Вітамін С , або аскорбінова кислота , – це один з найбільш відомих і широко вживаних мікронутрієнтів .

Вітамін С

Аскорбінова кислота є одним з основних речовин , які мають бути в щоденному раціоні. В організмі людини вітамін С бере участь у різних процесах , він необхідний для нормальної роботи багатьох систем і органів, зокрема кісткової і сполучної тканини.

Вітамін С бере участь в таких життєво важливих процесах , як утворення колагену , катехоламінів , серотоніну , глюкокортикостероїдів . Аскорбінова кислота є потужним антиоксидантом , нормалізує окислювально-відновні процеси , а також володіє антиагрегантними властивостями . Крім того , вітамін С надає метаболічну дію , бере участь у регуляції вуглеводного обміну , регенерації тканин , згортання крові , зменшує судинну проникність , підвищує опірність організму до інфекційних збудників . Аскорбінова кислота сприяє відновленню тривалентного заліза в двовалентне , чим забезпечує його всмоктування в травному тракті , позитивно впливаючи на гемопоез (кровотворення) . Також цей вітамін позитивно впливає на імуногенез – він стимулює утворення інтерферону.

Прояви авітамінозу С

Аскорбінова кислота є водорозчинним вітаміном , який не виробляється в організмі людини , а надходять лише із зовнішнього середовища з їжею. Недолік або повна відсутність вітаміну С призводить до значних пошкоджень сполучної тканини. Як правило , дефіцит аскорбінової кислоти проявляється підвищенням проникності стінок кровоносних судин і сповільненням відновлення тканин при їх пошкодженні .

Читайте також:  Витамины и минералы во время беременности

При недостатньому надходженні в організм аскорбінової кислоти , розвивається гіповітаміноз С. Клінічні прояви цього дефіцитного стану виражені не яскраво і з’являються зазвичай через чотири-шість місяців. При гіповітамінозі С спостерігається погіршення загального стану , зниження працездатності , швидка стомлюваність , кровоточивість і розпушення ясен , невеликі крововиливи на нижніх кінцівках в області волосяних мішечків . При повному припиненні отримання вітаміну С в період від чотирьох до дванадцяти тижнів розвивається цинга .

Цинга , відома також як скорбут , – це захворювання, що характеризується в першу чергу ламкістю судин , кровоточивістю ясен , виникненням на тілі характерних геморагічних висипань. Симптоми С-вітамінного дефіциту безпосередньо пов’язані з участю аскорбінової кислоти в перерахованих вище процесах . Найбільш ранній симптом недостатності вітаміну С – прояви геморагічного діатезу (кровоточивість , розпушення ясен , крововиливи на шкірі , під окістя , в м’язи , навколосуглобових тканин) . Ці ознаки зумовлені недостатністю утворення колагену , який є важливою складовою судинної стінки. В подальшому може розвиватися гінгівіт , розхитуватися або випадати зуби. Шкіра людей , які страждають дефіцитом вітаміну С , стає шорсткою , сухою. На тулубі і ногах виникають петехії (точкові крововиливи).

Читайте також:  Витамины и минералы во время беременности

При цинзі спостерігається ослаблення кріплення окістя до кісток , фіксації зубів в лунках , що призводить до їхнього випадання . Крім того , при цинзі виникає зниження імунітету , розвивається гіпохромна анемія.

В сучасний час важкі форми цинги спостерігаються досить рідко. В основному недостатність аскорбінової кислоти зустрічається у вигляді гіповітамінозу С.

Особливою формою авітамінозу С є хвороба Меллера – Барлоу . Це захворювання спостерігається у дітей раннього віку. Хвороба Меллера – Барлоу є наслідком гіповітамінозу С у матері , в молоці якої значно знижений вміст аскорбінової кислоти або вона відсутня повністю . Хвороба проявляється занепокоєнням дитини , множинними крововиливами в шкіру і під окістя , а також порушеннями розвитку кісткової і хрящової тканини.

Читайте також:  Витамины и минералы во время беременности

Основним складовим лікування авітамінозу С є призначення дієти, багатої аскорбіновою кислотою , а також застосування вітаміну С в таблетованій формі і у формі ін’єкцій.

Профілактика авітамінозу С

Фізіологічна добова потреба вітаміну С для дорослих становить приблизно 90 мг , для вагітних – 100 мг , годуючих матерів – 120 мг . Добова норма для дітей становить 30-90 мг залежно від віку. При цьому добова норма при різних обставинах може змінюватися.

Аскорбінову кислоту люди отримують з продуктами харчування. Джерелами вітаміну С в природі є багато фруктів і овочів. Найбільш багаті аскорбіновою кислотою ацерола (Барбадоська вишня) , болгарський червоний перець , плоди шипшини , чорна смородина , обліпиха , перець зелений солодкий , брюсельська капуста , петрушка , черемша , кріп , ківі , суниця садова , цитрусові , недостиглі плоди волоського горіха , яблука.

Таким чином , раціональне різноманітне харчування запобігає виникненню авітамінозу С , допомагає зберегти і зміцнити здоров’я.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ВІТАМІНИ ДЛЯ ЖІНОК

ВІТАМІНИ ВІД ВТОМИ