Кожна клітина в нашому тілі знає поточний час доби, де б вона не знаходилася. Якщо раптом ми з якихось причин вирішили не спати всю ніч і включили світло, наші біологічні годинники обов’язково на це відреагують. І навіть якщо ми заснули, залишивши освітлення. Стрес, який завдає нашому організму штучний світ, зацікавив вчених. Вони вирішили з’ясувати, яким же чином впливає на нас цілодобове освітлення.

У ході дослідження вчені Медичного центру Лейденського університету в Нідерландах протягом п’яти місяців випробовували мишей звичайним світлом, включаючи і вимикаючи його. Дуже скоро здоров’я тварин погіршився: знизилися функції скелетних м’язів, стан кісток, розвинулись запальні процеси. Але як тільки звичний для гризунів ритм життя був відновлений (а для цього знадобилося всього два тижні), вони успішно пішли на поправку. Це стало приводом замислитися: чи так безпечно для людей освітлення вітрин, ліхтарів тощо. Не кажучи вже про тих, любителів почитати серед ночі, які страждають безсонням.

Порушення або відсутність чіткого 24-годинного циклу «світло-темрява» призводять до того, що механізм в гіпоталамусі головного мозку людини (а це група з більш ніж 20 тис. нейронів) порушується.

Дослідження довело, що варто якийсь час включати і вимикати світло без чіткої системи, робота цієї частини мозку погіршується на 70%.

Наслідки невтішні: збиваються біоритми окремих частин тіла і органів. Простіше кажучи, організм перебуває в повному замішанні! Слідує цілий ряд фізичних, психічних і поведінкових змін, таких як розлад циклу сну і неспання, температури тіла, серцевого ритму і вироблення гормонів.

Зміна звичного режиму, пов’язана з штучним освітленням, негативно впливає на роботу імунної системи, втрату м’язової маси, а також призводить до раннього остеопорозу. Вчені підозрюють, що це ще далеко не всі вивчені побічні ефекти. Що ж, якщо ви звикли лягати спати, коли доведеться, або ж годинами сидите в телефоні при вимкненому світлі, у вас є два тижні, щоб нормалізувати свої біологічні годинники. Але для того, щоб повністю припинити згубний вплив світла, краще б більше не повертатися до колишнього способу життя.

Джерело: Likar.info