Причиною хронічного стресу і здуття можуть виявитися шкідливі викиди. Дослідження показало, як брудне повітря негативно впливає на гормони і метаболізм.

Вдихання брудного повітря призводить до спалаху рівня гормонів стресу, як показало дослідження вчених з Fudan University в китайському Шанхаї. Експерти стверджують, що результати цього дослідження допоможуть пояснити, чому довготривалий вплив шкідливого повітря пов’язаний з хворобами серця, інсультами, діабетом і скороченням тривалості життя. Автори дослідження зосередилися на вивченні впливу на здоров’я дисперсних частинок (PM) розміром менше 2,5 мм в діаметрі, які є побічними продуктами промислових виробництв. Ці частинки після вдихання нерідко застряють в легенях.

Читайте також:  Експерт попередив про небезпечні властивості кропу

Вчені залучили 55 здорових студентів коледжу в Шанхаї – місто з відносно середнім рівнем забруднень повітря порівняно з іншими китайськими мегаполісами. Деяким студентам в кімнатах гуртожитків були встановлені працюючі очищувачі повітря, а в інші кімнати – непрацюючі, але зовні і за рівнем шумів не відрізнити. Через 12 днів студентів з кімнат з працюючими очисниками переселили у кімнати з непрацюючими, і навпаки. До кінця кожного періоду спостережень учені вимірювали рівень цілого ряду невеликих молекул у крові студентів та сечі, за яким можна було судити про вплив забруднювачів. З’ясувалося, що без очищувачів повітря у студентів зростали показники гормонів кортизолу, кортизону, епінефрину та норепінефрину. Разом з ними збільшувався рівень цукру в крові, амінокислот, жирних кислот і ліпідів.

Читайте також:  Здоров'я легень: 5 ознак небезпечної дихальної недостатності

Крім того, більш високий вплив PM було пов’язано з збільшенням артеріального тиску, зниженням чутливості до інсуліну та зростанням маркерів молекулярного стресу. Все це з часом збільшує ризик хвороб серця і діабету. Очищувачі повітря зменшували кількість PM наполовину – з 53 мікрограмів на кубічний метр повітря до 24,3 мікрограма. Втім, це все одно значно вище встановленої Всесвітньої організації охорони здоров’я граничної безпечної для здоров’я людини позначки PM в 10 мікрограмів на кубічний метр.

Джерело: MedikForum