28 липня — Всесвітній день боротьби з гепатитом. Відкрив вірус гепатиту В американський лікар і вчений Барух Блумберг, а честь якого і відзначається цей день. Разом з лікарем-терапевт з лабораторії «Гемотест», Іваном Поповим, розповідаємо про найпопулярніші міфи, які пов’язані з вірусом.

Символ Всесвітнього дня боротьби з гепатитом — три мудрі мавпи: «нічого не бачу, нічого не чую, нікому нічого не скажу». Про гепатити не прийнято говорити в пристойному суспільстві, тому вони обросли безліччю міфів і чуток: від думки про те, що ця хвороба вражає тільки людей, що вживають ін’єкційні наркотики, до розповідей про дівчину, яка заразилася, нафарбувавши губи помадою з тестера в магазині. Давайте розбиратися, чому можна вірити.

Гепатит — це інфекційне захворювання.

Не тільки.

Гепатитом називається запальне захворювання печінки, при якому руйнуються клітини цього органу, що без лікування може привести до цирозу і раку. Запальний процес може початися без участі вірусу, наприклад в результаті зловживання алкоголем або застосування деяких сильнодіючих ліків. Правда, вірус гепатиту все ж більш часта причина захворювання. Найбільш поширені п’ять його форм (A, B, C, D і E), які передаються різними шляхами.

Заразитися гепатитом можна тільки при ін’єкціях наркотиків.

Міф.

Гепатит A передається через забруднену воду або харчові продукти. Найбільш небезпечні форми вірусу-B і C-поширюються парентерально, тобто потрапляють безпосередньо в кров через пошкодження шкіри або слизових. Це означає, що заразитися ними можна під час незахищеного сексуального контакту, при медичних втручаннях або будь-яких процедурах, пов’язаних з порушенням цілісності шкірних покривів (татуаж, пірсинг, ін’єкціях), якщо інструменти недостатньо якісно продезінфіковані.

Читайте також:  Як захистити здоров'я серця у спеку: поради кардіологів

Гепатит легко впізнати по “жовтяниці”.

Міф.

Вірусний гепатит може ніяк не проявлятися до найпізніших стадій або демонструвати симптоми, на які багато хто не звертають уваги: почуття втоми, розлад сну, втрата апетиту.

У зв’язку з чим позитивний тест на вірусний гепатит В, С виявляється випадковим чином при здачі аналізів перед госпіталізацією/оперативним втручанням. При більш пізніх стадіях захворювання розвиваються більш серйозні порушення, такі як печінкова недостатність, яка включає в себе жовтушність шкірних покривів, нудоту, блювоту, втрату свідомості, шкірний свербіж, зниження маси тіла та інше.

Гепатит не лікується.

Дивлячись який.

Хронічну форму гепатиту B остаточно вилікувати дійсно не можна. Можна тримати його під контролем за допомогою терапії, щоб відстрочити розвиток ускладнень. Від цього вірусу є щеплення — зазвичай її роблять новонародженим, а дорослих вакцинують, якщо вони потрапляють в групу ризику: працюють у медичній сфері або виїжджають у регіони, де поширене захворювання. Хронічний вірусний гепатит С, навпаки, виліковний (в 95% випадків при проведенні антиретровірусної терапії), але вакцини від нього на даний момент не існує.

Читайте також:  Після яких продуктів може розболітися голова: пояснює лікар

Гепатитом можна заразитися під час манікюру.

Правда.

Це так: манікюр, педикюр, косметологічні ін’єкції, татуаж, пірсинг і інші процедури, під час яких відбувається контакт з кров’ю, можуть призводити до інфікування гепатитом B і С, якщо майстер недостатньо ретельно обробляє інструменти після кожного клієнта. Це ж стосується будь-яких медичних процедур, в тому числі стоматологічних, і переливання крові.

Заходи безпеки. Стежте, якими інструментами працює ваш майстер або лікар: вони повинні бути або одноразовими, або стерилізованими і герметично упакованими у спеціальні паперові пакети. Для процедур на дому краще купити власний набір інструментів і приносити його майстру.

Вірус може передаватися через пробник помади

Така правда, що майже міф.

Є дуже обмежені епідеміологічні дані, що вказують на додатковий ризик зараження вірусними гепатитами С і В, пов’язаний з використанням тестерів в магазинах косметики. В даному випадку більше шансів заразиться герпетичною інфекцією.

Заходи безпеки. Тестуйте помаду на зап’ясті: це знижує ризик зараження інфекціями вірусного і бактеріального грибкового характеру.

Можна заразитися при поцілунках.

Правда.

Даний шлях зараження також виключати не можна, але тільки в тому випадку, якщо в ротовій порожнині обох людей є ранки, що кровоточать і запальні зміни (стоматит, гінгівіт…), тоді це створює певні ризики.

Ризик заразитися гепатитом статевим шляхом нижче, ніж при контакті з кров’ю.

Статистично це так, але ризик все одно є. Обов’язково використовуйте бар’єрні методи контрацепції, особливо при сексуальних контактах з новим партнером.

Читайте також:  Вчені з'ясували, що довжина пальців асоціюється із «довголіттям»

Комарі переносять вірус гепатиту.

Міф.

Навіть якщо комар (або кліщ) вкусив інфікованої людини, в слині комахи вірус дуже швидко загине.

Гепатитом можна заразитися в побуті.

Правда.

Почасти це вірно: гепатит B і C може передаватися при спільному використанні предметів особистої гігієни (зубних щіток, бритв, манікюрних ножиць). Звичайні побутові предмети такої загрози не несуть: через загальні книги, техніку і навіть посуд вірус не передається.

Якщо поранитися чужою бритвою, треба відразу здати аналіз.

Правда.

Якщо стався контакт з передбачуваною інфекцією( наприклад, ви вкололися на вулиці голкою від шприца або не впевнені, що майстер продезінфікував інструменти), потрібно почекати. Маркери вірусів (HBsAg для гепатиту B та anti-HCV для гепатиту C) з’являються в крові не відразу: у разі гепатиту В має пройти 5-6 тижнів, при зараженні гепатитом C — від 3 тижнів до декількох місяців.

До цього в крові можна виявити ДНК або РНК самого вірусу: за допомогою ультрачутливого ПЛР-дослідження діагностику гепатитів B і C проводять вже через 14 днів після інфікування.

Заходи безпеки. В якості профілактики аналізи на гепатити B і C потрібно здавати один раз на рік, якщо немає чинників ризику. Всесвітній день боротьби з гепатитами-хороший привід згадати про цю рекомендацію.

Джерело: Cosmo