Зазвичай дихальна система справляється з забрудненим повітрям сама, але іноді їй потрібна допомога.

Що таке смог

«Смог» , це слово не несе нічого доброго. Смогом називають повітря, наповнене пилом, димом, кіптявою, вихлопними газами. Свій внесок в забруднення атмосфери вносять лісові пожежі.

Один з небезпечних компонентів смогу — монооксид вуглецю. Це вуглекислий газ, і він отруйний. Монооксид вуглецю (СО) перешкоджає переносу кисню кров’ю і у високій концентрації може призвести до смерті. Пил, токсини, солі важких металів теж не роблять організм здоровіше.

Смог викликає загострення хронічних захворювань дихальної системи. Навіть звичайний з вигляду пил у великому місті — явище небезпечне. В його складі без лабораторного аналізу не розберешся. Тому в шарі, що покриває ваше підвіконня при відкритому вікні, можуть перебувати всі ті ж токсини, солі важких металів, потужні алергени.

За даними ВООЗ, повітря у 80% міст світу не відповідає нормативам.

Зазвичай дихальна система досить ефективно справляється з очищенням повітря. Але в деякі періоди краще передбачити додатковий захист для легенів. Приводами для цього можуть стати:

  • лісові і торф’яні пожежі;
  • відсутність вітру, через що чадний газ, зважені речовини і вуглеводні скупчуються в одному місці;
  • тривала відсутність опадів.
Читайте також:  Названо продукт, який знизить ризик серцево-судинних захворювань

Про смог зазвичай попереджає МНС, слідкуйте за СМС-розсилкою або новинами.

Як захистити дихальну систему від смогу та пилу
1. Скоротіть прогулянки

У період задимлення краще не виходити на вулицю без гострої необхідності. Особливо це стосується світанкових годин. Вранці концентрація смогу в нижніх шарах атмосфери вище, ніж в інший час.

2. Пийте воду, а не алкоголь

Вода допоможе поновити сольовий баланс організму і зупинити зневоднення. Підійдуть також зелений чай або морси. Алкоголь і газовані води, навпаки, будуть виводити рідину.

3. Харчуйтеся правильно

Від важкої жирної їжі краще відмовитися, її перетравлення віднімає в організму багато сил, які він міг би використовувати для переробки шкідливих речовин. Вибирайте продукти, які легко засвоюються, їжте овочі та фрукти. Їжа, багата клітковиною і антиоксидантами, допоможе вивести токсини з організму.

Читайте також:  Названо несподіваний фактор ризику розвитку деменції
4. Не паліть

Легені переживають не найкращі часи. Смоли з сигарети дадуть подвійне навантаження на природні фільтри організму. Тим більше не варто курити в приміщенні, причому цієї поради потрібно дотримуватися не тільки в період задимленості.

5. Не дратуйте дихальну систему

Використання спреїв і аерозолів, лаків і фарб, що сильно пахнуть, перетрушування запорошеного текстилю з антресолей краще відкласти, поки повітря не стане трохи чистіше.

6. Прибирайтесь частіше

Якщо ви живете не в спеціальному притулку, то квартира негерметична. Пил і продукти горіння проникають в кімнати і осідають на поверхнях. Робіть вологе прибирання як мінімум один раз в день.

На відкриті вікна можна повісити вологу тканину. При цьому врахуйте, що москітні сітки від смогу не захищають.

7. Промивайте ніс

Продукти горіння осідають в носоглотці, тому корисно промивати ніс і горло розчином або морською водою. Спеціальні спреї продаються в аптеках.

Читайте також:  Лікар попереджає про ознаку на шиї, яка говорить про можливу гіпертонію
8. Використовуйте маску

У періоди максимального задимлення найкраще використовувати респіратор, призначений для захисту від пилу, диму, смогу, чадного газу.

Органи дихання можна захистити і вологою марлевою пов’язкою. Це не дуже ефективно, але все ж краще, ніж нічого.

При запамороченні, слабкості, приступах кашлю потрібно негайно звернутися до лікаря.

9. Відмовтеся від фізнавантажень

Вправи змушують дихати частіше і глибше, тому в легені проникає більше шкідливих речовин. Фізнавантаження, особливо на повітрі, під час задимлення повинні опинитися під забороною, причому купання у водоймах це теж стосується.

10. Вимкніть кондиціонер

Не будь-яка система охолодження підійде на період смогу. Якщо кондиціонер забирає повітря з вулиці, в ньому повинен бути встановлений спеціальний фільтр. Якщо його немає, прилад краще не використовувати.

11. Зволожуйте повітря у приміщенні

Використовуйте зволожувач повітря або хоча б пульверизатор. Завдяки цьому пил буде швидше осідати на поверхнях, звідки його буде легко видалити мокрою ганчіркою.