Серце — один з найважливіших органів людини, тому догляд за ним потрібен з самих малих років життя. Він являє собою насос, який качає кров в судинну систему. Саме від серця залежить робота всіх органів і систем в організмі. Однак на нього увагу звертають лише в крайніх випадках, коли з серцем щось не так. Часто буває так, що допомогти і повернути здоров’я серця лікарі вже не в силах. Тому підтримувати здоров’я серцевого м’яза необхідно певними заходами самому і починати потрібно якомога раніше.

Що впливає на роботу серця?

Існує цілий ряд факторів, які впливають на роботу серця. Наприклад, до них відносять спадковий фактор. Якщо в роду є люди, які потерпали від проблем з серцем, то ймовірність того, що у вас вони теж будуть, вкрай високі.

Є ще й фактор статі людини. Як правило, чоловіки страждають від серцевих захворювань набагато частіше, ніж представниці протилежної статі.

Вік також впливає на серце. Ризик зіткнутися з хворобами, які стосуються даного органу, набагато вище в більш старшому віці. Чим старша людина, тим вище ризики.

Крім того, є ряд інших факторів:

  • Порушення ліпідного (жирового) обміну, збільшений рівень нізкоплотного холестерину;
  • Порушення метаболізму вуглеводів і (або) цукровий діабет;
  • Стреси, емоційні перевантаження;
  • Артеріальна гіпертензія;
  • Шкідливі звички (алкоголь, куріння);
  • Неправильне харчування;
  • Ожиріння;
  • Відсутність фізичної активності.

Пам’ятайте, що одним з найпоширеніших серед цих факторів є нездорове харчування. Зловживання гострої, смаженої, жирної, дуже солоної їжі практично неминуче призводить до порушення роботи серця. Також негативно впливають солодощі, надмірне вживання білкової їжі, кофеїновмісні напої, включаючи чай, алкоголь.

Боротися можна лише з цими факторами, спадковість, стать і вік ми змінити, на жаль, не в силах. Якщо у вас з’явилися задишка, болі в серці, неприємні відчуття, прискорений пульс при спокійному стані або ж задуха, негайно зверніться до лікаря. Подібні симптоми можуть проявлятися як разом, так і поодинці.

Заходи, які допоможуть зберегти здоров’я серця

По-перше, вживайте тільки здорову їжу. Неправильно є багато солоного, смаженого, перченого. Широко відомий той факт, що від того, чим ви харчуєтеся, залежить ваше здоров’я. В тому числі це стосується і роботи серця. Фрукти, овочі, цільнозернові продукти, здорові жири повинні стати вашими постійними супутниками. Замість транс-жирів споживайте здорові, яких повним-повнісінько в рибі, особливо червоній, оливковій олії, горіхах, авокадо.

По-друге, необхідно підтримувати здорову вагу. Часто надмірна вага призводить до збільшеним ризикам серцево-судинних захворювань. Тому при зайвих кілограмах слід відвідати лікаря, щоб оцінити ймовірність, а також призначити грамотне лікування у разі необхідності.

По-третє, активний спосіб життя допоможе зменшити ймовірність серцево-судинних хвороб. Потрібно якомога більше рухатися, ходити пішки, відмовившись від поїздок на громадському транспорті, займатися спортом або будь-якими фізичними вправами. Завдяки цьому рівень холестерину і артеріального тиску буде знижуватися до нормального рівня.

По-четверте, виключіть зі свого життя шкідливі звички, такі як куріння і вживання алкогольних напоїв. Нікотин є причиною розвитку багатьох захворювань, включаючи інсульт, хвороби серця і судин, онкології, емфіземи. А велика кількість спиртного може спричинити збільшення кров’яного тиску.

По-п’яте, не забувайте перевіряти рівень холестерину. Робіть це не рідше одного разу в п’ять років. По суті, це являє собою звичайний аналіз крові. З його допомогою можна дізнатися про те, що з вашим організмом відбувається.

Забудьте про те, що таке стреси. Постарайтеся не вганяти себе в такий стан, при якому ви будете відчувати себе пригніченим. Сміх є кращим зброєю для зниження ризику захворювань серцево-судинної системи. Розслабтеся, не загострюйте все своє життя на роботі, проблеми зі здоров’ям. Відпустіть ситуацію, щоб не доводити себе до стресу. Важливо щодня влаштовувати медитації, відпочинок і повне розслаблення на 15 хвилин, щоб заспокоїтися і привести свої думки в порядок.

І наостанок, обов’язково виконуйте всі рекомендації лікарів. Якщо вам прописали певні лікарські препарати, то їх обов’язково пийте. Особливо це стосується прийому таблеток від високого рівня холестерину в крові, високого кров’яного тиску і діабету. Не слід зневажливо ставитися до свого здоров’я, інакше можна отримати ще більші проблеми з серцем.