не може належним чином відрегулювати запальний відповідь, він виявляється занадто сильним, або занадто слабким, так що й бактерії і імунна система переходять до своєрідної «позиційної війни», від якої страждає «мирне населення», тобто здорові клітини. Серед них можуть опинитися і нейрони, і таким чином ми отримуємо розлад нервової системи, який може перетворюватися у різні захворювання. Вихід напрошується сам собою – протизапальні препарати. Але які, адже їх так багато?

Читайте також:  Лікар назвала 3 доступні продукти, які допомагають уникнути тромбів

Співробітники Мельбурнського університету разом з колегами з Віденського медичного університету поставили кілька клінічних експериментів з омега-3 поліненасиченими жирними кислотами (ПНЖК). Вони містяться в яйцях, горіхах, в льняному маслі, в рослинах чіа, але особливо багато їх у риб’ячому жирі. В більш ранніх роботах було показано, що омега-3 пригнічують запальні процеси, з іншого боку, у хворих на шизофренію їх рівень сильно падає.

У новому дослідженні брали участь кілька десятків молодих людей у віці від 13 до 25 років з ранніми симптомами хвороби: наприклад, у деяких вже були слухові галюцинації («голоси в голові»), але тривали вони лише кілька днів, іншим здавалося, що хтось або щось намагається нашкодити їм, але ці думки поки що вдавалося швидко припиняти. Часто такі симптоми менш, ніж за рік, перетворюються в повноцінну шизофренію.

Читайте також:  Непомітний знак на руках, який означає, що в організмі багато солі

Половині молодих людей протягом 12 тижнів давали капсули риб’ячого жиру, збагаченого омега-3 жирними кислотами, інша ж половина отримувала плацебо, в якому від риб’ячого жиру був тільки смак. Після курсу таблеток за учасниками експерименту спостерігали близько 7 років. Результати виявилися такі: шизофренією захворіли лише 10% з тих, які брали риб’ячий жир, і 40% з тих, які приймали плацебо.

На користь нових даних говорять кілька років спостережень – значить, психозахисний ефект від риб’ячого жиру тримається довго. Проте в експерименті брало участь все ж не надто багато людей, так що тепер дослідження потрібно повторити з більш масштабною статистикою.

Читайте також:  Як знизити рівень холестерину, не виключаючи улюблені продукти з раціону

Омега-3 мають велику перевагу перед звичайними антипсихотичними препаратами в тому, що у омега-3 немає побічних ефектів – від них не підвищується холестерин, не з’являється зайва вага, не зростає загроза діабету. Поліненасичені жирні кислоти у всіх на слуху, деякий час думали, що вони лікують взагалі від усього, але потім стали з’являтися, що називається, нюанси. Наприклад, їх користь для серця і судин досі залишається під сумнівом.

У той же час існує думка, що сумніви щодо ПНЖК виникають через те, що в експериментах використовують очищені поліненасичені жирні кислоти. Дійсно, є дані, що користь від омега-3 буде в тому випадку, якщо вживати їх не чистому вигляді, а разом, і якщо до того ж різні види ПНЖК в препараті будуть у визначених співвідношеннях, і що краще всього є сам риб’ячий жир або рибу. Що ж, в описаному дослідженні про шизофренію використовували як раз сам риб’ячий жир.