Через рік після того, як Джеймс Кедбері, правнук великого британського шоколатьє Джона Кедбері, запустив свій розкішний какао стартап в 2016 році, він представив новий шоколадний батончик з авокадо. Новітній кондитерський виріб Кедбері молодшого відповідає всім здоровим трендам – воно складається з органічного чорного шоколаду і кремового суперфуда авокадо, тому підходить навіть для веганів.

Однак не варто поспішати з висновками: це шоколадне диво, все-таки, цукерка. У 100-гаммовой порції батончика міститься майже 600 калорій і 43 грама жиру, а це більше ніж у багатьох інших звичайних солодощах Cadbury.

Так яким чином виробникам вдається продавати такі шоколадки під виглядом корисного продукту? Це можливо завдяки десятирічній роботі шоколадної промисловості.

За останні 30 років такі продуктові компанії, як Nestle, Mars, Barry Callebaut і Hershey’s, найбільші світові виробники шоколаду, витратили мільйони доларів на наукові дослідження і гранти на дослідження, які підтримують вивчення какао.

Галузеве фінансування науки про харчування не є чимось незвичайним – виробники виноградних соків і волоських горіхів спонсорують дослідження, які показують, що ці продукти покращують показники водіння або зменшують ризик діабету. Але іноді це переходить всі межі, і галузь починає керувати дослідженнями і конкретними вченими, що в кінцевому підсумку приносить користь їх промисловості, але не громадському здоров’ю.

Vox розглянули 100 досліджень, профінансованих компанією Mars, і виявив, що більшість висновків (від користі какао для серця до його здатності боротися з хворобами) сильно перебільшені.

Mars та інші шоколадні компанії прийняли свідоме рішення інвестувати в науку, щоб перетворити свій продукт з частування в здорову їжу. Зараз люди насолоджуються шоколадним батончиком в повній впевненості, що він приносить їм користь.

На тлі небувалої епідемії ожиріння, нова ніша науки про харчування лише підливає масло у вогонь, сприяючи створенню позитивного іміджу шоколаду і підвищуючи споживчий попит. Роздрібні продажі шоколаду в США виросли з 14,2 млрд. дол. США у 2007 році до 18,9 млрд. дол. США в 2017 році. Хоча дослідницька група Euromonitor International виявила, що продаж цукерок, навпаки, знизився в цей період.

Інвестиції шоколадних компаній в науку про охорону здоров’я стали відмінним маркетинговим ходом, який допоміг поставити темний шоколад в один ряд з іншими суперфудами, такими як червоне вино, чорниця і авокадо.

Але, незважаючи на всі зусилля галузі, какао, насправді, ніколи не мало довгострокових переваг для здоров’я. А якщо врахувати, що воно потрапляє в наш організм з великою дозою жиру і цукру, будь-які потенційні переваги для здоров’я швидко випаровуються.

Як Mars допоміг перетворити шоколад в корисний для серця продукт

Марс

У 1982 році Mars Inc., компанія, яка подарувала нам M & m’s, Snickers і Twix, побудувала в Бразилії Mars Center for Cocoa Health Science, щоб вивчити какао та його вплив на здоров’я людини. З тих пір, в основному завдяки науковому керівництву компанії Mars Symbioscience, створеного в 2005 році, в різних спеціалізованих журналах з’явилося понад 140 рецензованих наукових робіт на цю тему.

Увагу Mars залучили флаваноли, мікроелементи, що зустрічаються в багатьох фруктах і овочах, включаючи какао. Ці «фіто», або отримані з рослин, хімічні речовини володіють антиоксидантними властивостями і зміцнюють здоров’я судин. В одній з ранніх статей Mars, опублікованих в «Lancet», стверджувалося, що шоколад є кращим джерелом флафанолів.

На додаток до наукового центру, створеного Mars, компанія також отримала кафедру в галузі наук про харчування в Каліфорнійському університеті в Дейвісі і спонсорувала наукові конференції, присвячені таким темам, як «Потенційне використання флаванолів какао в профілактиці серцевої і ниркової недостатності».

Серед результатів досліджень в області медицини, що фінансуються Mars, можна зустріти наступні:

  • Регулярне вживання флаванолів какао покращує настрій і пізнавальні здібності
  • Темний шоколад покращує кровообіг
  • Какао корисне для лікування імунних розладів
  • Як какао-порошок, так і темний шоколад можуть надавати «сприятливий ефект на серцево-судинні захворювання

Таким чином, близько 98% досліджень какао, профінансованих Mars, мають позитивні результати, і лише 2% – нейтральні або негативні. Така переважна кількість позитивних результатів свідчить про упередженість вчених, які проводили їх.

Марс, звичайно, не самотній у спробах шоколадної промисловості керувати програмою наукових досліджень. Швейцарський виробник какао Barry Callebaut, поряд з Hershey і Nestlé, також фінансували багато досліджень, що доводять користь какао.

Як ЗМІ сприяють популярності шоколаду

шкода шоколаду

Результати досліджень какао і шоколаду виливаються у журнальні заголовки на кшталт «Хороші новини для любителів шоколаду: чим більше ви їсте, тим нижче ризик серцевих захворювань» або «Вчені підтвердили користь шоколаду».

Так, наприклад, вчений Колумбійського університету Адам Брікман провів дослідження, що фінансується Mars, щоб дізнатися, як какао-флаваноли можуть вплинути на зубчасту звивину, область мозку, ушкодження якої пов’язані з погіршенням пам’яті. В його роботі був зроблений висновок про те, що флаваноли можуть поліпшити функцію зубчастої звивини.

Але команда університету зв’язків з громадськістю та засоби масової інформації перебільшили результати і перетворили невелике дослідження добавки флаванолу у велике дослідження шоколаду. Інформація була підхоплена засобами масової інформації, в тому числі New York Times, які представили шоколад як засіб, що поліпшує пам’ять.

Чи так корисний шоколад для вашого здоров’я? Відповідь проста: ні

користь шоколаду

В огляді досліджень про користь какао, найбільш переконливим (і найбільш вивченим) ефектом какао є його вплив на кров’яний тиск.

Є багатообіцяючі докази, які свідчать про те, що флаваноли какао можуть збільшити синтез оксиду азоту в кровоносних судинах, що підвищує кровотік (або судинорозширювання) і знижує артеріальний тиск. Зниження артеріального тиску пов’язано з більш низьким ризиком серцево-судинних захворювань, таких як серцевий напад або інсульт. Згідно Кокрановскому систематичного огляду досліджень какао і артеріального тиску, багатий флаванолом шоколад та продукти з какао «викликають невелике (2 мм рт.ст.) зниження кров’яного тиску у здорових дорослих в короткостроковій перспективі». Таким чином, какао може вплинути на кров’яний тиск в короткостроковій перспективі, але немає доказів того, що воно знижує ризик серцевих захворювань або серцевих нападів.

Більш того, в той час як свіжі какао-боби багаті флаванолами, поживна речовина може руйнуватися під час приготування шоколаду, тому більшість солодощів позбавлені цих корисних властивостей.

Шоколад – просто ще одне джерело цукру

У 2015 році споживання американцями доданих цукрів становила 358 калорій в день, або близько 94 грамів, порівняно з 235 калоріями на день в 1977-1978 роках. Є безліч досліджень, які підтверджують негативні наслідки дієти з великою кількістю цукру, серед яких:

  • Підвищений ризик ожиріння
  • Діабет типу 2
  • Руйнування зубів
  • Хвороби серця та ін

Пироги, торти, печиво і цукерки, в тому числі і шоколадні, все ще є одними з основних джерел доданого цукру в раціоні більшості людей. Дані Euromonitor показують, що в 2017 році американці з’їдять майже 1,4 мільйона метричних тонн шоколаду. Це близько 30 шоколадних Титаніків, або 4 кілограми шоколаду на людину.

Інвестиції шоколадних компаній в науку, схоже, окупилися. Люди стають більш обізнаними в харчуванні, тому віддають перевагу так званому «корисному шоколаду», який зараз випускають виробники.

Галузеве фінансування впливає на наше сприйняття шоколаду

все про шоколад

Коли ви дивитеся на дослідження, що фінансуються промисловістю, стає ясно одне: вони схильні зосереджуватися на користі какао, наприклад, його вплив на серцево-судинну систему або на когнітивну функцію, але забувають про механізм потрапляння какао в наш організм – шоколад, який впливає на епідемію ожиріння. Більшість цукерок Mars і Hershey містять невелику кількість какао, яка нібито сприяє здоров’ю серця, поряд з великою кількістю жиру, цукру і калорій.

Крім того, всі ці «шоколадні» дослідження відволікають нас від дійсно важливих напрямків досліджень в області харчування, пов’язаних з ожирінням і недоїданням. Шоколад, звичайно ж, не допоможе вирішити ці проблеми.

На жаль, ідея про те, що темний шоколад корисний, давно проникла в нашу підсвідомість. Навіть такі строгі дієти, як палео, заохочують вживання темного шоколаду через його «численні переваги для здоров’я».

Деякі дослідники стверджують, що нам дійсно потрібні високоякісні дослідження з харчування, навіть якщо вони фінансуються промисловими компаніями.

Великі, більш якісні дослідження можуть виявити, що какао насправді є еліксиром здоров’я, тому є сенс продовжувати. За словами Джоанн Менсон, дослідника Harvard nutrition, какао проявило себе, як багатообіцяючий продукт у дрібномасштабних рандомізованих контрольованих випробуваннях, тому тепер варто перейти до більш переконливих і великомасштабних досліджень.

Можливо, дослідження COSMOS (велике рандомізоване контрольоване дослідження під керівництвом вчених з Університету Брігама, Жіночого госпіталю, філії Гарвардської медичної школи і Fred Hutchinson Cancer Research Center в Сіетлі) поставить крапку в дебатах про справжній вплив какао на організм.

До тих пір важливо пам’ятати, що переконливі докази того, що конкретні продукти мають чудодійний вплив на організм, зустрічаються вкрай рідко. А збалансований здоровий раціон має набагато більше значення, ніж споживання якого-небудь окремо взятого продукту. І пам’ятайте, що дієта з великою кількістю шоколаду – це, в будь-якому випадку, дієта, яка містить багато цукру, калорій і жиру.

Джерело: Likar.info